Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kleszcze atakują. Tej wiosny jest ich wyjątkowo dużo. Jak się przed nimi chronić?

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Po powrocie ze spaceru trzeba dokładnie obejrzeć skórę - także w zagłębieniach ciała, np. za uszami czy w zgięciach kolan. Ugryzienie kleszcza jest bezbolesne przez co może pozostać niezauważony na naszym ciele nawet przez kilka dni. Warto także dokładnie wyczesać włosy.
Po powrocie ze spaceru trzeba dokładnie obejrzeć skórę - także w zagłębieniach ciała, np. za uszami czy w zgięciach kolan. Ugryzienie kleszcza jest bezbolesne przez co może pozostać niezauważony na naszym ciele nawet przez kilka dni. Warto także dokładnie wyczesać włosy. SłAwomir Kowalski / Polska Press
Mimo że są małe, a ich ugryzienie nie boli – mogą okazać się dla nas śmiertelnie niebezpieczne. Mowa o kleszczach, które przenoszą boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Ustrzec się przed nimi nie jest łatwo. Czają się bowiem nie tylko w lasach, ale praktycznie w każdych trawach.

FLESZ - Problemy kadrowe gastronomii

Kiedyś kleszcze można było spotkać głównie na Mazurach. Teraz są praktycznie wszędzie - od ogródków domowych po parki i skwery w centrum miasta. Sezon na kleszcze zaczyna się, gdy temperatura przekracza 5 stopni Celsjusza. W Polsce najaktywniejsze są zwykle wiosną, a później dopiero późną jesienią. Niestety, z roku na rok kleszy przybywa. Dlaczego te małe, niebezpieczne pajęczaki stają się coraz większą zmorą w naszym kraju? To efekt m.in. zmian klimatycznych. Łagodniejsze zimy ułatwiają przetrwanie zarówno gryzoniom, na których żerują kleszcze, jak i samym pajęczakom przenoszącym groźne drobnoustroje.

Na kontakt z kleszczami, wbrew pokutującemu wciąż przekonaniu, nie jesteśmy zaś narażeni wyłącznie w lasach. Z powodzeniem żerują one również na osiedlowych trawnikach, w miejskich parkach i skwerach czy przydomowych ogródkach, gdzie z łatwością mogą znaleźć kolejną „ofiarę”. Dlatego po każdym spacerze uważnie powinniśmy obejrzeć swoje ciało, jak i naszego czworonożnego pupila.

**Jak chronić się przed kleszczami? W galerii przygotowaliśmy zestawienie zasad które należy przestrzegać. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

**

Borelioza - co nas powinno zaniepokoić

Samo ugryzienie przez kleszcza nie jest jeszcze powodem do paniki, nie każde kończy się bowiem zarażeniem boreliozą. Kluczowe znaczenie ma czas usunięcia pajęczaka, bo ten potrzebuje 24 godzin, by przenieść bakterie.

[/cyt] - Niepokojące objawy, które powinny skłonić do wizyty u lekarza, to na pewno rumień wędrujący, czyli duża zmiana o średnicy co najmniej pięciu centymetrów. W późniejszym etapie mogą pojawić się dolegliwości ze strony układu nerwowego takie jak: bóle głowy, porażenie nerwu twarzowego czy zapalenie stawów. Borelioza to bardzo podstępna choroba [/cyt] – wyjaśnia dr hab. med. Monika Bociąga-Jasik z Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Dodaje jednak, że trzeba pamiętać, że takie same objawy mogą dawać również inne jednostki chorobowe. -Dlatego to lekarz, a nie pacjent na własną rękę, powinien po analizie symptomów i zebranego wywiadu decydować, czy diagnostyka w kierunku boreliozy jest potrzebna i jak interpretować wyniki badań– zwraca uwagę.

O tym, że borelioza to jedna z najtrudniejszych do zdiagnozowania chorób, przekonała się m.in. Pani Daria. Wszystko zaczęło się u niej od niepozornego drętwienia stóp. Schorzenie jednak zaczęło narastać, bo z czasem pojawiły się problemy z chodzeniem, wówczas lekarz stwierdził, ze to początki stwardnienia rozsianego.

- Mimo leczenia, nie było jednak żadnej poprawy, mój stan się pogarszał. Właściwą diagnozę usłyszałam dopiero po pięciu latach. Po podjęciu terapii w tym kierunku poprawa przyszła praktycznie po miesiącu. Przestałam chodzić o kulach, znów mogłam wrócić do biegania

– wspomina kobieta.

Skąd ta trudność w diagnostyce? Borelioza to choroba z odległymi skutkami. Objawy kliniczne mogą powstać po wielu miesiącach, a niekiedy po kilku, nawet kilkunastu latach od epizodu ukąszenia przez kleszcza.

Kleszczowe zapalenie mózgu

Eksperci podkreślają jednak, że ukłucie przez kleszcza wiąże się nie tylko z ryzykiem zachorowania na boreliozę. Pajęczaki są odpowiedzialne również za przenoszenie m.in. wirusa wywołującego zapalenie mózgu. Szacuje się, że zarażonych nim jest od kilku do kilkunastu procent wszystkich osobników. Przed tego rodzaju wirusem skutecznie chronią szczepienia, nie są one jednak refundowane.

- Jeśli często przebywamy na terenach, gdzie kleszy jest dużo to warto się zaszczepić. W przypadku kleszczowego zapalenia mózgu nie ma jeszcze bowiem skutecznego leku - dodaje dr Bociąga-Jasik. 

W sklepach znajdziemy wiele preparatów, które mają za zadanie ochronić nas przed ukąszeniem kleszcza. Wybór jest ogromny, chociaż niemal wszystkie preparaty mają wspólny mianownik. Są wyprodukowane na bazie owadobójczych związków chemicznych. Niestety, nie ma na rynku środków, które dają całkowitą gwarancję ochrony przed ukąszeniem pajęczaka.

Tymczasem statystyki są alarmujące. W ubiegłym roku w Polsce na boreliozę zachorowało ponad 12 tys. osób. W samej Małopolsce 2600.

**Jak chronić się przed kleszczami? W galerii przygotowaliśmy zestawienie zasad które należy przestrzegać. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kleszcze atakują. Tej wiosny jest ich wyjątkowo dużo. Jak się przed nimi chronić? - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto