Kolejni klienci pomocy społecznej

SOL
Nowe zasady głównie w zakresie zwolnień z opłat w żłobku i przedszkolu będą obowiązywały od nowego roku. Obniżenie opłaty stałej o 50 procent będzie możliwe tylko w przypadku, gdy OPS będzie pokrywał koszty wyżywienia ...

Nowe zasady głównie w zakresie zwolnień z opłat w żłobku i przedszkolu będą obowiązywały od nowego roku. Obniżenie opłaty stałej o 50 procent będzie możliwe tylko w przypadku, gdy OPS będzie pokrywał koszty wyżywienia dziecka w placówce. Tym samym tego typu zwolnień nie może już dokonywać zarząd miejski, który mógł to zrobić ze względu na trudną sytuacje rodziców. Zmiany wywołały gorącą dyskusję wśród radnych.

- Opinia komisji opieki i pomocy społecznej jest negatywna, naszym zdaniem to rozwiązanie jest niekorzystne dla tych rodzin, które mają trudną sytuację, bowiem teraz mogą liczyć tylko na zasiłek celowy z OPS, który przyznawany jest jednorazowo - mówiła Elżbieta Głąbała -proponujemy pozostawienie starej wersji z tym, że dyrektor placówki może mieć większy wpływ na typowanie osób do zwolnień na podstawie informacji uzyskanych choćby z OPS - dodała.

Przedstawiciele zarządu tłumaczyli, że przecież w przypadku, gdy ktoś ma pokrywane koszty wyżywienia to automatycznie obniża mu się opłatę, wiec sytuacja jest korzystna. Powoływano się też na opinie przedszkoli, z którymi konsultowano te zmiany, i zdania były wyrównane, nie było zdecydowanego sprzeciwu.

- My ludziom zamykamy furtkę teraz mają już tylko jedną możliwość, uzyskania pomocy ze strony OPS -u - stwierdziła Jadwiga Dudek - zgadzam się natomiast, że o zwolnieniach powinien decydować bezpośrednio dyrektor placówki po zasięgnięciu opinii u pracowników pomocy społecznej - dodała.

O wypowiedź w tej sprawie poproszono też dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej Leszka Ziębę, który automatycznie będzie miał nowe obowiązki.

- Mnie się wydaje, że to rozwiązanie ma dwa aspekty, jest korzystne dla tych, którzy będą mieli dotacje do obiadów i tym samym bonifikatę w opłacie stałej, natomiast niekorzystne dla osób, które i tak, co miesiąc ubiegają się o zasiłek celowy, teraz te 75 złotych będą musieli podzielić na więcej celów, bez możliwości innego dofinansowania - stwierdził.

Problem w większym stopniu dotyka osoby, które wysyłają dzieci do przedszkoli, obecnie aż 30 z nich ubiega się tu o zwolnienie z opłaty stałej, gdy w żłobku jedna. W przedszkolach OPS sześciu dzieciom pokrywa koszty wyżywienia, natomiast w żłobku żadnej.

To jeszcze nie koniec zmian, jakie odczują rodzice od nowego roku. Zarówno w żłobkach jak i w przedszkolach zlikwidowano przepis mówiący o zmniejszeniu opłaty o 25 procent w przypadku nieobecności dziecka trwającej, co najmniej 7 dni, a wynikającej z choroby.

- Stwierdzam na podstawie rozmów z dyrektorami poszczególnych placówek, że wpłynie to na poprawę frekwencji dzieci i zarazem lepsze wykorzystanie miejsc - mówił wiceburmistrz Krzysztof Skrzypek - chcemy zlikwidować sytuacje, jakie teraz się zdarzały, że rodzice specjalnie nie posyłali dziecka do przedszkola by upłynął ten 7 dniowy termin - tłumaczył.

Czy rzeczywiście nowe przepisy zmienia sytuacje w przedszkolach, pokaże praktyka. Na pewno Ośrodek Pomocy Społecznej będzie miał więcej klientów, bowiem teraz tylko tam rodzice będą mogli się ubiegać o pomoc i ulgi.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie