Kopalnie Taurona na plusie w pierwszym półroczu. "Janina" jest ich "perełką", bo daje zysk a ma być jeszcze większy

OPRAC.:
Małgorzata Gleń
Małgorzata Gleń
Zakład Górniczy "Janina" w Libiążu, nowy szyb
Zakład Górniczy "Janina" w Libiążu, nowy szyb Arch. Tauron
Udostępnij:
Grupa TAURON chwali się, że w trudnym gospodarczo czasie pandemii jej kopalnie wypracowały dodatnie wyniki finansowe, poprawiając je o ponad 100 procent względem ubiegłego roku. To między innymi efekt wdrożonych działań podnoszących efektywność.

W pierwszym półroczu br. kopalnie Grupy Tauron wyprodukowały blisko 2,5 mln ton tzw. węgla handlowego, czyli o 10 proc. więcej niż w porównywalnym okresie przed rokiem.

- Po pierwszym półroczu tego roku osiągnęliśmy 7 mln zł zysku EBITDA.

W niełatwym otoczeniu gospodarczym TAURON Wydobycie kontynuuje programy proefektywnościowe, podejmuje działania ograniczające niekorzystne skutki utrudnionych warunków górniczo-geologicznych oraz konsekwentnie realizuje projekty inwestycyjne, które w efekcie przyniosą wzrost wydajności zakładów górniczych – mówi Tomasz Cudny, prezes zarządu Tauron Wydobycie.

Jak wyjaśniają, ich spółka koncentruje się na realizacji działań, które mają zapewnić rentowność wydobycia, a także dostosowaniu wielkości produkcji do zapotrzebowania na paliwa węglowe w Grupie Tauron w perspektywie następnych 10 lat. Kolejne działania podejmowane są z myślą o poprawienie rentowności produkcji węgla handlowego, zrównoważeniu przychodów i kosztów działalności operacyjnej oraz uelastycznieniu bazy kosztowej.

Spółka prowadzi strategiczne inwestycje tj. drążenie szybu „Grzegorz” w ZG Sobieski i pogłębienie szybu Janina VI w ZG Janina. Ta druga inwestycja jest na końcowym etapie realizacji.

- Kopalnia w Libiążu posiada największe w Polsce złoża węgla energetycznego, szacowane na 2,1 mld ton.

Produkujemy tutaj między innymi paliwo o obniżonej zawartości chloru, które jest dedykowane, analogicznie jak węgiel z ZG Sobieski dla nowego bloku energetycznego 910 MW w Elektrowni Jaworzno. Bliskość aktywów wytwórczych Grupy TAURON umożliwia nam utrzymywanie niskich kosztów transportu tego surowca – podkreśla Tomasz Cudny.

Pakiet osłonowy w czasie pandemii

Jak dodają w spółce, ze względu na zmniejszony popyt na energię elektryczną, a tym samym na węgiel, konieczne stało się czasowe wstrzymanie pracy w kopalniach Tauron Wydobycie, tak aby nie generować zalegania węgla na zwałach, co mogłoby doprowadzić do zatrzymania pracy kopalń. M.in. obniżono czas pracy i płace.

Dofinansowanie w ramach tarczy antykryzysowej dotyczące maja i czerwca wyniosło 32 mln zł. Środki te częściowo zniwelowały negatywne skutki zmniejszonego zapotrzebowania na węgiel.

[polecane]20576492,20590554,20587708,20568444,20571776,20577752[/polecane]

FLESZ - Czterodniowy tydzień pracy w Niemczech?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Kopalnie Taurona na plusie w pierwszym półroczu. "Janina" jest ich "perełką", bo daje zysk a ma być jeszcze większy - Oświęcim Nasze Miasto

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mirek

A jak idzie drążenie szybu Grzegorz? Zapytajcie w TW.

Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie