Koronawirus. Nowe zakazy, także w kościołach. 4 osoba zarażona w pow. wadowickim. Zobacz, co się zmieniło

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Koronawirus w Małopolsce. Od środy, 25 marca, decyzją premiera Mateusza Morawieckiego, na terenie całego kraju zostały wprowadzone nowe ograniczenia w przemieszczaniu się, gromadzeniu, uczestnictwie w obrzędach religijnych a od piątku, 27 marca, także w ruchu granicznym. Zobacz, co się zmienia.

4 osoby zakażone w pow. wadowickim
Według danych na 25.03.2020, na godz.21.00, na terenie powiatu wadowickiego w kwarantannie domowej przebywa 221 osób, a w miejscu kwarantanny zbiorowej w Kalwarii Zebrzydowskiej - 11 osób. Nadzorem epidemiologicznym objęto więc 232 osoby. Liczba zakażonych to cztery osoby. Ostatnią osobą zarażoną, co potwierdzono w środę wieczorem jest kobieta w sile wieku. Przetransportowano ją do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie jej stan jest dobry.

Wyjścia z domu

Z domu można wyjść tylko w określonych i uzasadnionych przypadkach.
Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:
Dojazdu do pracy
Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
Wolontariatu
Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
Załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego
Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.
Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.
Uzasadnienie konieczności wyjścia z domu musi być poparte zdrowym rozsądkiem
Czyli np. policjant nie przyczepi się, że uprawiamy jogging pod warunkiem, że nie będzie się to działo w miejscu, gdzie są inni ludzie.

Komunikacja publiczna

W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących. Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie czy pociągu tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Drastyczny zakaz zgromadzeń

Został wprowadzony też zakaz gromadzenia się w miejscach publicznych powyżej dwóch osób, chyba że z najbliższymi. Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań.

Dodatkowe restrykcje mogą też wprowadzić poszczególne gminy

Tak stało się już m.in. w Wadowicach.

Zamknęliśmy place zabaw, place targowe oraz zakazaliśmy wstępu do Parku Miejskiego. Te miejsca będzie patrolowała Straż Miejska

mówi Bartosz Kaliński, burmistrz Wadowic.
Place zabaw są też zamknięte w wielu innych miejscowościach Małopolski zachodniej.

Apel straży miejskiej:

Kościoły

Rząd wprowadził ograniczenia dotyczące liczby osób, które mogą przebywać w kościołach np. w czasie mszy świętej. Nie może być ich więcej niż pięć (nie licząc obsługil iturgicznej). Ograniczono tym samym z 50 do 5 liczbę uczestników sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych na danym terenie lub w danym obiekcie, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń.

Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu

zaleca rząd.

Dalsze ograniczenia w przekraczaniu granicy RP

Wprowadzone zostaną kolejne ograniczenia w przekraczaniu granicy państwowej. Dotyczyć one będą osób, które mieszkają w Polsce, bądź w kraju sąsiednim, ale pracują na co dzień w drugim kraju i do tej pory przekraczały granicę regularnie.

Dotychczas, w drodze do pracy i z pracy, osoby te mogły przekraczać granice i nie były objęte 14-dniową kwarantanną. Podstawą do tego były dokumenty potwierdzające zatrudnienie po drugiej stronie granicy.

Od 27 marca (piątek godz. 00:00) 14-dniową obowiązkową kwarantanną objęte będą również osoby przekraczające granice, na co dzień pracujące w państwie sąsiednim.
Ograniczenia będą obowiązywać na całej granicy RP.

Zakłady pracy

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują

Koronawirus: aktualizowany raport

FLESZ - Prawidłowe mycie rąk chroni przed wirusami

Wideo

Materiał oryginalny: Koronawirus. Nowe zakazy, także w kościołach. 4 osoba zarażona w pow. wadowickim. Zobacz, co się zmieniło - Małopolskie Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie