Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus zabija branże targową. Jej przedstawiciele apelują: jesteśmy bezpieczni nie bójcie się nas odwiedzać

OPRAC.: Patrycja Dziadosz
Materiały prasowe Targi Kraków
Pandemia koronawirusa zbiera swoje gospodarcze żniwo. Jeden z jej sektorów cierpi jednak szczególnie. Chodzi o branżę targowo-wystawienniczą, która mimo iż została odmrożona nadal boryka się z wielkimi problemami.

FLESZ - Szczepionka na COVID dostępna jeszcze w tym roku?

Skutki odwołania imprez w marcu w związku z pandemią koronawirusa szacowane są w poszczególnych firmach z branży targowo-wystawienniczej na setki tysięcy złotych, a w wielu przypadkach nawet na miliony złotych.

- Część imprez przeniesiono, ale bardzo wiele z nich zostało odwołanych. Jednym z takich przeniesionych wydarzeń były targi stomatologiczne Krakdent, które miały się odbyć na początku marca. To największa stomatologiczna impreza z Polsce. Bardzo chcemy ją zrealizować na początku września – tłumaczy Ewa Woch, wiceprezes Targów w Krakowie.

Początek czerwca miał przynieść ulgę dla tej branży, ponieważ właśnie wtedy rząd zezwolił na oficjalne odmrożenie tego typu imprez. Do tego terminu jej przedstawiciele przygotowywali się bardzo intensywnie od wielu tygodni.

- Niestety wciąż spotykamy się z dużymi obawami zarówno wśród wystawców jak i uczestników targów. Są one zupełnie bezpodstawne ponieważ organizowane u nas wydarzenia są całkowicie bezpieczne. Udowodniły to m.in. targi biżuterii i zegarków Jubilane, które niedawno się u nas odbyły – tłumaczy Ewa Woch.

Dodaje, że w imprezie wzięło udział około stu wystawców i ponad tysiąc zwiedzających. Podczas wydarzenia obowiązywała kontrola temperatury ciała wchodzących do obiektu oraz dezynfekcja rąk. Każdy wystawca otrzymał również od organizatora butelkę z płynem dezynfekującym i pakiet rękawiczek jednorazowych w celu udostępniania ich kupcom przed podjęciem rozmów handlowych na stoisku. Stosowana również była cogodzinna dezynfekcja stanowisk.

- Wydarzenie okazało się być całkowicie bezpieczne. Nie odnotowano po nim, żadnego przypadku zakażenia koronawirusem - zapewnia Woch.

Organizatorzy zaplanowali także, że zgodnie z harmonogramem w ostatni weekend października odbędą się także Targi Książki. To największe święto czytelników i autorów w Polsce, które w Krakowie niezmiennie odbywa się od 24 lat. Podobnie będzie w tym roku. Nie jest to jednak normalny rok, dlatego też targi też będą nieco inne.

Z kolei Grażyna Grabowska, prezes zarządu Targów w Krakowie dodaje, że ich obiekt wdrożył wszystkie wytyczne GIS,

- M.in. wprowadziliśmy sprzedaży biletów wstępu online, obowiązek zasłaniania ust i nosa oraz zapewnienie możliwości zakupu maseczek na terenie obiektu targowego, czy też zainstalowanie odpowiedniej liczby pojemników z preparatem dezynfekującym przy wszystkich wejściach, w toaletach i innych ogólnodostępnych przestrzeniach – wylicza Grażyna Grabowska.

Dodatkowo zaznacza, że wielkie powierzchnie jakimi dysponuje EXPO Kraków – aż 14 000 m kw., umożliwiają na utrzymanie dystansu pomiędzy uczestnikami.

- Jest bezpieczniej niż na wąskich, zatłoczonych ulicach. - gwarantuje Woch.

Przedstawiciele branży targowej apelują i tłumaczą, że zdają sobie sprawę, że oprócz obawy przed ewentualnym zarażeniem koronawirusem część firm wstrzymuje się z podjęciem decyzji o wzięciu udziału w targach w roku 2020. Główną tego przyczyną jest ratowanie przez firmy własnych biznesów po stagnacji spowodowanej pandemią, co zmusza je do cięcia kosztów i w wielu przypadkach odłożenia udziału w targach na „lepsze czasy”. To całkiem zrozumiałe działanie, jednak warto zastanowić się nad korzyściami, jakie niosą ze sobą targi, szczególnie właśnie w okresie spowolnienia spowodowanego pandemią koronawirusa.

- Nie da się w dzisiejszym świecie mówić o rozwijaniu – a co dopiero odmrażaniu – gospodarki, bez targów. To właśnie one stymulują rozwój każdej dziedziny biznesu, tak nastawionego na rynek wewnętrzny jak i zewnętrzny, dają impulsy do rozwoju i pomagają wprowadzać innowacje. Bezpieczna wymiana informacji, kontaktów, bezpieczne miejsce sprzedaży towarów i usług oraz miejsce zdobywania wiedzy – to właśnie targi – podsumowuje Grabowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Koronawirus zabija branże targową. Jej przedstawiciele apelują: jesteśmy bezpieczni nie bójcie się nas odwiedzać - Gazeta Krakowska

Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto