Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków ma już 24 parki kieszonkowe. Jak wcześniej wyglądały te miejsca? Wyjątkowe porównanie [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Sielski Ogród Krakowian (ul. Wacława Króla)
Sielski Ogród Krakowian (ul. Wacława Króla) ZZM/Google Street View
W Krakowie mamy już 24 parki kieszonkowe, zwane też ogrodami krakowian. To niewielkie urządzone tereny zielone, które znajdują się już w każdej dzielnicy Krakowa. Ostatni, 24 park, został otwarty na ul. Balickiej (Malwowy Ogród Krakowian). Docelowo parków kieszonkowych ma być ok. 70. Zarząd Zieleni Miejskiej przygotował zestawienie pokazujące, jak wyglądały miejsca, gdzie teraz znajdują się parki, zanim je urządzono. Widać kolosalne zmiany.

Parki kieszonkowe początkowo wywoływały nieco śmiechu. Zamiast dużych obszarów parkowych, zaczęły się pojawiać małe "parczki". Nieraz mieszkańcy nawet nie wiedzieli, że są w parku, bo parki kieszonkowe powstawały też w miejscach ciągów komunikacyjnych i alejek, przez które na co dzień przechodzą ludzie. Co, swoją drogą, okazało się pewnym kuriozum w trakcie pandemii, gdy takie przejścia/parki trzeba było zamknąć, w związku z zakazem wchodzenia do parków.

Parki kieszonkowe, zwane też parkami krakowian, zaczęły powstawać od momentu powołania do życia Zarządu Zieleni Miejskiej. I to ta jednostka odpowiada za ich realizację. Do tej pory powstały już 24 parki kieszonkowe.

Założeniem koncepcji parków kieszonkowych było to, aby każdy mieszkaniec w swojej okolicy miał jakiś urządzony teren zielony. To część projektu Ogrody Krakowian realizowanego przez ZZM. Miniparki mają zajmować powierzchnię nie większą niż 5000 mkw, często pośród gęstej zabudowy. Projekt ten inspirowany jest parkami kieszonkowymi powstałymi w różnych miejscach na świecie, np. Paley Park w Nowym Jorku czy też Plaza De Santo Domingo Pocket w Santiago.

Pierwszym parkiem kieszonkowym był skwer zlokalizowany przy u. Fałata/Prusa w dzielnicy Zwierzyniec. Drugim był Ogród Motyli przy ul. Dekerta, który otwarty został 2 września 2017 roku. Sporo parków kieszonkowych powstawało na bazie zadań zgłaszanych przez mieszkańców do budżetu obywatelskiego. Takim parkiem był pierwszy, ten przy Fałata, a także jeden z najnowszych, przy ulicy Wadowickiej.

Koszt budowy jednego parku zależy od jego rozmiaru. Niektóre są dość małe, inne, jak Ptasi Skwer czy park Literacki, są nieco większe. Zasada jest jednak taka, że parki nie przekraczają raczej powierzchni 5 tys. mkw. Ich koszt waha się więc od ok. 300 tys. zł do nieco ponad 1 mln zł. Motywy przewodnie parków kieszonkowych zależne są od ich lokalizacji, otoczenia lub sugestii mieszkańców.

Parków kieszonkowych ma być coraz więcej. Do 2030 roku ma być ich w Krakowie 70.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków ma już 24 parki kieszonkowe. Jak wcześniej wyglądały te miejsca? Wyjątkowe porównanie [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto