Kraków. Nie będzie dymisji małopolskiej kurator oświaty po wypowiedzi na temat szczepień

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Barbara Nowak
Barbara Nowak Krystian Dobuszyński
Udostępnij:
- Nie, nie będzie dymisji. Rzeczywiście pani kurator niefortunnie się wypowiedziała, ale uważamy, że to nie jest powód do odwołania - tak wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki odpowiedział w poniedziałek na pytanie dziennikarzy o ewentualna dymisję małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak po jej kontrowersyjnej wypowiedzi na temat szczepień. Również rzeczniczka PiS Anita Czerwińska przekazała, że małopolska kurator wycofała się ze swoich słów. - Zostało to też ocenione przez pana ministra i sprawa jest zamknięta - stwierdziła.

FLESZ - Dodatek osłonowy. Można już składać wnioski

Jeszcze rano w poniedziałek w rozmowie na antenie RMF FM minister edukacji Przemysław Czarnek relacjonował: "Zatelefonowałem, skrytykowałem jej wypowiedź dotyczącą eksperymentu. Szczepionki nie są eksperymentem. Pani Barbara Nowak przyznała mi rację, że nie powinna zabierać głosu w tej sprawie. Uznała to również w mediach społecznościowych, a dalsze czynności trwają. Teraz spotyka się z panem wojewodą małopolskim, który jest bezpośrednim zwierzchnikiem. Sprawę nadzoruje pan minister Rzymkowski" - mówił min. Czarnek.

Przypomnijmy: w piątkowym wywiadzie dla Radia Zet małopolska kurator Barbara Nowak zapytana, czy nauczyciele powinni podlegać obowiązkowi szczepień, odpowiedziała: "Człowiek dorosły, człowiek wolny, musi sam odpowiedzialnie wybierać i nie wolno go do tego zmuszać. Absolutnie nie zgadzam się z pomysłem na to, żeby kogokolwiek do czegokolwiek przymuszać, zwłaszcza jeżeli mówimy o szczepionkach, których konsekwencje - konsekwencje tego eksperymentu - nie są do końca stwierdzone".

Ta wypowiedź rozpętała burzę. Minister zdrowia Adam Niedzielski skomentował: "Od czasu do czasu znajduje się osoba, która uważa, że potrafi przeciwstawić się swoim nikłym autorytetem całemu światu nauki". Minister zdrowia podkreślił, że nie ma mowy o żadnym eksperymencie, a mówiąc o skuteczności i bezpieczeństwie szczepień, bazujemy już nie tylko na zapewnieniach producentów, ale również - realnych obserwacjach. Padły też słowa o tym, że kurator Nowak powinna ponieść konsekwencje swojej wypowiedzi i że takie osoby nie powinny być odpowiedzialne za edukację.

Gdy nad małopolską kurator oświaty zawisły czarne chmury, sprostowała ona swoją wypowiedź na Twitterze: "Przyznaję, że mając wykształcenie historyczne, a nie medyczne, nie powinnam się wypowiadać na temat szczepionki. Zapewniam, że w Małopolsce uczniowie i nauczyciele są bezpieczni, bo realizowane są cele polityki państwa polskiego."

Dodajmy, że w niedzielę (9.01) Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich opublikowało apel o pozostawienie na stanowisku kurator oświaty Barbary Nowak.

"Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP z najwyższym niepokojem przyjmuje żądania dymisji kurator oświaty w Małopolsce Barbary Nowak w związku z jej wypowiedziami na temat szczepień przeciwko COVID-19 udzielonymi w wywiadzie radiowym i apeluje do osób odpowiedzialnych o nie podejmowanie tego typu postępowania. Byłoby ono naruszaniem zasady wolności słowa demokratycznego państwa i naruszeniem prawa każdego obywatela Polski do swobody wypowiedzi, jakie gwarantuje polska Konstytucja i inne akty prawne" - czytamy w tym apelu.

Podkreślono w nim, że w udzielanych dziennikarzom wywiadach każdy ma prawo przedstawiać swój osobisty punkt widzenia, a specyfika rozmowy emitowanej na żywo sprawia, iż wypowiedzi te mogą charakteryzować się większą spontanicznością i nie zawsze zamierzoną przez autora ich wymową. W związku z tym - wskazano - kara w postaci pozbawienia pracy w konsekwencji słów wypowiedzianych w mediach "byłaby działaniem całkowicie nieadekwatnym w stosunku do popełnionego czynu, jakim jest jak w tym wypadku wypowiedź w radiu, szczególnie w sytuacji, gdy wypowiedź ta dotyczy osobistych poglądów osoby, która udziela wywiadu".

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP zwróciło uwagę, że karanie za poglądy - jakie miałoby miejsce w opisanym przypadku kurator Barbary Nowak - może prowadzić do uruchomienia i upowszechnienia w komunikowaniu masowym mechanizmu autocenzury, czyli samoograniczania się innych osób i nie podejmowania przez nich trudnych i kontrowersyjnych tematów, jakimi np. są problemy związane z potencjalnym obowiązkiem powszechnych szczepień przeciwko COVID-19. "W oczywisty sposób niszczyłoby to zasadę wolności słowa i prowadziłoby do ograniczenia swobód obywatelskich" - skwitowano w apelu, pod którym podpisała się dr Jolanta Hajdasz, dyrektor CMWP SDP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Nie będzie dymisji małopolskiej kurator oświaty po wypowiedzi na temat szczepień - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie