Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krynica-Zdrój. 6 sierpnia rozpoczyna się 55. Festiwal im. Jana Kiepury. Wielkie gwiazdy na scenie!

OPRAC.: DMA
Przez osiem festiwalowych dni Krynica stanie się śpiewającym miastem. Rozbrzmiewać w niej będą - w najlepszych wykonaniach - największe przeboje muzyki wokalnej
Przez osiem festiwalowych dni Krynica stanie się śpiewającym miastem. Rozbrzmiewać w niej będą - w najlepszych wykonaniach - największe przeboje muzyki wokalnej Konrad Rogoziński
55. Festiwal im. Jana Kiepury, którego gospodarzem jest gmina Krynica-Zdrój a organizatorem Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, odbywa się w roku, w którym świętujemy 120. rocznicę urodzin Jana Kiepury oraz 110. rocznicę urodzin Marty Eggerth, śpiewaczki operetkowej, aktorki i żony patrona krynickiej imprezy.

Przez osiem festiwalowych dni Krynica stanie się śpiewającym miastem. Rozbrzmiewać w niej będą - w najlepszych wykonaniach - największe przeboje muzyki wokalnej. Zaplanowane zostały liczne atrakcje w tym m.in. gale operowe i operetkowe, spektakle operetkowe i baletowe, koncerty promenadowe, recitale, a także spotkania z artystami.

Gwiazdozbiór na scenie

Aleksandra Kurzak, gwiazda scen światowych w tym Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Wiedeńskiej Staatsoper i Covent Garden w Londynie; Iwona Sobotka, znana z koncertów na czterech kontynentach, występująca w tak prestiżowych miejscach jak m.in.: Filharmonia Berlińska, Musikverein w Wiedniu, Carnegie Hall w Nowym Jorku; czy też Grażyna Brodzińska, pierwsza dama polskiej operetki; a także tenorzy: Arnold Rutkowski, Tomasz Kuk, Rafał Bartmiński, Dominik Sutowicz - to tylko część z gwiazd, które wystąpią na tegorocznym 55. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju.

Rozpoczynająca się 6 sierpnia jubileuszowa edycja tego wydarzenia, która odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, przyniesie trzydzieści jeden festiwalowych imprez oraz dwie towarzyszące. Opiekę medialną nad Festiwalem sprawują m.in. „Dziennik Polski” i „Gazeta Krakowska”.

Jak zapowiada prof. Tadeusz Pszonka, dyrektor artystyczny 55. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, twórca programu, tegoroczna edycja będzie nie tylko niezwykle ciekawa i różnorodna, ale także obfita w gwiazdy największego formatu oraz najciekawsze inscenizacje z Polski i zagranicy.

Krynica-Zdrój - trzy niezwykłe jubileusze

Jubileuszowy festiwal, jak już wspomnieliśmy, odbywa się w roku, w którym świętujemy 120. rocznicę urodzin Jana Kiepury, oraz 110. rocznicę urodzin Marty Eggerth, śpiewaczki operetkowej, aktorki, żony patrona krynickiej imprezy, artystki, która od początku wspierała festiwal i która trzykrotnie była jego gościem.

Dlatego koncerty tegorocznej edycji, złożone zostaną w hołdzie tej wielkiej parze, która przed II wojną światową nosiła tytuł pierwszej europejskiej pary amantów.

Przez osiem festiwalowych dni Krynica stanie się śpiewającym miastem. Rozbrzmiewać w niej będą - w najlepszych wykonaniach - największe przeboje muzyki
Przez osiem festiwalowych dni Krynica stanie się śpiewającym miastem. Rozbrzmiewać w niej będą - w najlepszych wykonaniach - największe przeboje muzyki wokalnej Konrad Rogoziński

Koncerty promenadowe i spotkanie z gwiazdą

- Będzie w czym wybierać, bo zaplanowane zostały cztery imprezy dziennie - mówi Julia Dubec-Dudycz, dyrektor Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju i dyrektor Festiwalu im. Jana Kiepury.

I tak zawsze o godz. 10, w plenerze, na Deptaku rozpoczynać się będą koncerty promenadowe, na których wystąpią: Duende Cello Ensemble czyli ośmioro wiolonczelistów; Trio Harfowe ATRIO; TODO Art Trio – wszystkie zespoły wykonają przeboje muzyki instrumentalnej.

Również codziennie o godz. 12, także na Deptaku, odbywać się będą „Spotkania z gwiazdą”.

O godz. 15 Sala Balowa Starego Domu Zdrojowego zarezerwowana została na kameralne produkcje, m.in. recital wokalny Olgi Pasiecznik, recital fortepianowy Jakuba Kuszlika, laureata IV nagrody zeszłorocznego Konkursu Chopinowskiego, występ Krynickiej Orkiestry Zdrojowej im. Adama Wrońskiego oraz prezentacje młodych artystów w tym studentów AM we Wrocławiu, młodych śpiewaków Krakowskiej Opery Kameralnej, czy laureatów konkursów wokalnych. Ponadto odbędą się również koncerty na Górze Parkowej oraz w Tyliczu.

Koncerty wieczorne w Pijalni Głównej

Olbrzymi entuzjazm wzbudzają zawsze koncerty wieczorne Festiwalu. I one odbywać się będą codziennie o godz. 20, w Pijalni Głównej. Tym razem będą miały szczególną, jubileuszową oprawę.

Festiwal zainauguruje - 6 sierpnia - wieczór przebojów czyli „Koncert trzech tenorów”. Wystąpią Rafał Bartmiński, Dominik Sutowicz, Tomasz Kuk, a partnerować im będą sopranistki Agnieszka Kuk, Adrianna Ferfecka i Eliza Kruszczyńska. Zabrzmią najpopularniejsze i zarazem najpiękniejsze duety miłosne z takich oper jak m.in.: „Tosca”, „Madama Butterfly” czy „Carmen”.

Wielki koncert z wielkimi wykonawcami zakończy przebój nad przeboje, tym razem na trzy męskie głosy, czyli aria Kalafa „Nessun dorma” z opery „Turandot” Pocciniego. Artystom towarzyszyć będzie Chór i Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Wiktora Bockmana

Nadzwyczajny koncert Aleksandry Kurzak

Aleksandra Kurzak, wielka gwiazda scen światowych m.in. Metropolitan Opera w Nowym Jorku
Aleksandra Kurzak, wielka gwiazda scen światowych m.in. Metropolitan Opera w Nowym Jorku Karol Grygoruk

Najwięcej emocji wzbudza nadzwyczajny koncert Aleksandry Kurzak, jednej z najwybitniejszych polskich sopranistek obecnej doby. Artystka, która śpiewa w Paryżu, Londynie, Wiedniu zaśpiewa także w Krynicy, wykonując arie operowe takich kompozytorów jak: Puccini, Rossini, Gounod, Charpentier i Dvořák.

Będzie to fantastyczny wieczór najsłynniejszych przebojów, a warto dodać, że odbędzie się on w urodziny śpiewaczki - 7 sierpnia. Artystce towarzyszyć będzie Śląska Orkiestra Kameralna w Katowicach pod batutą Bassema Akkiki, młodego polsko-libańskiego dyrygenta.

Bardzo ciekawie zapowiada się również „Wieczór przebojów – hiszpańskie zarzuele i nie tylko” w wykonaniu Iwony Sobotki (sopran) i Arnolda Rutkowskiego (tenor), a także Beaty Szałwińskiej (fortepian) oraz Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Zbigniewa Gracy (9 sierpnia).

Magiczny świat operetki z Grażyną Brodzińską

Swój koncert będzie miała także królowa operetek – Grażyna Brodzińska, która zaprezentuje „Magiczny świat operetki” (13 sierpnia).

Partnerować jej będą Sławomir Naborczyk (tenor) i Jakub Milewski (baryton), Balet Teatru Muzycznego w Lublinie oraz Orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Zabrzmią przeboje operetkowe w tym słynne „Usta milczą, dusza śpiewa” z „Wesołej wdówki”, a także w wykonaniu panów najsłynniejsze piosenki z repertuaru Jana Kiepury.

W ramach wieczornych koncertów odbędą się także spektakle. Zaprezentowane zostaną: operetka „Baron cygański” Straussa z Opery Śląskiej w Bytomiu (8 sierpnia); balet „Giselle” Adama z Opery Lwowskiej (11 sierpnia); operetka „Hrabina Marica” Kalmana z Opery Krakowskiej (12 sierpnia). Swój show, pełen tańca, śpiewu i muzyki, będący podróżą przez Europę, przedstawi także Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” (10 sierpnia).

Mistrzowskie Warsztaty Operowe

Festiwalowi towarzyszyć będą Mistrzowskie Warsztaty Operowe, które poprowadzą: prof. Eva Blahova, Mariusz Kwiecień i prof. Tadeusz Pszonka.

Gospodarze festiwalu zapraszają także na wystawę przygotowaną przez Juliusza Multarzyńskiego „Marcelina Sembrich-Kochańska”, przybliżającą postać wielkiej polskiej śpiewaczki, artystki która zrobiła znacznie większą karierę niż Helena Modrzejewska, ale na scenie operowej.

Z okazji jubileuszu został również wydany album „Krynica śpiewające miasto”, będący leksykonem Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, autorstwa Agnieszki Malatyńskiej-Stankiewicz w graficznym opracowaniu Adrianny Pulchny.

Tutaj więcej o 55. Festiwalu im. Jana Kiepury

Wspaniała wizytówka Krynicy-Zdroju

Odbywający się od 1967 r. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, należy do najstarszych w Polsce. Przewinęło się przez jego sceny i estrady kilka tysięcy artystów, gwiazd polskich i międzynarodowych.

Festiwal ma swoją markę i jest znany również poza granicami kraju. Stał się nie tylko olbrzymią atrakcją dla kuracjuszy, turystów oraz melomanów, nietypową sceną dla prezentacji najbardziej utalentowanych artystów i najciekawszych wydarzeń, ale przede wszystkim wspaniałą wizytówką Krynicy-Zdroju.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Krynica-Zdrój. 6 sierpnia rozpoczyna się 55. Festiwal im. Jana Kiepury. Wielkie gwiazdy na scenie! - Dziennik Polski

Wróć na krynica.naszemiasto.pl Nasze Miasto