Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kto wystartuje w wyborach do Sejmu i Senatu? Koalicja to już pewne, Trzecia Droga też. Kogo wystawi PiS?

Wybory do Sejmu i Senatu w 2023 roku odbędą się 15 października
Wybory do Sejmu i Senatu w 2023 roku odbędą się 15 października Arch. GK
Wybory do Sejmu i Senatu już za 1,5 miesiąca. 15 października, między godziną 7 a 21 otwarte zostaną lokale wyborcze. Prawdopodobnie we wtorek 17 października dowiemy się, kto jakie ugrupowania polityczne będą rządzić Polską. Niebawem listy kandydatów ma podać Prawo i Sprawiedliwość, na razie w czwartek 31 sierpnia ogłosiła "jedynki". Koalicja Obywatelska już ogłosiła, kto od nich startuje. Z innych ugrupowań też dochodzą informacje.

Komitet wyborczy Prawo i Sprawiedliwość jeszcze we wtorek na Rynku w Chrzanowie zbierał podpisy poparcia pod nazwiskami, by zgłosić listy kandydatów na posłów i senatorów. Nieoficjalnie już wiadomo, kto będzie ubiegać się elekcję w okręgu 12 (powiaty chrzanowski, oświęcimski, wadowicki, suski i myślenicki).

O reelekcję będą ubiegać się niemal wszyscy obecni posłowie z ramienia PiS. Zatem na listach powinni się znaleźć Rafał Bochenek - jako jedynka, Marek Polak, Filip Kaczyński, Krzysztof Kozik, oraz Władysław Kurowski. O mandat nie będzie natomiast ubiegać się Ewa Filipiak. W jej miejsce szykowane są inne kandydatki.

Kandydatem do Senatu jest natomiast obecny senator Andrzej Pająk.

W poprzednich wyborach w okręgu 12 na PiS zagłosowało 53,5 proc. osób, co pozwoliło na uzyskanie mandatu poselskiego sześciu kandydatom tej partii. Koalicja Obywatelska zdobyła wówczas 23 proc. głosów, co dało mandat poselski Dorocie Niedzieli i Markowi Sowie. I waśnie ta dwójka otwiera listę swojego ugrupowania.

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej już w środę 16 sierpnia zaakceptowała listy kandydatów do Sejmu i Senatu w całym kraju. Listy KKW Koalicji Obywatelskiej stworzone są w całej Polsce wg zasady tzw. „suwaka”, czyli naprzemiennie w pierwszej trójce kandydatów pojawiają się mężczyźni i kobiety.

W okręgu 12 "jedynką" jest Dorota Niedziela z Kęt. Na drugim miejscu jest poseł Marek Sowa, mieszkaniec podoświęcimskiego Bobrka, a na trzecim Joanna Jaworska-Nowak, aptekarka z Suchej Beskidzkiej. Warte wspomnienia jest, że na czwartym miejscu jest Bartłomiej Gębala, obecny wicestarosta powiatu chrzanowskiego. Listę 16 kandydatów zamyka radny powiatowy oraz szef lokalnych struktur PO w powiece wadowickim Sebastian Mlak.

Ten ostatni ma nadzieję, że trafi do Sejmu. Jak podkreśla, sondaże wskazują, że Koalicja Obywatelska ma szansę zawalczyć w okręgu nr 12 o trzy mandaty.

- Zdecydowałem się kandydować w tych wyborach, aby przywrócić w Polsce normalność i żeby pokazać, że potrzebne są nowe twarze. Wspólnie ruszamy ku zwycięstwu w październikowych wyborach! Chcę lepszej Polski – zapewnia Sebastian Mlak.

Koalicja w okręgu 13 na pierwszym miejscu wystawiła Bartłomieja Sienkiewicza. Z drugiego miejsca wystartuje natomiast była snowboardzistka Jagna Marczułajtis-Walczak, z kolei z trzeciego szef małopolskiej PO Aleksander Miszalski.

Na pierwszym miejscu listy PiS w okręgu 13 ma być Małgorzata Wassermann.

Trzecia Droga, czyli koalicja PSL-Polska 2050 w okręgu 12 wystawia na miejscu pierwszym Pawła Śliza (Polska 2050) a na drugim Macieja Ostrowskiego z PSL. Tu kandyduje też m.in. Krzysztof Klęczar, burmistrz Kęt.
W okręgu 13 listę otwierają Rafał Komarewicz z Polska 2050 i Ireneusz Raś z PSL.

Z lewicy startuje też Paweł Kobielusz, wicestarosta oświęcimski,

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto