Kulturalne budżety

Lidia GÓRALEWICZ
Na pytania komisji odpowiadali: Lucyna Kumala - dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej, Jan Smółka - dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji oraz Jerzy Motyka - dyrektor Muzeum w Chrzanowie<p>
Fot. Lidia GÓRALEWICZ
Na pytania komisji odpowiadali: Lucyna Kumala - dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej, Jan Smółka - dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji oraz Jerzy Motyka - dyrektor Muzeum w Chrzanowie<p> Fot. Lidia GÓRALEWICZ
Dyrektorzy instytucji odpowiedzialnych za ofertę kulturalną gminy Chrzanów, zdali relację z wykonania swoich budżetów, przed komisją budżetu i finansów.

Dyrektorzy instytucji odpowiedzialnych za ofertę kulturalną gminy Chrzanów, zdali relację z wykonania swoich budżetów, przed komisją budżetu i finansów. Jednym brakło środków, inni mieli niewielką nadwyżkę, ale wszyscy mogli pochwalić się dużym zainteresowaniem mieszkańców dla proponowanej oferty kulturalnej.

Wzrasta ilość woluminów

Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie zakończyła ubiegły rok pracy z niewielką stratą 4 tysiąca złotych. Koszty działalności placówki zamknęły się kwotą 1 392 tysięcy złotych. Za wszelkie zaoszczędzone pieniądze dyrektorka starała się pozyskiwać nowe książki.

- Obecnie biblioteka posiada 191 tysięcy woluminów, z czego ponad 3 tysiące zakupiono w tym roku. Za środki gminne 2180 książek, a za pieniądze od Starostwa Powiatowego 1112 książek - wyliczała dyrektorka Lucyna Kumala.

Ponieważ MBP w Chrzanowie pełni rolę biblioteki powiatowej, co roku starostwo przeznacza 70 tysięcy złotych na jej działanie. Oczywiście zdaniem członków miejskiej komisji, to zbyt mało.

Oprócz wypożyczania woluminów, pracownicy biblioteki aktywnie włączają się w życie kulturalne gminy organizując wystawy, spotkania literackie i wykłady Wszechnicy Chrzanowskiej.

Swą działalnością biblioteka obejmuje 31 procent czytelników z całej ziemi chrzanowskiej.

Najpopularniejszy Skansen

Realizację ubiegłorocznego budżetu Muzeum w Chrzanowie przedstawił dyrektor Jerzy Motyka. Jednostka utrzymywała się z 963 tysięcy dotacji budżetowej i 349 tysięcy dochodów własnych. Rok zakończono ze stratą 34 tysięcy złotych.

- Największe dochody pozyskujemy ze sprzedaży biletów. W ubiegłym roku odwiedziło nas blisko 89 tysięcy osób. Oczywiście najwięcej bo 50 tysięcy zwiedzających było w Skansenie w Wygiełzowie, 30 tysięcy na zamku w Lipowcu, a pozostali zwiedzili ekspozycję muzealną - wylicza dyrektor.

Do najważniejszych zadań realizowanych w ubiegłym roku przez pracowników muzeum należało prowadzenie prac przy rekonstrukcji dworu z Droginii na terenie skansenu oraz organizacja dorocznego już Festiwalu Muzyki Kameralnej, na który to zjeżdżają się melomani nawet z odległych stron kraju.

- Co roku prowadzę rozmowy z Urzędem Marszałkowskim z prośbą o to, by przejął pieczę nad skansenem lub po części go utrzymywał. Ale zawsze tłumaczenie jest jedno, że w Krakowie jest już tyle zabytków, że nie mają na utrzymanie innych - pożalił się dyrektor.

MOKSiR zaoszczędził

45 tysięcy złotych udało się zaoszczędzić Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie. Pracował on za dotację z budżetu w wysokości 2113 tysiące złotych i dochody własne 858 tysięcy złotych. Wydatki wyniosły 2953 tysięcy złotych.

Obecny na spotkaniu dyrektor Jan Smółka stwierdził, iż oferta kulturalna MOKSiR z miesiąca na miesiąc cieszy się co raz większym zainteresowaniem mieszkańców. Są wydarzenia artystyczne na które brakuje biletów, od pewnego czasu pojawiły się kolejki przed kinową kasą.

Radni reprezentujący sołectwa pytali, czy rozważana jest organizacja Wiejskich Domów Kultury, na wzór tych prowadzonych w innych gminach. - Owszem takie rozmowy były prowadzone. Mamy pewne możliwości, by prowadzić działalność kulturalną na wsiach. Złożyłem propozycję burmistrzowi w tej sprawie na piśmie. Nie mogę sam podejmować takich decyzji - stwierdził Jan Smółka.

Będzie nowe święto państwowe?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie