Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KWK Siersza. Były minister gospodarki już "widzi" kopalnię w Sierszy

Magdalena Balicka
Jerzy Markowski, byłyminister gospodarki,  twierdzi, że warto wskrzesić kopalnię węgla. Zakład mawspółpracować z elektrownią.
Jerzy Markowski, byłyminister gospodarki, twierdzi, że warto wskrzesić kopalnię węgla. Zakład mawspółpracować z elektrownią. archiwum
- Warto wznowić wydobycie w byłej kopalni Siersza. W tym stanie rzeczy, kiedy za płotem jest rynek zbytu dla węgla, a pod ziemią udokumentowane zasoby surowca - aż trudno byłoby zaniechać takiego projektu - wypowiedział się na łamach portalu gospodarczego wnp.pl Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki.

Stanisław Szczurek, burmistrz Trzebini, jest dobrej myśli, wierząc, że już niedługo uda się wskrzesić zlikwidowany zakład. - Inwestycja nie będzie tania, bo na jej odbudowę potrzeba około 400 tysięcy dolarów. Wierzę jednak, że inwestorowi się to opłaci, nawet przy cenach węgla konkurencyjnych do tego importowanego, który nas, niestety, zalewa - zaznacza Szczurek.

Niedawno minister środowiska udzielił już drugiej koncesji na rozpoznanie złoża węgla kamiennego "Siersza". Pierwszą otrzymała katowicka spółka Carbon Investment, drugą - Kopalnia Granitu Kamienna Góra.

- Złoże jest bardzo dobrze zbadane. Zawiera czternaście pokładów przeznaczonych do eksploatacji o średniej wartości kalorycznej 24,5 megadżula na kilogram. Niezmiernie istotne jest to, że obszar ten sąsiaduje przez płot z czynną elektrownią Siersza, do której węgiel dostarczany był i będzie ponownie taśmociągiem zamontowanym w pochylni łączącej powierzchnię z poziomem 300 metrów - zaznaczył Jerzy Markowski, zdradzając - co potwierdza burmistrz Trzebini - że inwestorem finansowym dla kopalni jest spółka KWK Siersza Sp. z o.o.

- Została powołana w maju ubiegłego roku. Można to sprawdzić, wchodząc na stronę KWK Siersza - tłumaczy burmistrz Szczurek.
Jeśli inwestycja dojdzie do skutku, pracę pod ziemią w Sierszy znajdzie ponad 1,5 tysiąca górników. Według mapy geologiczno-gospodarczo-sozologicznej, opracowanej w 2001 roku na zlecenie Gminy Trzebinia przez naukowców z krakowskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk, w rejonie Trzebini wciąż zalega pod ziemią około 227 mln ton węgla kamiennego. Węgla wystarczy na co najmniej czterdzieści lat.
Trzebinianie trzymają kciuki. To gwarantuje stałą i solidną pracę dla kilku pokoleń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto