Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lasy Państwowe rozpoczęły ogólnopolską akcję skupu gruntów pod sadzenie nowych lasów. Oferty przyjmują nadleśnictwa [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Paweł Mocny
Paweł Mocny
Lasy Państwowe rozpoczęły ogólnopolską akcję skupu gruntów pod sadzenie nowych lasów
Lasy Państwowe rozpoczęły ogólnopolską akcję skupu gruntów pod sadzenie nowych lasów Pexels (zdjęcie poglądowe)
Lasy Państwowe rozpoczynają ogólnopolską akcję skupu gruntów pod sadzenie nowych lasów. Właściciele gruntu zainteresowani propozycją mogą zgłosić się do nadleśnictwa z ofertą sprzedaży. Cena jaką otrzymają będzie zależna między innymi od położenia i kształtu działki a także od drzew, które na niej rosną, ich wieku i stanu.

Lasy Państwowe rozpoczęły ogólnopolską akcję skupu gruntów pod sadzenie nowych lasów

Lasy stanowią już niemal 30 procent powierzchni Polski. Jesteśmy w czołówce europejskich państw, a dzięki gospodarce leśnej prowadzonej przez Lasy Państwowe tereny leśne w Polsce zwiększają się z roku na rok. Większością z nich, bo aż 77 procentami zarządza Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Blisko 1,8 miliona hektara, czyli ponad 19 procent lasów w Polsce należy do osób prywatnych.

- Sto lat działalności Lasów Państwowych to nie tylko duma, ale przede wszystkim zobowiązanie. Jesteśmy strażnikami polskiej natury, dbamy, by kolejne pokolenia mogły z niej korzystać. Dzięki leśnikom, lasów w Polsce przybywa i są w coraz lepszej kondycji. Kupujemy nowe grunty pod zalesianie, aby tych lasów, naszego dziedzictwa, było jeszcze więcej, bowiem las to prawdziwy skarb. Bezcenny – podkreśla Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Akcja skupu gruntów wpisuje się w założenia Krajowego Programu Zwiększania Lesistości. Szacuje się, że do 2050 roku lesistość polski zwiększy się do 33 procent.

Każdy właściciel gruntu zainteresowany sprzedażą działki musi zacząć od ustalenia, do którego nadleśnictwa powinien skierować ofertę. W ofercie należy opisać działkę wskazując dokładny adres ewidencyjny. Wcześniejszego uregulowania wymagają też sprawy własnościowe, jak np. dziedziczenie.

Zakupy gruntów mają zostać zrealizowane ze środków nadleśnictwa, na którym znajduje się dana działka. W przypadku braku środków zostaną one wypłacone sprzedającemu z funduszu leśnego.

Cena zakupu działki ma być uzależniona między innymi od położenia i kształtu działki, gatunków drzew, które na niej rosną, wieku drzewostanu i stanu sanitarnego. Każdy zakup ma poprzedzać wycena rzeczoznawcy majątkowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto