Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lepsza przyszłość dla wiejskich terenów powiatu chrzanowskiego

Kinga Fromlewicz
fot. Kinga Fromlewicz
fot. Kinga Fromlewicz
Cztery gminy powiatu chrzanowskiego zainaugurowały projekt dotyczący rozwoju terenów wiejskich. Będzie on realizowany do maja, kiedy to zaplanowano konferencję podsumowującą.

Cztery gminy powiatu chrzanowskiego zainaugurowały projekt dotyczący rozwoju terenów wiejskich. Będzie on realizowany do maja, kiedy to zaplanowano konferencję podsumowującą. Projekt zatytułowano "W pół drogi - gminy pogórnicze w poszukiwaniu szans na lepszą przyszłość".

Tytuł to odniesienie do położenia powiatu: w połowie drogi pomiędzy Śląskiem a Małopolską. Wszystkie działania zaplanowane w jego ramach mają jeden główny cel: rozwój obszarów wiejskich, których w powiecie nie brakuje, a które były spychane na dalszy plan przez rozwój miast. Chrzanów, Libiąż, Alwernię i Babice określono w nim jako gminy, w których obszary wiejskie charakteryzują się wysoką urbanizacją, dużą gęstością zaludnienia oraz zostały dotknięte ujemnymi skutkami restrukturyzacji przemysłu ciężkiego (głównie górnictwa).

- Warto, by wszyscy mieszkańcy włączyli się w jego realizację, a zwłaszcza młodzi, którzy mogą wten sposób wpłynąć na przyszłość miejsca, w którym żyją - stwierdzają kierujący gminami burmistrzowie i wójt. Wśród nich zabrakło Trzebini, ale wynika to z ograniczeń programu, który zakładał udział obszarów do 100 tysięcy mieszkańców. - Oczywiście zaprosimy Trzebinię do współpracy - deklaruje burmistrz Chrzanowa Ryszard Kosowski. "W pół drogi" to projekt realizowany w ramach projektu Unii Europejskiej "Leader+". Udało się zdobyć na niego 150 tysięcy złotych. Efektem jego realizacji ma być wieloletni plan rozwoju dla obszarów wiejskich. Będzie to średnia pracy ekspertów oraz oczekiwań mieszkańców, którzy mają możliwość wypowiedzieć się podczas badań opinii i szkoleń.

Jego realizację przewiduje się według siedmiu zasad, wśród których znalazły się między innymi: planowanie działań opartych na silnych stronach danego obszaru, oddolny charakter działania oraz innowacyjny, eksperymentalny charakter. Mają one pomóc wyrobić w mieszkańcach przekonanie, że sami mogą wpłynąć na poprawę swojego życia na wsi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto