Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lewy pobór prądu

Agnieszka FILIPOWICZ
Choć kary za nielegalny pobór energii elektrycznej sięgają nawet 7000 złotych, złodzieje nie bardzo przejmują się tymi sankcjami. Mimo częstych kontroli prawidłowości poboru prądu, straty wynikłe z tytułu tych kradzieży ...

Choć kary za nielegalny pobór energii elektrycznej sięgają nawet 7000 złotych, złodzieje nie bardzo przejmują się tymi sankcjami. Mimo częstych kontroli prawidłowości poboru prądu, straty wynikłe z tytułu tych kradzieży dla Terenowego Zakładu Dystrybucji Energii Elektrycznej w Sierszy od lat utrzymują się mniej więcej na tym samym poziomie. W tym roku wyniosły już ponad 81 tysięcy złotych. Wczoraj w TDZEE w Sierszy odbyło się spotkanie z udziałem Policji na temat przeciwdziałania tego rodzaju przestępczości.

- Kontrolą prawidłowości poboru energii elektrycznej zajmuje się kilkunastoosobowy zespół pracowników z terenowego wydziału pomiaru i rozliczeń. Osoby te są rozlokowane w Trzebini i Chrzanowie oraz Olkuszu i Wolbromiu. Przeprowadzają kontrole rutynowe, u odbiorców wybranych w sposób losowy, a także reagują na docierające do naszego Zakładu informacje, często anonimowe, o nielegalnym poborze prądu. Sygnałem do przeprowadzenia kontroli może być również nagłe zmniejszenie zużycia energii elektrycznej przez danego odbiorcę - wyjaśnia Jan Burzej, dyrektor Terenowego Zakładu Dystrybucji Energii Elektrycznej w Sierszy, obsługującego obszar dwóch powiatów - chrzanowskiego (bez Alwerni) i olkuskiego (bez Trzyciąża i Sławkowa) - ogółem około 100 tysięcy indywidualnych odbiorców.

W ciągu 10 miesięcy tego roku pracownicy TZDEE przeprowadzili 150 kontroli, w tym 92 na terenie powiatu chrzanowskiego i 58 na terenie powiatu olkuskiego). W ich wyniku ujawniono 39 przypadków nielegalnego poboru energii elektrycznej (24 w powiecie chrzanowskim, 15 na terenie powiatu olkuskiego. Kontrole dokonywane są przez pracowników TZDEE dwuosobowo na podstawie imiennych legitymacji i jednorazowych upoważnień do przeprowadzenia kontroli. Za ujawnienie kradzieży kontrolerzy otrzymują prowizję.

Rozróżnianych jest kilka przypadków nielegalnego poboru prądu. Pierwszy - to pobór energii bez zawarcia umowy sprzedaży. Za nielegalny uznaje się także pobór prądu niezgodny z postanowieniami umowy np. przy całkowitym bądź częściowym pominięciu układu pomiarowego. Karą pieniężną może skończyć się dokonanie zmian lub uszkodzenie w układzie pomiarowym, powodujące jego nieprawidłowe działanie. Niedozwolona jest również manipulacja w urządzeniach ograniczających natężenie przepływu energii elektrycznej. Za kradzież prądu grozi w przypadku ukladów1 fazowych kara do 2000 zł. Opłaty za nielegalny pobór energii przy układach 3 fazowych sięgają nawet 7000 zł. Przypadki kradzieży zgłaszane są przez TZDEE policji. Jeżeli przy nielegalnym poborze prądu w grę wchodziło działanie celowe, wówczas złodzieja czeka rozprawa sądowa i wyrok, zazwyczaj w zawieszeniu. Jak szacują pracownicy Zakładu, ujawnianych jest tylko ok. 10 procent przypadków kradzieży prądu.

- Kto i gdzie najczęściej kradnie prąd?

- W zasadzie nie ma reguły, choć częściej dochodzi do kradzieży na wsiach - odpowiada Jan Burzej.

Spore straty notuje TZDEE w związku z kradzieżami kabli energetycznych. W tym roku już 213 tysięcy złotych. To więcej o około 50 procent w porównaniu z rokiem 2000. Złodziei kabli bynajmniej nie zraził zeszłoroczny śmiertelny wypadek, do którego doszło przy kradzieży kabli w Podlesiu (olkuskie). Nie zniechęcają ich również takie wypadki jak sprzed kilku miesięcy, gdy mieszkaniec Młoszowej, usiłując skraść kabel energetyczny z likwidowanych Zakładów Metalurgicznych w Trzebini, upalił sobie kawałek ręki.

Choć kradzież kabli energetycznych nie jest bezpiecznym procederem, jej amatorów nie brakuje. Zwłaszcza, że nie ma problemu ze zbytem metali pochodzących z kabli, czyli miedzi i aluminium.

- Na przykład w Młoszowej w kierunku Woli Filipowskiej złodzieje zdemontowali ok. 9 kilometrów przewodu linii napowietrznej - informuje dyrektor Burzej. - Najgorsze jest to, że za koszty tych kradzieży płacimy my wszyscy - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto