Libiąż. Budowa poziomu 800 metrów w kopalni Janina na finiszu. Ruszył transport wielką windą [ZDJĘCIA]

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Zakład Górniczy Janina w Libiążu
Zakład Górniczy Janina w Libiążu Tauron Wydobycie
Udostępnij:
Na ukończeniu znajduje się strategiczna inwestycja Tauron Wydobycie w Zakładzie Górniczym Janina w Libiążu, czyli budowa poziomu 800 metrów. Rozpoczęto testowanie szybkiego transportu materiałów z wykorzystaniem jednej z najnowocześniejszych i zarazem największych klatek szybowych w Polsce.

Budowa poziomu 800 metrów w kopalni Janina na finiszu. Ruszył transport wielką windą

200 osób lub 24 tony materiałów może pomieść jednorazowo wysoka na cztery piętra nowa winda w kopalni Janina. To tyle ile ważą dwa autobusy. Obecnie rozpoczęto testowanie transportu materiałów niezbędnych do prowadzenia eksploatacji i utrzymania ruchu zakładu górniczego. Droga jazdy klatki wynosi ponad 790 metrów. Dzięki nowej windzie prawie 20-krotnie skrócił się czas dotarcia załogi kopalni do miejsc pracy.

Szeroki dostęp do nowych zasobów, dobrej jakości paliwa, umożliwi nam między innymi finalizowana budowa poziomu 800 metrów w ZG Janina. Ta inwestycja skutecznie zwiększy stopień automatyzacji produkcji kopalni, wpłynie na poprawę jej wydajności oraz zmniejszenie kosztów funkcjonowania zakładu. Jej zakończenie przewidujemy już w trzecim kwartale tego rok

- mówi Jacek Pytel, prezes zarządu Tauron Wydobycie.

Wielkość windy ma tu kluczowe znaczenie. Dzięki jej przestronności nie będzie już konieczności demontażu oraz ponownego montażu urządzeń wielkogabarytowych i konstrukcji w miejscu zabudowy. Także urządzenia wymagające remontu będą w całości transportowane na powierzchnię.

Istotnie wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa załogi i znacząco obniża koszty zbrojenia ścian wydobywczych. Maksymalna długość transportowanych elementów pionowo w klatce wynosi ponad 10 metrów -

podkreśla Wojciech Kamiński, dyrektor techniczny Zakładu Górniczego Janina.

Kopalnia Janina prowadzi obecnie eksploatację pokładu 207 ścianą 705 i 707 pod wsią Żarki. Przy obecnym postępie ściany 707 jej eksploatacja powinna zakończyć się w sierpniu br. Oznaczać to będzie koniec wstrząsów, przynajmniej na jakiś czas.
Działalność górnicza w tym miejscu wywołała od początku grudnia ub. roku już ponad tysiąc wstrząsów. Większość z nich jest tak słaba, że nie odczuwają ich nawet mieszkańcy wsi Żarki. W celu zmniejszenia uciążliwości dla mieszkańców ograniczony dobowy postęp ściany do 4,5 metra.

W październiku br. rozpocznie się eksploatacja kolejnej ściany 733, która znajduje się bliżej Chrzanowa i Zagórza. Wstrząsy pochodzące z tego rejonu mogą pojawić się pod koniec roku. Jak zapewniają eksperci budowa geologiczna tej ściany jest inna i nie powinna ona generować tak częstych i mocnych wstrząsów. W kolejnych latach planowana jest eksploatacja kolejnych ścian znajdujących się już w bezpośrednim sąsiedztwie Zagórza.

Kopalnia w Libiążu posiada największe w Polsce złoża węgla energetycznego, szacowane na 2,1 mld ton. Produkuje się tutaj między innymi paliwo o obniżonej zawartości chloru, które jest dedykowane dla nowego bloku energetycznego 910 MW w Elektrowni Jaworzno.

FLESZ - Zimna wiosna to droższe warzywa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Libiąż. Budowa poziomu 800 metrów w kopalni Janina na finiszu. Ruszył transport wielką windą [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie