Małopolska zach. Darmowe testy antygenowe na COVID-19 w aptekach. Tak, ale niestety w nielicznych. Sprawdź gdzie [ZDJĘCIA]

Monika Pawłowska
Monika Pawłowska
Darmowe testy antygenowe na COVID-19 w aptekach. Tak, ale niestety w nielicznych, przynajmniej w Małopolsce zachodniej.. Sprawdź gdzie.
Darmowe testy antygenowe na COVID-19 w aptekach. Tak, ale niestety w nielicznych, przynajmniej w Małopolsce zachodniej.. Sprawdź gdzie. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
Na ten dzień wiele osób czekało z niecierpliwością. Niestety wielu „odbiło się” od drzwi aptek. W czwartek 27 stycznia 2022 r. ruszył rządowy program darmowego i bez skierowania, testowania antygenowego na obecność Covid-19 w aptekach. Jak się okazuje „pospolitego ruszenia” nie ma, bo i nie ma przymusu. Do rządowego programu przystąpić mogę te apteki, które wykażą taką chęć. Nie wszystkie apteki mają możliwości kadrowe czy to lokalowe, aby takie testy wykonać. W Małopolsce zachodniej można je policzyć na palcach jednej ręki. W powiecie chrzanowskim są trzy, w olkuskim jedna, podobnie jak w wadowickim, z kolei w powiecie oświęcimskim nie ma ani jednej. Pierwsza z testowaniem rusza dzisiaj (28 stycznia 2022 r.) o godz. 20, apteka Dbam o Zdrowie „Pod Białym Orłem” w Andrychowie. Jak zapewnia Minister Zdrowia, lista aptek z dostępnymi darmowymi testami ma być systematycznie poszerzana.

Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE [przycisk]g[/przycisk]

Darmowe testy na koronawirus w nielicznych aptekach Małopolski zach.

Apteki, które oferują darmowe testy na COVID-19, można znaleźć na stronie pacjent.gov.pl. W piątek (28 stycznia 2022 r.) w całej małopolsce zachodniej czyli powiatach: chrzanowskim, olkuskim, oświęcimskim i wadowickim, jest zaledwie pięć.

W powiecie chrzanowskim są trzy takie punkty:

  • apteka 4 Pory Roku, Rynek 2 w Chrzanowie (również punkt szczepień),
  • apteka „Diafar”, ul. Kościuszki 18 w Chrzanowie (również punkt szczepień) ,
  • apteka Seniora, ul. Piłsudskiego 7 w Chrzanowie

,

Na razie jedynym punktem w powiecie olkuskim, w którym dostępne są takie testy, jest apteka Tęczowa przy ul. Laskowskiej 4a w Bolesławiu.

Z kolei w powiecie wadowickim, zrobicie darmowy test w aptece Dbam o Zdrowie „Pod Białym Orłem” w Andrychowie, Rynek 32, tel. 33 875 28 81 .

Zła informacja dla mieszkańców powiatu oświęcimskiego. Póki co, żadna apteka nie przystąpiła do rządowego programu darmowego testowania na obecność koronawirusa. Chętni odchodzą z przysłowiowym „kwitkiem”.

- Miałam nadzieję, że zapiszę się na test na początek lutego. Niestety. „Obleciałam” siedem aptek na os. Chemików i w żadnej darmowych testów nie robią

- mówi zdenerwowana pani Agnieszka, mieszkanka Oświęcimia. - Cóż będzie zrobić. Zainwestuję prywatnie 135 zł na test, bo te kupowane w aptece, które można zrobić samemu, nie dają potwierdzenia i unijnego certyfikatu covidowego - dodaje.

Jak się okazuje, to nie zła wola aptekarzy, a możliwości decydują o otwarciu takiego punktu.

- Testowanie pacjentów przez farmaceutów w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2, będzie możliwe wyłącznie w aptekach ogólnodostępnych, które spełnią określone wymogi sanitarno-epidemiologiczne i zgłoszą swój udział w programie

– informuje Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie.

Aptekarze zwracają uwagę, że testy jak najbardziej są trafionym pomysłem, choć spóźnionym. Zdaniem niektórych, to pomysł „na wyrost”.

- Trudno sobie wyobrazić codzienną pracę, do tego szczepienia, które wykonujemy i jeszcze testy

- mówi Magdalena Mirocha, kierownik apteki 4 Pory Roku w Oświęcimiu przy ul. Słowackiego 1. - Zastanawiamy się nad tym od kilku dni, ale na teraz nie jest to możliwe. Mamy niewielu pracowników, a robienie testów po zamknięciu apteki, to nasze nadgodziny - dodaje.

Testuj się, kto może i gdzie. Już w Andrychowie

W teorii można się już od testować za darmo i bez skierowania. Jak się w praktyce? Jako pierwsza regionie z darmowym testowaniem na obecność koronawirusa, rusza dziś (28 stycznia 2022 r.), apteka Dbam o Zdrowie „Pod Białym Orłem” w Andrychowie.

- Dziś rano odebraliśmy pierwszą partię, stu testów antygenowych do przeprowadzenia badania w aptece

- informuje Barbara Parzych, kierownik apteki „Pod Białym Orłem” w Andrychowie. - W związku z tym od dzisiaj czyli piątku, w dni powszednie, po zamknięciu apteki, czyli od godz. 20 będą wykonywane testy – dodaje i przekonuje, że do ostatniego chętnego.

Nie obowiązuje wcześniejsza rezerwacja terminu. Chętni przychodzą i ustawiają się w przysłowiowym „ogonku”, bo takiego spodziewają się andrychowscy aptekarze.

W aptece przy ul. Laskowskiej 4A w Bolesławiu. Test będzie można tam wykonać od poniedziałku, 31 stycznia 2022 r, po zamknięciu apteki, czyli po godz. 18.

Takie same procedury ze względów bezpieczeństwa, aby nie mieszać klientów apteki z osobami chcącymi zaszczepić się i przetestować, obowiązują w pozostałych punktach w całym kraju, w tym w powiecie chrzanowskich.

Testy nie dość, że są za darmo, gwarantują także unijny certyfikat COVID ważny 48 godzin. Pacjent otrzyma wynik za pośrednictwem SMS-a lub przez Internetowe Konto Pacjenta. Dodatki wynik powoduje skierowanie na izolację domową, a z pacjentem skontaktuje się sanepid. 

- W przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu wystawiany jest Unijny Ceryfikat COVID. Jest on ważny przez 48 godzin. W przypadku wyniku pozytywnego natomiast pacjent otrzyma skierowanie na izolację domową

- informuje Ministerstwo Zdrowia.

FLESZ - Lek na COVID-19 zatwierdzony, na razie warunkowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Małopolska zach. Darmowe testy antygenowe na COVID-19 w aptekach. Tak, ale niestety w nielicznych. Sprawdź gdzie [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie