Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malopolska Zach.: szczepionka przeciw grypie nie dla każdego

Leszek Pniak
Lekarze zachęcają do szczepień ochronnych przeciwko grypie. To wydatek od 25 do 35 zł
Lekarze zachęcają do szczepień ochronnych przeciwko grypie. To wydatek od 25 do 35 zł Tomasz Hołod
Akcja szczepienia przeciwko grypie ruszyła na dobre. Nie każdego stać jednak na wydatek 35 złotych. Specjalnie dla nich z inicjatywą wyszła gmina w Kalwarii Zebrzydowskiej, która kupiła 480 szczepionek. Tylu właśnie mieszkańców skorzysta z darmowych szczepień.

"Gazeta Krakowska" sprawdziła, gdzie jeszcze urzędnicy są skłonni przeznaczać środki na zdrowie mieszkańców. Z przykrością informujemy, że Kalwaria jest jedyną taką gminą w Małopolsce zachodniej. 480 szczepionek zostało rozdzielonych na trzy przychodnie w Kalwarii. - W naszej placówce 100 szczepionek zostało przekazanych dla dzieci, a 180 dla osób starszych. Jest to jednak kropla w morzu potrzeb - informuje Maria Pająk, pielęgniarka.

Do przychodni w Leńczach i Przytkowicach w powiecie wadowickim trafiło po 100 szczepionek.
- W przychodni w Przytko-wicach zostało jeszcze około 20 dawek - mówi Teresa Piekarczyk, pielęgniarka z Leńczy. - Szczepionek jest stanowczo za mało. Teraz ludzie będą musieli je kupować za własne pieniądze - dodaje. Grzegorz Gołdynia, lekarz pediatra z przychodni w Oświęcimiu

i były wiceminister zdrowia, namawia do szczepienia się przeciwko grypie. - Jestem wielkim zwolennikiem szczepień ochronnych, bowiem nawet jeśli się zachoruje, to po szczepionce objawy są o wiele słabsze - zaznacza.

Tłumaczy również, że poszczególne miasta powinny finansować szczepionki dla najuboższych, których na to nie stać, albo chociaż częściowo je refundować. Na taki krok nie zdecydowały się jednak m.in. gminy w Li-biążu, Trzebini, Alwerni, Chrza-nowie, Oświęcimiu, gmina wiejska Oświęcim, Kęty, Zator, Wadowice, Andrychów i Lanckorona. Wszędzie usłyszeliśmy to samo. Nie ma pieniędzy.

Trzebinia: centrum miasta trzeba będzie rozkopać od nowa

- Mam trójkę dzieci. Mój mąż nie pracuje, a ja zarabiam grosze. Nie stać mnie na szczepienie dla moich pociech - mówi Agnieszka Orlik z Oświęcimia. - Boję się, że jak nie daj Boże moje maluchy złapią tego bakcyla, to nie będę miała za co kupić lekarstwa. Gdyby miasto zafundowało nam szczepionki, z pewnością skorzystalibyśmy z tego wsparcia. W aptekach ceny szczepionek przeciwko grypie w zależności od producenta wahają się od 25 do 35 zł. Lekarze przekonują, że warto wydać te pieniądze.

- Mam o wiele więcej pacjentów niż zwykle. Wszystko to spowodowane jest dużymi skokami temperatur i niewłaściwym dobieraniem ubrań - tłumaczy Grzegorz Gołdynia, lekarz pediatra.
Dodaje, że nie wolno zaniedbywać objawów i szybko zgłosić się do lekarza. Antybiotyki są zazwyczaj dużo droższe, a i skutki przejścia grypy często są odczuwalne przez wiele miesięcy. Urzędnicy rozkładają ręce.- Rozumiem, że jest sezon jesienny, ale póki nie porozmawiam z naszymi placówkami medycznymi, nic nie jestem w stanie zrobić - mówi Jan Rychlik, burmistrz Alwerni.

Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Wejdź na**kryminalnamalopolska.pl**

60 tysięcy złotych do wygrania. Sprawdź jak. Wejdź na**www.szumowski.eu **

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto