Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska zachodnia: mniej bezrobotnych? W marcu pośredniaki rozdzielą dotacje na firmy

Magdalena Balicka
Magdalena Feluś-Majewska z Chrzanowa dzięki otrzymanej dotacji z urzędu pracy otworzyła gabinet logopedyczny
Magdalena Feluś-Majewska z Chrzanowa dzięki otrzymanej dotacji z urzędu pracy otworzyła gabinet logopedyczny fot. Magdalena Balicka
Bezrobocie w powiecie chrzanowskim sięgnęło już 13,4 procent, w olkuskim 15, oświęcimskim 12,5 a wadowickim 12,3. Sytuacja ma poprawić się w marcu, kiedy pośredniaki zaczną rozdzielać pieniądze na otwarcie własnej firmy dla osób bezrobotnych.

- 28 lutego budżet na dotacje zostanie oficjalnie podzielony między urzędy pracy w całej Polsce - informuje Barbara Babijczuk, dyrektorka chrzanowskiego Powiatowego Urzędu Pracy. W tym roku funduszy ma być więcej niż w ubiegłym. Tylko w powiecie chrzanowskim na 15-tysięczny zastrzyk gotówki na dobry start może liczyć ponad stu bezrobotnych.

- W 2011 roku mieliśmy do rozdysponowania prawie 1 mln 600 tys. zł. Pieniędzy wystarczyło dla 108 bezrobotnych, którzy otworzyli własną działalność - wylicza dyrektorka Babijczuk. - Każdy zainkasował jednorazowo i bezzwrotnie po 15 tysięcy złotych - dodaje szefowa chrzanowskiego pośredniaka.

Jednym z ostatnich szczęśliwców, którzy skorzystali z dofinansowania jest Magdalena Feluś-Majewska, która w Chrzanowie otworzyła własny gabinet logopedyczny.

Świeżo upieczona absolwentka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie od razu postanowiła rzucić się na głęboką wodę. - Własna firma bez doświadczenia zawodowego może być ryzykowna, jednak mnie się udało - wyznaje z uśmiechem lokalna bizneswoman.

Od września do jej gabinetu logopedycznego Pętelka trafiło już dwudziestu mieszkańców. - Nie tylko małe dzieci, które mają problemy z wymową, ale także dorośli - po udarach, wylewach i osoby z zespołem Downa - informuje Magdalena Feluś-Majewska.

Gabinet już zarabia na siebie. - Nie musiałam dołożyć do interesu ani złotówki - cieszy się logopeda. 15 tys. zł z urzędu pracy wystarczyły na wyposażenie biura w meble, pomoce dydaktyczne oraz zakup laptopa i drukarki.

- Namawiam wszystkich młodych ludzi, którzy nie mogą znaleźć pracy, by nie tracili wiary w marzenia i wzięli los we własne ręce - zachęca logopeda.

Kolejka chętnych w powiecie chrzanowskim, którzy tak jak pani Magdalena chcieliby spróbować swych sił jako przedsiębiorcy i mają pomysł na to, jak trafić w niszę na lokalnym rynku pracy, ciągle się wydłuża.

- Przy wyborze nie będziemy kierować się tym, kto pierwszy złożył wniosek, ale wybierzemy najlepsze pomysły - zaznacza Barbara Babijczuk, dyrektorka chrzanowskiego PUP. Przyznaje, że pomysłowość mieszkańców nie zna granic. W ubiegłym roku udzieliła dotacji na usługi renowacji mebli, parking całodobowy, projektowanie i wykonywanie wzorów haftów, kancelarię adwokacką. Powstał też salon piękności dla zwierząt czy firmy sprzątające groby.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto