18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marcin Kymona: ZUS czy OFE? Obydwa rozwiązania dą dobre

Katarzyna Ponikowska
Marcin Kymona, ZUS Chrzanów
Marcin Kymona, ZUS Chrzanów
Co jest lepsze ZUS czy OFE? Jak złożyć deklarację? Co z naszymi pieniędzmi? Na nasze pytania odpowiada Marcin Kymona z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chrzanowie.

Do końca lipca wszyscy musimy zadecydować, czy odkładać na emeryturę w ZUS czy Otwartych Funduszach Emerytalnych. O co dokładnie chodzi?
Marcin Kymona: Wcześniej wszystkie osoby urodzone po 1968 roku miały obowiązek należeć do OFE. Od lutego br. nie ma już takiego obowiązku. Jeżeli ubezpieczony zdecyduje, żeby część składki emerytalnej szła do OFE, musi złożyć stosowne oświadczenie do ZUS. Z zaznaczeniem, czy pozostaje w dotychczasowym OFE, czy przechodzi do innego. W przypadku decyzji przejścia do innego OFE dodatkowo ubezpieczony musi podpisać umowę z tym nowym OFE. Jeśli natomiast ubezpieczony zdecyduje, żeby składki na przyszłą emeryturę były odkładana tylko w ZUS, nie musi składać żadnego dokumentu. Począwszy od składki za miesiąc lipiec 2014r. całość składki będzie przekazywana do ZUS.

Co w takim wypadku z pieniędzmi, które do tej pory były odkładane w OFE?
- Na razie nasze pieniądze zostaną w OFE. Dopiero 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego ubezpieczonej osoby, pieniądze będą stopniowo przekazywane do ZUS. Uchroni to przed ryzykiem "złej daty", czyli sytuacją, w której ubezpieczony dostałby niższą emeryturę ze względu na spadki notowań na rynkach finansowych.

Co jest lepsze: ZUS czy OFE?

- Oba rozwiązania są dobre. I tu, i tu pieniądze są dziedziczone. Różnica polega na tym, że w OFE środki są inwestowane na giełdzie. Jeśli jest hossa, można zarobić. Ale jeśli jest bessa, można też pieniądze stracić. W ZUS tymczasem środki są waloryzowane, czyli cały czas będzie stopniowy wzrost gromadzonej kwoty.

Załóżmy więc, że chcemy zostać w OFE. Jak złożyć wniosek?

- Oświadczenie w tej sprawie można złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych osobiście, wysłać listem, złożyć w urzędomacie lub przesłać drogą elektroniczną poprzez PUE. Każdy Klient posiadający konto na PUE może przesłać wniosek nie posiadając profilu zaufanego ePUAP.

Co to takiego Profil Zaufany?
- Profil Zaufany to po prostu bezpłatny podpis elektroniczny. Przyda się też później, zarówno w kontaktach z ZUS, jak i innymi urzędami. O ile bowiem do sprawdzenia stanu konta emerytalnego czy też obliczenia hipotetycznej emerytury podpis elektroniczny nie jest potrzebny, o tyle jest niezbędny do wysłania do ZUS formalnego wniosku, np. wniosku o potwierdzenie okresu ubezpieczenia, wniosku o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu itp. Podobnych wniosków służących do załatwiania konkretnych spraw w ZUS jest ponad 100.

Czy jeśli teraz zdecydujemy się na OFE lub na ZUS, będzie potem możliwość zmiany?
- Tak, począwszy od 2016r. co cztery lata będzie możliwość zmiany swojej decyzji w kolejnych "okienkach transferowych" w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto