Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejsce Aktywności Mieszkańców to nowa energia w Chrzanowie. Niesamowite animatorki dbają nie tylko o kulturę i rozrywkę [ZDJĘCIA]

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Animatorki Miejsca Aktywności Mieszkańców w Chrzanowie - Kinga Kucharska przy mikrofonie
Animatorki Miejsca Aktywności Mieszkańców w Chrzanowie - Kinga Kucharska przy mikrofonie Anna Nalepa Jaśko
Miejsce Aktywności Mieszkańców w Chrzanowie 1 września obchodzić będzie drugie urodziny. To przestrzeń do aktywności sąsiedzkiej i obywatelskiej wszystkich mieszkańców Chrzanowa. Każda osoba, stowarzyszenie czy fundacja może tam przyjść i stworzyć własną inicjatywę oraz otrzymać pomoc ze strony działających tam animatorów. A to ludzie z ogromną pasją i energią.

FLESZ - Kolejna próba oszustwa w sieci

od 16 lat

Animatorzy MAM cyklicznie organizują wydarzenia, które przyciągają setki mieszkańców, integrują ich i pokazują, że samemu również można stworzyć coś ciekawego.

Taka działalność daje ogromną satysfakcję. Zachęcamy ludzi do podejmowania różnych inicjatyw i pomagamy im w ich realizacji, prowadzimy za rękę, pomagamy załatwić sprawy urzędowe - mówi Kinga Kucharska, animatorka MAM.

Ogromnym sukcesem okazał się cykl imprez Piknik Sąsiedzki. Animatorzy zorganizowali do tej pory cztery takie wydarzenia, które odbyły się na chrzanowskich osiedlach i przyciągnęły tłumy rodzin z dziećmi. Finałowa impreza odbędzie się 4 września na osiedlu Niepodległości. Projekt ten jest doskonałym przykładem działalność MAM. Sukces pierwszej imprezy nakręcił kolejne oraz zintegrował mieszkańców. Panie z osiedla, na którym piknik odbył się wcześniej, zaczęły piec ciasta, by poczęstować gości kolejnego pikniku. Ludzie zaczęli przynosić książki, by nimi się dzielić. Dzięki temu poznają się.

Zaczęły zgłaszać się do nas różne firmy, które bezpłatnie chciały przyłączyć się do organizacji kolejnych wydarzeń. Zaprezentować swoje usługi i produkty np. Paintball Adrenalina czy regionalne wyroby - podkreśla Kinga Kucharska.

Animatorom MAM przyszło działać w trudnych czasach koronawirusa. W okresie lockdownu nie mogli oni organizować wydarzeń, jednak to też była dla nich cenna lekcja. Nauczyła ich wyjścia do ludzi online. Na początku był spory odzew, jednak z czasem widać było, że internet nie jest w stanie zastąpić spotkań na żywo, nie daje takich emocji i satysfakcji. Wspomniane Pikniki Sąsiedzkie i ogromna frekwencja na nich doskonale pokazują, jak ludzie byli stęsknieni za tego typu wydarzeniami.

Pierwszy piknik przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. To była wielka radość i mowa tu nie tylko o dzieciach, ale także o dorosłych. Bawili się jak dzieci. Widać było jak tego potrzebowali, dobrej zabawy bez maseczek - podkreśla animatorka.

Ostatni piknik będzie miał charakter integracyjny a pogoda ma być idealna. Udział w nim wezmą także osoby z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną. Często nie wiemy, jak zachować się w stosunku do nich. Animatorzy zadbają o to, były one pełnoprawnymi uczestnikami. Będą miały swoje wystawy, opowiedzą o wyzwaniach i problemach, z którymi muszą się mierzyć.

Przez MAM przewija się wiele osób. Większość przychodzi tu, by zrealizować pojedynczy pomysł, są jednak tacy, którzy łapią bakcyla działalności społecznej i zostają tu na dłużej. Na stałe działa tam kilku amatorów, którzy prowadzą cykliczne zajęcia. Każdy zajmuje się tym, co sprawia mu satysfakcję. Joanna Banach, emerytowana nauczycielka z Libiąża, prowadzi cykliczne zajęcia z jogi dla dzieci na świeżym powietrzu oraz zajęcia plastyczne. Dba także o społeczny ogród znajdujący się przy MAM oraz zachęca do aktywności i zdrowego odżywiania.

Z kolei Aneta Holipka, współpracująca z kosmetyczną firmą Mary Kay, pokazuje paniom jak wykonać dobry makijaż, zdradza triki, które sprawiają, że wyglądają piękniej. Zachęca także znajomych przedsiębiorców do zaangażowania się w organizację dużych wydarzeń. W MAM działają także Dominika Dudek, Włodzimierz Kalita, Wiktoria Kłosowska Roczniewska, Anna Nalepa Jaśko i Iwona Gaweł.

Atutem MAM jest także lokalizacja tuż przy samym Rynku przy ul. Świętokrzyskiej 4. Organizowane tam wydarzenia często przyciągają przypadkowych przechodniów. Wiele osób dzięki temu dowiaduje się o działalności tego miejsca. W najbliższym czasie teren wokół budynku ma stać się jeszcze bardziej atrakcyjny, ma powstać tam park kieszonkowy. Zielona wyspa tuż przy betonowym centrum będzie ogromnym atutem.

MAM zarządza Stowarzyszenie Cześć, które wygrało konkurs. Prowadzi ono także w tym samym budynku Ambasadę Kreatywności. Koordynatorem projektu jest Grzegorz Olszowik, który dba, by organizowane tam wydarzenia nie nakładały się na siebie. A ich jest całkiem sporo. Są tam także spotkania emerytów, koncerty i wystawy. MAM ciągle poszukuje wolontariuszy i animatorów, szczególnie pożądani są panowie, którzy mogliby zadbać o organizację męskich zajęć. Animatorzy działają społecznie ale motywacji do pracy im jednak nie brakuje.

30 lat pracowałem jako pedagog. To jest moja pasja. Lubię kontakt z dziećmi, chce im pomagać i przekazywać wiedzę. Satysfakcję daje mi także to, gdy ktoś rozpoznaje mnie na ulic, zagaduje - podkreśla Joanna Banach.

Działalność społeczną łączę z zawodową. Satysfakcję sprawia mi pomaganie kobietom. Chcę, by poczuły się piękne, pokochały siebie, to zmienia ich życie. Wiele z nich zbyt mocno przywiązana jest do swoich niedoskonałości i przez to ma niską samoocenę - dodaje Aneta Holipka.

Ja mam nadmiar energii. Uwielbiam pracę społeczną, daje mi ona ogromną satysfakcję. Spełniam się poprzez pomaganie innym - mówi Kinga Kucharska.

MAM to nie tylko kultura i rozrywka. To dużo szersze spektrum działalności. Animatorki planują działania w wielu kierunkach. Chcą pomagać osobom niepełnosprawnym w znalezieniu pracy, jeszcze mocniej otworzyć i zintegrować mieszkańców, a także pomóc otworzyć muzeum na młodych ludzi. Przeprowadzona ma zostać debata, by mieszkańcy sami się wypowiedzieli, co by ich przyciągnęło do muzeum.

Pracują tam fantastyczne osoby z pasją, które potrafią ciekawie i z humorem opowiadać o historii. Wiele osób o tym nie wie - dodaje Aneta Holipka.

MAM współpracuje z wieloma instytucjami m.in. muzeum, domem kultury i biblioteką. W planach ma wiele ciekawych wydarzeń m.in. zimowe kuligi i ogniska. Jest też pomysł organizacji targów w Chrzanowie, podczas których lokalni producenci mogliby się pochwalić swoimi wyrobami. Wielu mieszkańców nie wie o ich działalności. Animatorzy chcieliby także zorganizować etno imprezę. Jeśli pandemia nie pokrzyżuje im szyków, to w najbliższych miesiącach w Chrzanowie będzie się działo bardzo dużo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Miejsce Aktywności Mieszkańców to nowa energia w Chrzanowie. Niesamowite animatorki dbają nie tylko o kulturę i rozrywkę [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto