Mieszkańcy Babic i Zatora domagają się tymczasowej przeprawy na czas budowy nowego mostu nad Wisłą w Jankowicach w ciągu drogi 781 [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Most w Jankowicach
Most w Jankowicach Sławomir Bromboszcz
Udostępnij:
Mieszkańcy gmin Babice i Zator domagają się, aby w związku z planami wyburzenia starego i budową nowego mostu na Wiśle w Jankowicach (gm. Babice), w ciągu drogi 781, na czas inwestycji powstała przeprawa tymczasowa. Ewentualne objazdy oznaczałaby dla nich pokonywanie codziennie dodatkowych kilkudziesięciu kilometrów. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie nie zajął dotąd jasnego stanowiska.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Na miejscu starego mostu w Jankowicach powstanie nowy

Obecnie trwają przygotowania do przebudowy mostu, co w praktyce oznacza powstanie nowej przeprawy na miejscu dotychczasowej. Wydana została już decyzja środowiskowa, opracowany jest projekt budowlany.

- Planowany termin uzyskania zezwolenia na realizację inwestycji drogowej to początek roku 2022. Po uzyskaniu tej decyzji rozpocznie się postępowanie przetargowe

– podkreśla Agnieszka Ćwiertniewicz z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie.

Istniejący most w Jankowicach jest w złym stanie i jak wynika z ekspertyz remonty już tutaj nie wystarczą. Tym bardziej, że już spory ruch na tym odcinku drogi wojewódzkiej 781 w nadchodzących latach ma być jeszcze większy. Od ub. roku w związku z pogarszającym się stanem technicznym wprowadzono tutaj ruch wahadłowy.

Mieszkańcy Babic i Zatora: objazdy nie wchodzą w grę

Kierowców cieszą więc plany ZDW, ale jednocześnie wielu, szczególnie wśród mieszkańców gmin położonych po obu stronach Wisły, tj. Babic i Zatora pyta, jak na czas inwestycji zostanie rozwiązany problem połączenia, które gwarantuje most w Jankowicach. Liczą, że obok powstanie tymczasowa przeprawa. Alternatywą, o jakiej wspominają przedstawiciele ZDW, są objazdy. Takie rozwiązanie
w obu gminach uważane za niewyobrażalne.

- Najbliższe mosty są w Bobrku z jednej strony bądź w Łączanach z drugiej. W obu przypadkach oznacza to pokonanie dodatkowych 30 – 40 kilometrów i to tylko w jedną stronę

– wylicza Bogusław Bartula, przedstawiciel Rady Sołeckiej w Podolszu i zarazem radny powiatu oświęcimskiego.

Takie rozwiązanie byłoby ogromnym problemem dla wielu mieszkańców, którzy z powiatu chrzanowskiego dojeżdżają do pracy w Zatorze lub nawet do Andrychowa czy Wadowic. Z drugiej strony ludzie z Zatorszczyzny jeżdżą do pracy w Chrzanowie i okolicy. Do tego dochodzi młodzież dojeżdżająca do szkół średnich, a pamiętać trzeba także o przedsiębiorcach.

- Poza tym, że takie objazdy byłyby ogromnie uciążliwe, pod uwagę trzeba brać także koszty, jakie mieszkańcy musieliby ponosić. Ceny paliw przecież stale idą w górę

– mówi Ewa Bańdo, sołtys Jankowic.

Dodać trzeba, że z drogi 781 i mostu w Jankowicach korzysta wielu zmotoryzowanych turystów z Krakowa i Śląska jadących do parków rozrywki, w tym Energylandii.

ZDW w Krakowie nie zajął dotąd ostatecznego stanowiska

Przedstawiciele obu gmin – sołtysi i radni skierowali we wrześniu pismo do ZDW z prośbą o jasną deklarację. W odpowiedzi kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Zabierzowie, Grzegorz Wawryka, stwierdził, że nadal brane są pod uwagę obie możliwości. Ludzie nie kryli rozczarowania.

- Zrobimy wszystko, aby ta tymczasowa przeprawa powstała – dodaje Ewa Bańdo. Jej zdaniem, w ostatnich dniach pojawiła się szansa, bo z informacji przekazanych przedstawicielom gmin wynika, że ZDW szuka jednak środków na przeprawę tymczasową.

- W chwili obecnej jest analizowana możliwość wykonania obiektu tymczasowego

– zaznacza Agnieszka Ćwiertniewicz z ZDW.

Według władz Babic i Zatora, nawet konstrukcja dopuszczająca ruch pojazdów na przykład do 3,5 tony znacznie ułatwiłaby życie mieszkańcom. - Trzeba brać pod uwagę, że taka inwestycja może potrwać nawet 1,5 roku – zauważa burmistrz Zatora Mariusz Makuch.

Nowy most będzie większy od obecnego. Wraz z przebudową drogi cała inwestycja obejmie odcinek ponad 360 m. W ramach zadania przewidziana jest również budowa łącznicy rowerowej o długości ok. 80 m w celu połączenia planowanej ścieżki rowerowej z Wiślaną Trasą Rowerową.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie