Miliony w zasięgu ręki

Lidia GÓRALEWICZ
Wniosek na budowę sieci kanalizacyjnej w trzech gminach powiatu chrzanowskiego został już wysłany do komisji europejskiej.
Fot. Lidia GÓRALEWICZ
Wniosek na budowę sieci kanalizacyjnej w trzech gminach powiatu chrzanowskiego został już wysłany do komisji europejskiej. Fot. Lidia GÓRALEWICZ
Ministerstwo Środowiska zwołało konferencję w sprawie wniosków do Funduszu Spójności. Wiadomo już, że na liście 33 najlepszych wniosków znalazł się projekt przygotowany przez Związek Międzygminny ,Gospodarka Komunalna" ...

Ministerstwo Środowiska zwołało konferencję w sprawie wniosków do Funduszu Spójności. Wiadomo już, że na liście 33 najlepszych wniosków znalazł się projekt przygotowany przez Związek Międzygminny ,Gospodarka Komunalna" z Chrzanowa. Nazwa projektu brzmi: ,Dostawa wody (transport i magazynowanie) z budową kanalizacji miejskiej oraz rozbudową oczyszczalni ścieków dla Chrzanowa, Libiąża i Trzebini".

- To, że znaleźliśmy się na liście 33 wniosków nie oznacza, że otrzymamy dofinansowanie. Jednak jesteśmy dobrej myśli. Mamy dobry projekt o dużym zasięgu, gdyż obejmuje on trzy gminy. To nasz atut. Niewiele wniosków przygotowanych przez małe gminy, charakteryzuje się tak znacznym zakresem prac - podkreśla Tadeusz Arki, burmistrz Libiąża, który firmuje wniosek jako przewodniczący zarządu ZM ,Gospodarka Komunalna".

Wniosek ZM ,GK" już został przesłany do komisji europejskiej celem weryfikacji. Odpowiedź powinna pojawić się na przełomie listopada i grudnia br.

Przypomnijmy, iż wnioskodawcą zgłoszonego do Funduszu Spójności przedsięwzięcia jest ZM ,Gospodarka Komunalna". Stosownie do ustaleń z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej beneficjentem środków i inwestorem całego przedsięwzięcia będzie Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Chrzanowie, w którym związek posiada 100 procent udziałów.

Inwestycja realizowana ma być na terenie trzech gmin członkowskich i składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to przebudowa systemu wodociągowego. Przy przedsięwzięciu tym RPWiK zapewnia wkład własny w wysokości 30 procent kosztów. Drugi etap projektu to rozbudowa sieci kanalizacji grawitacyjnej i tłoczonej oraz modernizacja oczyszczalni ścieków Libiąż B - tutaj środki na wkład własny w wysokości około 30 procent pochodziły będą z wpłat gmin członkowskich związku, stosownie do zakresu rzeczowego zgłoszonego przez poszczególne gminy.

W obrębie gminy Chrzanów projekt zakłada budowę kanalizacji o łącznej długości 58 kilometrów, obejmującej częściowo sołectwa Balin, Luszowice i Płaza oraz dzielnicę Borowiec. Wartość zadania to około 50 milionów złotych.

Libiąż zaplanował kanalizację o długości 11,5 kilometra i koszcie zadania szacowanym na 16,5 miliona złotych. Projekt obejmuje modernizację oczyszczalni Libiąż B, budowę sieci kanalizacyjnej w dzielnicy Góra, Moczydło B, Pniaki i Jaworek.

Zadanie gminy Trzebinia opiewa na kwotę 54 milionów złotych i obejmuje budowę 95 kilometrów kanalizacji. Zaplanowano ją dla sołectw: Dulowa, Młoszowa, Karniowice, Myślachowice oraz dzielnicy Wodna, Rybna, 24 Stycznia, 1 Maja, ul. Kasprzaka, Krystynów, ul. Grunwaldzka, Myślachowice, Krze oraz Gaj.

Planuje się, że całość zadań kosztować będzie ponad 161 milionów złotych i dofinansowanie ze środków zewnętrznych pokryje do 70 procent wydatków.

Polacy smakoszami czekolady

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie