Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Moda na murale w Chrzanowie. Odsłonięto dzieło poświęcone zespołowi Sztywny Pal Azji. Zobacz zdjęcia

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Odsłonięto mural poświęcony zespołowi Sztywny Pal Azji
Odsłonięto mural poświęcony zespołowi Sztywny Pal Azji Sławomir Bromboszcz
Moda na murale na dobre zagościła w Chrzanowie. Ostatnio imponujący malunek poświęcony został zespołowi Sztywny Pal Azji. To właśnie z Chrzanowa wywodzi się słynna rockowa kapela, która największe sukcesy święciła w latach 80-tych. Malunek, którego autorem jest Olaf Cirut bardzo spodobał się mieszkańcom Chrzanowa. Niebawem w mieście mają pojawić się kolejne murale.

Odsłonięto mural poświęcony zespołowi Sztywny Pal Azji

Zespół Sztywny Pal Azji oficjalnie zadebiutował w 1986 roku. Tego samego roku wystąpił na festiwalu w Jarocinie, gdzie spotkał się ze znakomitym odbiorem publiczności zajmując drugie miejsce w głosowaniu na najlepszy zespół festiwalu. Już wtedy miał w swoim repertuarze tak kultowe utwory jak: "Wieża radości, wieża samotności" i "Europa i Azja". Rok później zespół wydał debiutancką płytę. Skład zespołu tworzyli: Jarosław Kisiński, Leszek Nowak, Paweł Nazimek, Janusz Deda, Zbigniew Ciaputa oraz Andrzej Turek. Jednym z największych przebojów zespołu jest: "Łoże w kolorze czerwonym".

Zastanawialiśmy się jak uczcić zespół, który jest marką promującą Chrzanów w całej Polsce. Wpadliśmy na pomysł muralu. Tym muralem chcemy oddać hołd za te wszystkie emocje, twórczość i promocję miasta. Mamy nadzieję, że pomoże on budować legendę zespołu - mówi Robert Maciaszek, burmistrz Chrzanowa.

Do tej pory na polskiej scenie muzycznej nikt z Chrzanowa nie zdołał zrobić większej kariery niż Sztywny Pal Azji. Nie może zatem dziwić, że zespół ten cieszy się ogromnym sentymentem i dużą popularnością. Dlatego też władze miasta postanowiły uhonorować jego dorobek.

Pierwotnie chcieliśmy, aby mural pojawił się pod jednym z wiaduktów. Nie udało nam się jednak dojść do porozumienia z koleją. Może i dobrze się stało, bo ściana hali sportowej to świetna lokalizacja. Mural doskonale wkomponotwał się w tę przestrzeń - podkreśla burmistrz Chrzanowa.

Odsłonięto mural poświęcony zespołowi Sztywny Pal Azji
Odsłonięto mural poświęcony zespołowi Sztywny Pal Azji Sławomir Bromboszcz

Wiodącym elementem muralu jest wagon, pociąg. Przedstawia on scenę, gdy zespół wyrusza na festiwal do Jarocina, gdzie rozpoczęła się jego wielka kariera. Na budynku hali znalazł się także fragment kultowego utworu: "Wieża radości, wieża samotności" oraz personalia członków zespołu.

Mural przedstawia moment odjazdu zespołu do Jarocina, odjazdu w stronę kariery. Udało mi się otrzymać od członków zespołu archiwalne zdjęcia z tego okresu, zostały one wykorzystane przy tworzeniu obrazu - mówi Olaf Cirut, artysta malarz z Krakowa.

Mural już na etapie malowania cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy często zatrzymywali się przy nim, by podziwiać dzieło. - Mural spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem. Wiele osób zgadywało, wspominało tamten czasy. Przypominają sobie swoje doświadczenia z jazdy podmiejskimi pociągami, swoją młodość - dodaje Olaf Cirut.

Malunek na ścianie hali sportowej jest niezwykle realistyczny i wykonany w skali 1:1. Autor zadbał o najmniejsze detale, by jak najlepiej oddać klimat lat 80-tych. - Na koncerty podstawiane były składy w gorszym stanie, by młodzież podróżująca nimi nie zniszczyła nowych wagonów - wyjaśnia autor muralu.

Z uwagi, że do tworzenia obrazu wykorzystane zostały zdjęcia niektórzy mieszkańcy rozpoznają na nim znajome osoby. Najbardziej charakterystyczną postacią, obok członków zespołu, jest milicjant z wąsem przechadzający się wśród podróżnych.

Milicjant budzi duże zainteresowanie, niektórzy go rozpoznają. Ponoć była to mroczna postać. Cała scena jest interesująca historycznie, jest tu dużo elementów z tamtych lat. Każdy, kto pamiętam tamte czasy na pewno odnajdzie te elementy na obrazie - puentuje Olaf Cirut.

Odsłonięto mural poświęcony zespołowi Sztywny Pal Azji
Odsłonięto mural poświęcony zespołowi Sztywny Pal Azji Sławomir Bromboszcz

Mural Sztywnego Pala Azji w Chrzanowie

od 16 lat

Moda na murale w Chrzanowie

To kolejny mural, który przyozdobił przestrzeń publiczną w Chrzanowie. Moda na tę formę sztuki na dobre zagościła w mieście w 2021 roku, a zapoczątkował ją mural znajadujący się na budynku przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie. Jego motywem przewodnim są lokomotywy produkowane w Pierwszej Fabryce Lokomotyw w Polsce "Fablok" w Chrzanowie, a autorem dzieła jest Marcin Czaja.

Od tego czasu w Chrzanowie powstały jeszcze dwa imponujące dzieła. Niezwykły mural powstał na ścianie kamienicy przy ulicy Mickiewicza. Dzięki wykorzystaniu specjalnych farb fotokatalitycznych zawierających dwutlenek tytanu, który przyciąga i neutralizuje smog na podobnej zasadzie, jak ma to miejsce w procesie fotosyntezy zachodzącym w roślinach, oczyszcza powietrze jak 170 drzew.

Z kolei budynek Wodociągów Chrzanowskich przy Jagiellońskiej przyozdobił mural przedstawiający Rynek w Chrzanowie sprzed lata. Wówczas jego ważnym elementem była studnia, to nawiązanie do historii spółki wodociągowej, która w tym roku obchodzi jubileusz 90-lecia istnienia. W międzyczasie w mieście powstało kilka mniejszych murali.

To jednak nie koniec nowych murali w Chrzanowie. W planach jest stworzenie kolejnego, nawiązującego do lokalnych tradycji. Miałby on przedstawiać kultową lokomotywę PM36 produkowaną w zakładach Fabloku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Moda na murale w Chrzanowie. Odsłonięto dzieło poświęcone zespołowi Sztywny Pal Azji. Zobacz zdjęcia - Gazeta Krakowska

Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto