Najpiękniejsze zamki i pałace w Czechach

Materiał informacyjny Czech Tourism
fot. Libor Sváček
fot. Libor Sváček
Udostępnij:
Niemal w każdym czeskim miasteczku napotkamy pałac lub zamek. Polecamy zboczyć nieco z popularnych tras turystycznych i odkryć piękne, mniej znane zabytki architektury. Coraz więcej zamków i pałaców w Czechach zaprasza turystów także w sezonie jesienno-zimowym.

Pałac Nelahozeves (35 km na północ od Pragi), jedna z najpiękniejszych budowli renesansowych w Czechach, leży około 35 km na północ od Pragi, na lewym brzegu Wełtawy. Stała ekspozycja pałacowa obejmuje dwanaście salonów ilustrujących życie bogatej rodziny szlacheckiej w Czechach w XIX wieku. Na podzamczu zwiedzimy dom rodzinny kompozytora Antonína Dvořáka.

Pałac Děčín należy do najznamienitszych zabytków północnych Czech. Słynie z ogrodu różanego i monumentalnych barokowych stajni. Niedawno otwarta została nowa trasa zwiedzania, która prezentuje dzieje rodu Thunów, dawnych właścicieli.

Podróżując po regionie zachodnich Czech, warto odwiedzić średniowieczny zamek Loket, malowniczo położony na występie skalnym, otoczony z trzech stron rzeką Ohrzą. Obejrzymy tu niezwykłą wystawę narzędzi tortur, a także pięknej porcelany pochodzącej z okolicznych zakładów.

Zamek Kašperk na Szumawie leży na wysokości 886 m n.p.m. i jest najwyżej położonym zamkiem królewskim w Czechach. Został zbudowany w 1356 roku przez króla czeskiego i cesarza rzymskiego Karola IV, aby chronił granice kraju z sąsiednią Bawarią i zabezpieczał szlak handlowy, zwany Złotym Szlakiem. W pobliżu znajdziemy zamek Velhartice i Rabí.

Hluboka nad Wełtawą (12 km od Czeskich Budziejowic) należy do najpiękniejszych czeskich pałaców. Inspiracją dla koronkowej, romantycznej budowli była architektura angielskiego zamku królewskiego Windsor. Ze względu na swój urok, jest ulubionym celem turystów a także filmowców, którzy chętnie wykorzystują bajkowy pałac do nagrywania filmów dla dzieci.

Pałac Jaroměřice nad Rokytnou w regionie Wysoczyzna należy do największych budowli barokowych w Europie. Nazywany jest „Czeskim Wersalem”. W parku pałacowym możemy przyjemnie odpocząć w cieniu rosłych drzew, otoczonych kwitnącymi klombami.

Zamek Vranov nad Dyją, malowniczo położony nad Zaporą Vranovską, w pobliżu Znojma, prezentuje bogato wyposażone wnętrza z XVIII i w XIX wieku oraz średniowieczną wieżę strażniczą.

Miłośnicy fuksji powinni odwiedzić barokowy pałac w Buchlovicach, koło miasta Uherské Hradiště, otoczony cudownym ogrodem i parkiem angielskim z wieloma rzadkimi, egzotycznymi drzewami i krzewami. Wystawę fuksji można oglądać od początku czerwca do końca września; w szklarniach zamkowych hoduje się 1 400 rodzajów i odmian tych kwiatów.

Średniowieczny zamek Bouzov, położony niedaleko Ołomuńca, oferuje kilka tras prezentujących pomieszczenia reprezentacyjne i mieszkalne, elementy fortyfikacji i zaplecze techniczne, na przykład zabytkowe instalacje grzewcze i wodne.

Pałac w Velkich Losinach (około 56 km od przejścia granicznego w Głuchołazach) związany jest z tak zwanymi procesami czarownic, które odbywały się tu w latach 1678–1692. Oprócz pałacu warto tu zwiedzić wytwórnię papieru ręcznie czerpanego.

Ulokowany na szczycie góry zamek Kunětická hora (7,5 km na północ od Pardubic) dominuje nad okolicą Niziny Połabskiej. Jego zwiedzanie polecamy szczególnie miłośnikom kultowego czeskiego serialu dla dzieci Arabela, gdyż na tym zamku właśnie mieszkał mieszkał bajkowy czarodziej Rumburak. Późnogotycki zamek należy do najpopularniejszych celów turystycznych regionu.

Pałac Karlova Koruna w Chlumcu nad Cidlinou (w pobliżu Hradca Králové) uważany jest za jeden z najwspanialszych przykładów baroku ekspresyjnego w Czechach. Wzniesiony został według projektu Santiniego jako letnia siedziba rekreacyjna w latach 1721-23 na polecenie hrabiego Franciszka Ferdynanda Kinskiego. Pałac otrzymał swą nazwę na pamiątkę wizyty cesarza Karola VI. Swym kształtem przypomina koronę. Budowlę otacza rozległy park angielski.

Barokowy pałac Mnichovo Hradiště, ulokowany na zachodnim krańcu pięknej krainy Czeskiego Raju, wspaniała siedziba rodu Wallensteinów, zapozna zwiedzających z życiem szlachty w XVIII wieku. W tym czasie przewieziono tu z biblioteki w Duchcovie 22 tysiące tomów ksiąg, którymi opiekował się tam aż do swej śmierci Giacomo Casanova.

Podczas jesiennej wycieczki do Czeskiego Raju polecamy zwiedzić także neogotycki pałac Sychrov, siedzibę rodu Rohanów. W pięknym ogrodzie angielskim znajdziemy romantyczne budowle, na przykład altanę arcyksięcia Rudolfa czy ruiny zamku Artura.

Więcej informacji o czeskich zamkach i pałacach: www.visitczechrepublic.com/pl-PL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Najpiękniejsze zamki i pałace w Czechach - Polska Times

Dodaj ogłoszenie