Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie igraj z lekami. Tabletkowy koktajl zamiast pomóc, może zaszkodzić!

OPRAC.:
Marek Długopolski
Marek Długopolski
Z danych zebranych przez Narodowy Fundusz Zdrowia w raporcie poświęconym tzw. polipragmazji, czyli wielolekowości wynika, że w 2018 r. 4,5 mln Polaków w okresie sześciu miesięcy zrealizowało recepty na leki zawierające co najmniej pięć różnych substancji czynnych. Zdecydowana większość z nich – 2,9 mln – to seniorzy po 65. roku życia
Z danych zebranych przez Narodowy Fundusz Zdrowia w raporcie poświęconym tzw. polipragmazji, czyli wielolekowości wynika, że w 2018 r. 4,5 mln Polaków w okresie sześciu miesięcy zrealizowało recepty na leki zawierające co najmniej pięć różnych substancji czynnych. Zdecydowana większość z nich – 2,9 mln – to seniorzy po 65. roku życia 123rf
Sok grejpfrutowy zwiększa stężenie we krwi substancji obniżających poziom cholesterolu, czarna herbata hamuje wchłanianie żelaza, alkohol osłabia działanie antybiotyków. Efekt terapeutyczny przyjmowanych tabletek łatwo zniweczyć mieszając je z innymi lekami, suplementami diety, ziołami czy żywnością.

To, czy połknięta tabletka pomoże pokonać ból albo będzie kolejną cegiełką na drodze do opanowania choroby przewlekłej, w dużej mierze zależy od sposobu jej przyjęcia. Nie przez przypadek producenci leków do ich opakowań dołączają szczegółowe „instrukcje obsługi”.

Zawierają one niezbędne informacje o zalecanym dawkowaniu danego preparatu, porach przyjmowania, możliwych interakcjach z innymi substancjami, działaniach ubocznych. Badania opinii społecznej pokazują jednak, że nadal duża część Polaków przed przyjęciem leku do dołączonej ulotki nie zagląda, o radę nie pyta również lekarza czy farmaceuty.

Kiedy można łykać tabletki?

Tymczasem dla skuteczności terapii często kluczowe znaczenie ma m.in. pora łykania tabletek:

  • rano najczęściej zaleca się przyjmowanie hormonów tarczycy, leków na osteoporozę czy nadciśnienie,
  • wieczorem medykamentów obniżających poziom cholesterolu czy preparatów przeznaczonych dla astmatyków.

Łykane na pusty żołądek witaminy i preparaty z cynkiem mogą wywołać mdłości, z kolei hormony tarczycy, leki przeciw osteoporozie czy niektóre antybiotyki trudno wchłaniają się z przewodu pokarmowego i dlatego powinny być przyjmowane na czczo.

Do popijania najlepiej sprawdzi się woda. Tabletki nie lubią się z mlekiem, kawą, herbatą, nie należy ich mieszać również z alkoholem, energetykami ani z sokiem – zwłaszcza grejpfrutowym. Ten ostatni wpływa bowiem na działanie wielu leków przyjmowanych doustnie – spowalnia efekt wywoływany przez preparaty przeciwalergiczne, powoduje wzrost stężenia we krwi statyn oraz leków obniżających poziom cholesterolu.

Efekt terapii łatwo również zniweczyć sięgając na raz po kilka różnych substancji. Już przy pięciu przyjmowanych lekach jednocześnie gwałtownie wzrasta ryzyko niebezpiecznych dla zdrowia interakcji.

Z danych zebranych przez Narodowy Fundusz Zdrowia w raporcie poświęconym tzw. polipragmazji, czyli wielolekowości wynika, że w 2018 r. 4,5 mln Polaków w okresie sześciu miesięcy zrealizowało recepty na leki zawierające co najmniej pięć różnych substancji czynnych. Zdecydowana większość z nich – 2,9 mln – to seniorzy po 65. roku życia, szczególnie narażeni na negatywne skutki polipragmazji.

Długa lista chorób charakterystycznych dla jesieni życia, to bowiem także długa lista przepisywanych przez lekarzy preparatów, którą najstarsi często na własną rękę uzupełniają środkami dostępnymi w aptekach bez recepty, suplementami diety czy ziołami. Nawet te ostatnie – powszechnie uważane za bezpiecznie – nie pozostają zaś obojętne dla leków i mogą skutecznie przeszkadzać w ich prawidłowym działaniu.

Bezpieczna terapia z Internetowym Kontem Pacjenta

W skutecznej kontroli przyjmowanych medykamentów pomaga Internetowe Konto Pacjenta. W tej bezpłatnej aplikacji gromadzone są wszystkie najważniejsze informacje na temat naszego zdrowia.

Znajdziesz tam każdą wystawioną ci e-receptę i sprawdzisz dawkowanie preparatu dobrane przez lekarza. Co istotne, z pomocą IKP udostępnisz również informacje o przepisanych lekach wybranemu medykowi tak, by ten mógł sprawdzić, czy kolejne ordynowane lekarstwa nie będą wchodzić w niebezpieczne interakcje.

Z IKP możesz korzystać za pośrednictwem strony internetowej pacjent.gov.pl albo pobierając bezpłatną aplikację mojeIKP na swój telefon z systemem Android lub iOS. W mojeIKP znajdziesz również przydatną funkcję powiadomień o przyjmowanych lekach, dzięki której nie pominiesz żadnej dawki przepisanych lekarstw.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie igraj z lekami. Tabletkowy koktajl zamiast pomóc, może zaszkodzić! - Dziennik Polski

Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto