MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Niezłe zarobki z autostradowych bramek. Po podwyżce zarobili prawie o 50 proc. więcej na kierowcach jeżdżących A4

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Na autostradzie A4 wzrósł ruch samochodów osobowych, ale zmalał tych ciężarowych
Na autostradzie A4 wzrósł ruch samochodów osobowych, ale zmalał tych ciężarowych Anna Kaczmarz / Polska Press
Grupa Kapitałowa Stalexport Autostrady I kwartał 2024 roku podsumowała na plusie. Odnotowała większe zyski i nie ukrywa, że to efekt podwyżki opłat na trasie Kraków-Katowice, które weszły w życie 3 kwietnia 2023 roku. Ponadto ruch na autostradzie A4 się zwiększa, a więcej aut to więcej pieniędzy. Przypomnijmy jednak, że Stalexport ma zarządzać autostradą jeszcze do roku 2027.

Dużą kasę zbierają na autostradowych bramkach na A4

W I kwartale 2024 roku średnie natężenie ruchu na autostradzie A4 Katowice-Kraków wzrosło o 0,8 proc. w porównaniu do I kwartału 2023 roku i wyniosło 44,2 tys. pojazdów na dobę. Biorąc pod uwagę tylko samochody osobowe – odnotowano wzrost o 1,3 proc., w przypadku samochodów ciężarowych natężenie ruchu zmalało o 1,5 proc.

Przychody Grupy Kapitałowej Stalexport Autostrady wyniosły w I kwartale bieżącego roku ok. 127,2 mln zł, co stanowi przyrost o ok. 23 proc. w stosunku do poziomu ubiegłorocznego

Zysk netto ukształtował się na poziomie ok. 59,2 mln zł, czyli o 45,8 proc. wyższym niż osiągnięty w I kwartale ubiegłego roku.

Na powyższe wyniki wpłynęły: wzrost natężenia ruchu, zmiana stawek opłat za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków wprowadzona 3 kwietnia 2023 r. dla wszystkich kategorii pojazdów oraz zniesienie preferencyjnej stawki dla kierowców korzystających z płatności automatycznych w styczniu tego roku.

Grupa Kapitałowa Stalexport Autostrady kontynuuje realizację rozpoczętego w ubiegłym roku programu inwestycyjnego związanego z końcem koncesji i obowiązkiem przekazania stronie publicznej autostrady A4 Katowice-Kraków w doskonałym stanie technicznym. Prowadzona jest wymiana nawierzchni, przed koncesjonariuszem również remont 22. mostów i wiaduktów oraz modernizacja odwodnienia, która przyczyni się do ochrony wód powierzchniowych.

Pod koniec kwietnia br., na chwilę przed publikacją raportu ze wstępnymi wynikami za I kwartał 2024 r., do użytku kierowców oddana została strona www.a4info.pl, w wyczerpujący sposób informująca o sytuacji na autostradzie i zmianach w organizacji ruchu wynikających m.in. z prac remontowych i utrzymaniowych.

Trwa budowa drogi rowerowej tzw. Chechłostrady w Chrzanowie

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto