Nowa jakość węgla z kopalni w Jaworznie i Libiążu. To paliwo dla nowego bloku elektrowni w Jaworznie

OPRAC.:
Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Elektrownia w Jaworznie
Elektrownia w Jaworznie Tauron Wydobycie
Udostępnij:
Węgiel z Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie osiągnął najlepsze parametry jakościowe w historii kopalni. To gwarancja dostaw optymalnego paliwa dla strategicznego w krajowym systemie energetycznym bloku Taurona w Jaworznie. Także kopalnia w Libiążu produkuje m.in. paliwo o obniżonej zawartości chloru, które jest dedykowane dla nowego bloku.

Nowa jakość węgla z kopalni w Jaworznie i Libiążu dla nowego bloku elektrowni

Tauron Wydobycie uruchomił w lutym br. eksploatację nowego wysoko zasobnego złoża Brzezinka, które zlokalizowane jest w okolicy zbiornika wody pitnej Dziećkowice. W ciągu najbliższych dziesięciu lat planuje pozyskać ponad 12 milionów ton paliwa, spełniającego wyśrubowane wymagania nowoczesnych bloków energetycznych. Wybierany w pierwszej kolejności pokład charakteryzuje się optymalnymi parametrami jakościowymi oczekiwanymi zarówno przez wytwórców energii, jak i odbiorców z sektora gospodarstw domowych.

Eksploatacja nowego pokładu w Brzezince, w połączeniu z procesem głębokiego wzbogacania w Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla ZG Sobieski, który przeszedł w ostatnich latach gruntowną modernizację, umożliwiła nam produkcję węgli o najlepszych parametrach dla energetyki

- mówi Edward Paździorko, wiceprezes zarządu ds. technicznych w Tauron Wydobycie.

Jak dodaje paliwo to ma bardzo niską zawartością chloru, co jest wyjątkową cechą na rynku polskim. Optymalne parametry produkowanego węgla mają szczególne znaczenie dla trwałości instalacji służących do spalania węgla w energetyce.

Należy podkreślić, że również Zakład Górniczy "Janina" w Libiążu produkuje m.in. paliwo o obniżonej zawartości chloru, które jest dedykowane dla nowego bloku energetycznego 910 MW w Jaworznie.

Unikalna jakość węgla

Zawartość popiołu wynosi dla miałów poniżej dziesięć procent, a dla sortymentów grubych i średnich do sześciu procent. Zawartość chloru sytuuje się natomiast poniżej 0,1 procenta. Ilość chloru w węglu ma wpływ na aspekty środowiskowe, ponieważ im niższa jego zawartość, tym mniej szkodliwego chlorowodoru wydostaje się do atmosfery.

Wypracowaliśmy optymalne z punktu widzenia klientów parametry naszych paliw i niespotykaną jakość w dotychczasowej historii kopalni. Węgiel nie spieka się, czyli nie przechodzi z formy stałej do plastycznej, a ponadto posiada wyższą wartość opałową -

mówi Marian Borowski, główny inżynier w Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla ZG Sobieski.

Bliskość elektrowni z kopalnią

Zakład Górniczy Sobieski jest połączony z terenem nowego bloku 910 MW najkrótszą w Polsce linią kolejową, umożliwiającą dostawy węgla kamiennego bezpośrednio z kopalni. To niespełna 4-kilometrowy odcinek toru. Blok 910 MW będzie zużywał rocznie ponad 2 mln ton węgla.

Blok energetyczny o mocy 910 MW w Jaworznie to najnowocześniejsza jednostka tego typu w polskim systemie energetycznym oraz ważny element rynku mocy. Energia z tego miejsca zaopatruje ok. 2,5 mln odbiorców z południa Polski. Zastosowane technologie i instalacje ochrony środowiska wypełniają najbardziej rygorystyczne normy. W porównaniuz wycofywanymi z eksploatacji blokami klasy 120 MW, sprawność nowego bloku jest znacząco wyższa, a emisje SO2 i NOx niższe o ponad 80%, natomiast emisja CO2 niższa o ok. 31proc..

FLESZ - Polskie kopalnie w tarapatach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Nowa jakość węgla z kopalni w Jaworznie i Libiążu. To paliwo dla nowego bloku elektrowni w Jaworznie - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie