Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa kilometrówka delegacji służbowych wynikiem wysokiej inflacji. Zasady jej wysokości wyjaśnia radca prawny Jonasz Kita

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
Od stycznia 2023 obowiązują nowe stawki kilometrówki za delegacje służbowe
Od stycznia 2023 obowiązują nowe stawki kilometrówki za delegacje służbowe Polska Press
17 stycznia 2023 roku nastąpiła pierwsza od 2007 roku zmiana wysokości stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, według których pracodawca pokrywa koszty używania pojazdów prywatnych używanych przez pracowników do celów służbowych. Zmiana przepisów w tym zakresie spowodowana została wysoką inflacja i rosnącymi kosztami eksploatacji pojazdów. Zasady jej wypłaty wyjaśnia radca prawny Jonasz Kita, z kancelarii Lex Projects.

Aktualnie koszty używania pojazdów do celów służbowych, które pokrywa pracodawca według stawek za 1 kilometr jego przebiegu, nie mogą być wyższe niż:

Dla samochodu osobowego:

  • o pojemności skokowej silnika do 900 cm sześć. - 0,89 zł
  • o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm sześć - 1,15 zł,

- dla motocykla - 0,69 zł

- dla motoroweru - 0,42 zł

W przypadku, gdy oświadczenie pracownika o używaniu przez niego pojazdu do celów służbowych zostało złożone i nierozpatrzone przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zmieniającego stawki, do ustalenia kwoty miesięcznego ryczałtu przy zwrocie kosztów używania pojazdów do celów służbowych stosuje się stawki określone w niniejszym rozporządzeniu.

Kolejna zmiana w prawie pracy, która weszła w życie z dniem 1 lutego 2023 roku, dotyczy przepisów regulujących prawa rodziców adopcyjnych. Zgodnie z art. 1823 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy pracownik - ojciec wychowujący, który przysposobił dziecko, ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do dwóch tygodni, nie dłużej jednak niż do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 14. roku życia. Podwyższony został zatem wiek dziecka, na które przysługuje urlop ojcowski w przypadku adopcji.

Zasady urlopu ojcowskiego

Pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka, ma prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w wymiarze:

  • 20 tygodni - w przypadku przyjęcia jednego dziecka
  • 31 tygodni - w przypadku jednoczesnego przyjęcia dwojga dzieci
  • 33 tygodni - w przypadku jednoczesnego przyjęcia trojga dzieci
  • 35 tygodni - w przypadku jednoczesnego przyjęcia czworga dzieci
  • 37 tygodni - w przypadku jednoczesnego przyjęcia pięciorga i więcej dzieci - nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 14 roku życia.

Ponadto pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka, ma prawo do urlopu rodzicielskiego, przysługującego po wykorzystaniu urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, w wymiarze do:

  • 32 tygodni - w przypadku, o którym mowa w pkt 1 powyżej
  • 34 tygodni - w przypadkach, o których mowa w pkt 2-5 powyżej – nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 14 roku życia.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto