Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowelizacja prawa budowlanego weszła w życie 19 września 2020. Będzie łatwiej stawiać domy i legalizować samowole budowlane?

OPRAC.: Monika Pawłowska
Nowelizacja prawa budowlanego weszła w życie 19 września 2020
Nowelizacja prawa budowlanego weszła w życie 19 września 2020 Pixabay
W sobotę 19 września 2020 roku weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku – Prawo budowlane, wprowadzająca istotne zmiany w dotychczas obowiązujących przepisach. Radca prawny Jonasz Kita z kancelarii Lex Projects w Libiążu, wyjaśnia różnice.

Po pierwsze wprowadzono podział projektu budowlanego, który do nowelizacji był jednolitym dokumentem zawierającym element zagospodarowania działki, projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt techniczny. Podział projektu ma spowodować przyspieszenie postępowania administracyjnego. Najpierw organ administracji architektoniczno-budowlanej będzie zatwierdzać projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z projektem architektoniczno-budowlanym w drodze decyzji o wydaniu pozwolenia na budowę. Z kolei projekt techniczny przedkładany będzie organowi nadzoru budowlanego dopiero na etapie składania wniosku o wydanie decyzji dotyczącej pozwolenia na użytkowanie.

Kolejna zmiana dotyczy unieważnienia decyzji o pozwoleniu na budowę - na podstawie dotychczasowych przepisów decyzję o pozwoleniu na budowę można uchylić w dowolnym czasie. Nowe przepisy wprowadzają zasadę, że decyzja o pozwoleniu na budowę nie może zostać unieważniona, jeżeli od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 5 lat.

Uproszczono również postępowanie legalizacyjne samowoli budowlanych - wprowadzono uproszczone postępowanie legalizacyjne dla samowoli budowlanych, obiektów budowlanego lub części obiektów budowlanych zbudowanych bez wymaganej decyzji o pozwoleniu na budowę – w przypadku, gdy od zakończenia budowy upłynęło co najmniej 20 lat. Nie będzie można jednak wszcząć uproszczonego postępowania legalizacyjnego, jeśli przed 19 września 2020 r. dla danej samowoli budowlanej wydany został nakaz rozbiórki.

W ramach nowelizacji przepisów została jasno określona lista wszystkich przedsięwzięć i robót budowlanych, które nie wymagają pozwolenia na budowę czy zgłoszenia. Poszerzono także listę obiektów całkowicie wyłączonych spod obowiązku uzyskania zarówno pozwolenia na budowę, jak i zgłoszenia. Zwolnieniem objęto m.in.: wpłatomaty, biletomaty, paczkomaty, automaty sprzedające czy też automaty przechowujące przesyłki.

FLESZ - Zakup mieszkania coraz droższy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto