Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od nowego roku zdrożeją bilety autobusów z Małopolski zach. Inflacja znów daje się we znaki. Poznajcie szczegóły

Paweł Mocny
Paweł Mocny
W przyszłym roku pasażerowie autobusów z Małopolski zach. zapłacą więcej za bilety (zdjęcie poglądowe)
W przyszłym roku pasażerowie autobusów z Małopolski zach. zapłacą więcej za bilety (zdjęcie poglądowe) Paweł Mocny
Galopująca w górę inflacja dotyka nie tylko mieszkańców kraju, lecz także instytucji publicznych. Rosnące koszty zarówno utrzymania pojazdów jak i paliwa wpływają na komunikację publiczną, a w efekcie przekłada się to na pasażerów. Ci z Małopolski zach. od nowego roku będą płacić więcej za jazdę autobusem. Poznajcie szczegóły.

Drożej za przejazd autobusem w powiecie olkuskim

Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” (ZKG „KM”) w Olkuszu zapowiedział podwyżkę cen biletów, która zostanie wprowadzona od 1 stycznia 2022.

- Zmiana opłaty taryfowej jest oczywistym następstwem inflacji. Niestety komunikacja miejska nie jest odporna na sytuację rynkową. Poprzednia zmiana cennika miała miejsce jeszcze przed wybuchem konfliktu na Ukrainie. Pierwszym i zasadniczym powodem aktualizacji opłat jest wysoki i nagły wzrost cen paliwa jaki nastąpił wskutek wspomnianego konfliktu – tłumaczy przewodniczący ZKG „KM” w Olkuszu Łukasz Parfiński

Zgodnie z zawartą umową co roku związek aktualizuje stawki w oparciu o zmiany cen paliw, cen dóbr i usług konsumpcyjnych. Poszczególne wskaźniki, na których się opiera ustala natomiast Główny Urząd Statystyczny.

Jak zaznacza przewodniczący o zmianie taryfy biletowej na terenie działania ZKG „KM” wiadomo było już w lipcu. Współpraca oraz dobra wola gmin tworzących związek pozwoliła jednak utrzymać obecne ceny biletów do końca roku.

Od 1 stycznia wzrost ceny biletu jednorazowego będzie wynosił od 50 groszy do 2 złotych. Zmianie ulegną także ceny biletów okresowych, które od nowego roku będą droższe o 5 złotych w przypadku najtańszego z nich oraz o 20 złotych w przypadku najdroższego.

W tej sytuacji warto wspomnieć, że w tym roku organizacja transportu publicznego kosztowała około 14,9 miliona złotych. Zgodnie z prognozami w przyszłym roku kwota ta ma wynosić już 17,6 miliona złotych. Jedyne wypływy jakie posiada związek pochodzą ze sprzedaży biletów oraz wpłat samorządów.

- Lwią część wzrostu kosztów wzięły na siebie gminy, z podziałem zgodnym ze statutowym sposobem rozliczenia, czyli w największym stopniu kosztami została obciążona gmina Olkusz, która ponosi niemalże 58 procent kosztów wozokilometrów – podkreśla Łukasz Parfiński.

Zmiany taryfy biletowej w powiecie oświęcimskim

Na ten moment Miejski Zakład Komunikacji w Oświęcimiu nie wprowadza nowego cennika.

- Planów na razie nie ma, ale jeżeli sytuacja będzie rozwijała się w takim kierunku że inflacja będzie dwucyfrowa to nie będziemy mieli innego wyjścia – mówiła w rozmowie z „Gazetą Krakowską” prezes MZK Bożena Fraś.

Pani prezes podkreśliła także, że jeśli takie zmiany będą konieczne, to zostaną one wprowadzone nie wcześniej niż koniec pierwszego kwartału przyszłego roku.

Inaczej będzie w przypadku Komunikacji Beskidzkiej, która obsługuję gminę Kęty. Od nowego roku za bilet jednorazowy, który kosztował 4 złote trzeba będzie zapłacić 5 złotych. Podrożeje także bilet miesięczny, za który do tej pory trzeba było zapłacić 140 złotych. Od nowego roku jego cena będzie bowiem wynosiła 180 złotych.

Droższa komunikacja publiczna w powiecie chrzanowskim

Podwyżki cen biletów nie ominą Związku Komunalnego Komunikacji Międzygminnej w Chrzanowie. Jak poinformował w rozmowie z „Gazetą Krakowską” jego przewodniczący Marek Dyszy wzrost cen spowodowany jest rosnącymi kosztami utrzymania komunikacji miejskiej oraz wzrastającymi cenami paliw.

Podwyżka cen biletów jednorazowych będzie wynosiła od 40 groszy w przypadku najtańszego z nich do 1,60 złoty w przypadku najdroższego. Zmiany dotkną także korzystających z biletów karnetowych. Najdroższe z nich będą kosztowały 52 złote. Najtańsze natomiast 21 złotych.

W tym przypadku jednak zmiany wejdą w życie wraz z początkiem lutego przyszłego roku.

Ceny biletów w powiecie wadowickim także w górę

Jak zapowiadają urzędnicy z Urzędu Miejskiego w Wadowicach ceny od nowego roku pójdą w górę. Konkretne kwoty nie są jeszcze jednak znane, ponieważ na razie samorząd złożył jedynie zapytanie ofertowe.

Urząd Miejski w Andrychowie natomiast na razie nie ma planów na wprowadzenie nowego cennika przewozów autobusowych.

Jak żyją Polacy w Katarze?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto