Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Olkusz: bez OSP system ratownictwa nie dałby rady

Małgorzata Gleń
W Gromcu ochotnicy z powiatu chrzanowskiego nie szczędzili sił, by ratować życie i mienie zalanych ludzi
W Gromcu ochotnicy z powiatu chrzanowskiego nie szczędzili sił, by ratować życie i mienie zalanych ludzi Małgorzata Gleń
Bez druhów ochotników system ratownictwa nie miałby szans przetrwać. Za darmo, po pracy, pomagają przy gaszeniu pożarów, podczas powodzi i po wypadkach drogowych.

- Gdyby nie ochotnicy wiele akcji nie udałoby się przeprowadzić - nie ukrywa Dariusz Wilk, zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu. - My zawodowcy mamy o wiele lepszy sprzęt i jesteśmy zawsze gotowi do działania, ale to ich - ochotników jest więcej - podkreśla komendant. Szczególnie ciepło mówi o OSP z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Są podporą zawodowców. To najlepiej wyposażone jednostki po profesjonalnych szkoleniach. W powiecie olkuski jednostek należących do KSRG jest 19. Powiat chrzanowski ma 27 jednostek OSP. Wśród nich 14 należy do KSRG.
Jednostka z Trzebini-Sierszy aspiruje do krajowego systemu.

- Na stulecie mieliśmy dostać kolejny, lepszy wóz, bo to jest jeden z warunków przystąpienia do KSRG. Stulecie naszej jednostki minęło dwa lata temu - skarżą się strażacy z Sierszy. To wyjątkowa jednostka. Prezesem jest kobieta - Barbara Dębiec. Podlega jej 70 strażaków, w tym 30 aktywnych, jeżdżących do pożarów. Odkąd prezesuje zwiększyło się zainteresowanie służbą wśród kobiet. Teraz jest ich 12. Strażacy chwalą panią prezes. - I słuchają - śmieje się pani Barbara. Jej jednostka, oprócz akcji gaśniczych, stawia na działalność społeczną. W szkołach i przedszkolach z okolicy prowadzą pogadanki i pokazy ratownictwa.
Jacek Woch, prezes OSP z Myślachowic, chciałby, żeby do straży garnęło się więcej młodzieży.

- Teraz niewielu młodym chce się pracować na rzecz społeczeństwa - skarży się. Podkreśla przy tym, że bycie strażakiem to nie tylko akcje, ale codzienna, ciężka praca na rzecz jednostki. OSP w Myślachowicach należy do KSRG. Jednostka będzie organizatorem kursu dla 20 ratowników z terenu powiatu chrzanowskiego. Zdobyli na ten cel 49 tys. złotych dotacji.

- Już teraz mamy sześciu ratowników przedmedycznych, a będziemy mieli ich więcej - chwali się strażak. Olkuscy strażacy - ochotnicy mieli ciężki rok. Zaczęło się w styczniu, gdy gruby szron łamał drzewa. Zajmowali się usuwaniem połamanych drzew, dostarczaniem prądu do wodociągów i ratowaniem osób, których życie zależy od respiratorów. Potem były majowe powodzie. Strażacy z obydwu powiatów nie mieli chwili wytchnienia. Syreny wyły na okrągło.

System działa tak - gdy dzwonimy na numer 998, odzywa się dyżurny w PSP w Chrzanowie lub Olkuszu. To on decyduje, jaka pomoc jest potrzebna, ile wozów trzeba wysłać i uruchamia syreny alarmowe we wsiach. Wezwani strażacy biegną do strażnic, pytają przez radiotelefony, dokąd mają jechać i ruszają na ratunek.
Tak też było niecałe dwa tygodnie temu w Gołaczewach. Potrzebna była pomoc na zalewanej stacji benzynowej w Wolbromiu. Strażacy pojechali. Podczas akcji doszło do tragicznego wypadku. Węże odpompowujące wodę przerzucone były przez jezdnię. Tir, który jechał drogą, pociągnął je. Za wężami poszła motopompa. Tak nieszczęśliwie, że porwała za sobą jednego z druhów. Mężczyzna wymagał pilnej operacji głowy. Nadal jest w ciężkim stanie.

Niestety, wypadki zdarzają się. - Na szczęście rzadko tak poważne - mówi Wojciech Rapka z chrzanowskiej Państwowej Straży Pożarnej. - To otarcia, stłuczenia, o wiele rzadziej złamania - dodaje. Strażacy są ubezpieczeni. Polisy opłacają za nich gminy. - Przechodzimy też badania lekarskie, bo nasza służba, to często ogromny wysiłek fizyczny. Trzeba być zdrowym - mówi Jan Mól, prezes OSP z Bydlina, jednocześnie zawodowy strażak.

Ciężka praca i poświęcenie strażaków nie przechodzą niezauważone. Po powodzi, kiedy strażacy z naszych powiatów pomoc nieśli w całej Małopolsce, ich trud docenił również premier Donald Tusk. Listy gratulacyjne wysłał do 39 strażaków z powiatu olkuskiego, między innymi do OSP z Jangrot, Bydlin, Olkusza, Osieka, Rodaków, Wolbromia, Dłużec, Zarzecza, Bukowna oraz jednostek z terenu Chrzanowa.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto