Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Muzeum Auschwitz-Birkenau otwiera się, ale z ograniczoną liczbą dni zwiedzania. Konieczna wcześniejsza rezerwacja online [ZDJĘCIA]

oprac. Bogusław Kwiecień
Od 7 maja Muzeum Auschwitz-Birkenau otwiera się dla odwiedzających
Od 7 maja Muzeum Auschwitz-Birkenau otwiera się dla odwiedzających Muzeum Auschwitz-Birkenau
Od jutra, 7 maja Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz będzie otwarte dla odwiedzających od piątku do niedzieli. Ograniczenie dni otwarcia placówka traktuje oczywiście jako rozwiązanie tymczasowe. Kiedy frekwencja w Miejscu Pamięci zacznie się zwiększać, przywrócona zostanie całotygodniowa dostępność terenów byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady dla odwiedzających.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Tymczasowo ograniczona liczba dni zwiedzania Muzeum Auschwitz

Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Piotr M.A. Cywiński przypomniał, że jesienią ubiegłego roku oraz w lutym tego roku liczba odwiedzających w ciągu tygodnia była bardzo mała.

- Wpływa na to oczywiście trwająca pandemia – większość szkół i uniwersytetów funkcjonuje w trybie zdalnym, a ruch transgraniczny jest niezwykle utrudniony. Stawia to nas w bardzo trudnej sytuacji finansowej, która z dnia na dzień staje się niestety coraz gorsza

– powiedział dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński.

Jak dodał, do obsługi odwiedzających, a także do zapewnienia bezpieczeństwa na historycznym terenie zaangażowany jest duży zespół pracowników, których liczba z wielu względów nie może zostać zmniejszona.

- Stąd właśnie ograniczenie dni otwarcia

– podkreślił dyrektor Cywiński.

W muzeum przeanalizowano frekwencję w ostatnich miesiącach. Wynikało z tego, iż zdecydowanie więcej osób przyjeżdżało do Miejsca Pamięci właśnie w weekendy.

- Dzięki ograniczeniu dni otwarcia będziemy w stanie tak zaplanować naszą pracę, aby cały czas zapewnić odwiedzającym pełną obsługę

– powiedział dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Andrzej Kacorzyk, jednocześnie, zapewniając, że ograniczenie dni otwarcia placówka traktuje jako rozwiązanie wyjątkowe i tymczasowe.

- Kiedy zauważymy oznaki tego, że frekwencja w Miejscu Pamięci może się zwiększyć, powrócimy do całotygodniowej dostępności dla odwiedzających

– zapowiedział Andrzej Kacorzyk.

Rezerwacja kart wstępu na zwiedzanie Miejsca Pamięci Auschwitz w internecie

Rezerwacji na zwiedzanie terenów byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady z edukatorem-przewodnikiem, jak i wejście indywidualne można dokonywać w serwisie online visit.auschwitz.org. Tam także znajduje się regulamin, cennik oraz informacje dla odwiedzających związane z sytuacją epidemiczną.

- Zasady zwiedzania są przystosowane do obowiązujących wymogów sanitarnych, bowiem zapewnienie bezpieczeństwa odwiedzającym oraz pracownikom Miejsca Pamięci to jedno z najważniejszych zadań Muzeum w czasie trwającej pandemii

- zaznaczają w placówce.

Wstęp na teren do obu części byłego obozu – Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau – odbywa się wyłącznie na podstawie Kart Wstępu. Rezerwacji na każdy rodzaj zwiedzania można dokonywać wyłącznie w Internecie. Niezarezerwowane karty wstępu będą dostępne w Muzeum dniu wizyty, jednak przyjeżdżającym bez rezerwacji nie możemy zagwarantować możliwości wejścia na teren Miejsca Pamięci.

Zwiedzanie z edukatorem w tzw. turach dla odwiedzających indywidualnych odbywa się w grupach maksymalnie 15-osobowych. Zmniejszona jest także liczba osób łącznie przebywających na terenie. Odwiedzający mogą także musieli zachować bezpieczny dystans. Na terenie obowiązują te same przepisy dotyczące zasłaniania ust i nosa, jak w całej Polsce. Mierzona będzie również temperatura osób wchodzących. W kilku miejscach na terenie Muzeum zostały też umieszczone aparaty do bezdotykowej dezynfekcji rąk, a przed wejściem stanęła specjalna bramka dezynfekcyjna.

Dla odwiedzających przygotowana została specjalna trasa zwiedzania, która minimalizuje liczbę miejsc, w której stykają się ze sobą odwiedzający Muzeum.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa przewodnicy Muzeum noszą podczas oprowadzania maski, a odbiorniki oraz słuchawki wykorzystywane podczas zwiedzania spełniają wszystkie wymogi sanitarne. Odwiedzający mogą też korzystać także ze swoich słuchawek, które muszą pasować do portu minijack.

W kilku miejscach na terenie byłego obozu Auschwitz I ustawione są tablice ekspozycji zewnętrznej, dzięki którym poznać można historie oraz zobaczyć m.in. wnętrza czasowo wyłączone ze zwiedzania, np. podziemia bloku 11.

FLESZ - Koronawirus. Jak się przed nim uchronić

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto