Oświęcim. „Stare Dziady” to najmłodszy zespół na oświęcimskiej scenie muzycznej. Usłyszycie ich podczas 29. finału WOŚP [ZDJĘCIA]

Monika Pawłowska
Monika Pawłowska
„Stare Dziady” to najmłodszy zespół na oświęcimskiej scenie muzycznej.
„Stare Dziady” to najmłodszy zespół na oświęcimskiej scenie muzycznej. Monika Pawłowska
Stare, ale jare – można by rzec słuchając co grają i patrząc, jak zachowują się na scenie. Wybór nazwy dla zespołu był dla nich oczywisty. Młodzieniaszkami już nie są, poza duszą, którą każdy z nich ma niemal nastoletnią. „Stare Dziady” to najmłodszy zespół na oświęcimskiej scenie muzycznej. Słyszeliście już jak grają? Najbliższe okazje będą w najbliższą niedzielę (31 stycznia 2021 r.) podczas 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Oświęcimiu oraz Libiążu.

Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Połączyła ich miłość do muzyki

Zespół „Stare Dziady” powstał jesienią 2020 r. zaraz po „poluzowaniu” obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Lider zespołu Piotr "Pietia" Sikora, myślał o stworzeniu nowej formacji dużo wcześniej. Czas płynie nieubłaganie i ten emerytowany górnik doszedł do wniosku, że „Stare Dziady”, to nazwa adekwatna do metryki muzyków..

- Pomysł zaświtał kilka lat wcześniej - mówi Piotr "Pietia" Sikora. - Planowaliśmy z Paulkiem (Paweł, brat Piotra Sikory) ruszyć z Nowym Rokiem 2016, niestety zginął tragicznie w wypadku samochodowym w listopadzie 2015 r – wspomina Pietia. - Wraz z jego odejściem pomysł „Starych Dziadów” po prostu padł - dodaje.

Piotrowi Sikorze musiało wystarczyć granie i śpiewanie w „Krzywej Alternatywie”, ale gdzieś z tyłu głowy zawsze była ta myśl o „Dziadach”. Z wielką dozą nieśmiałości zapytał na początku 2020 r. perkusistę „Krzywej Alternatywy” Roberta Harnasia Harmatę, co on na to i spotkał się z aprobatą. Teraz należało znaleźć innych chętnych. Przypadek zrządził, że znalazł się kolejny gitarzysta.

- Amatorsko gram w drużynie hokejowej i właśnie podczas jednego z treningów „Kmaku” (Arkadiusz Kmak - gitara), przyznał mi się, że cały czas gra w czterech ścianach - mówi Piotr Sikora. - Tak mu długo „wierciłem dziurę w brzuchu”, że wreszcie się zgodził. I zaczęły się poszukiwania kolejnych do składu - dodaje.

Wkrótce potem dołączył Łukasz Kwiatek Kwiatkowski, wokalista zespołu „Joined”.

- Wiosną mieliśmy jedną próbę i zaczęła się pandemia, więc trzeba było „odwiesi instrumenty na kołki”

- mówi Piotr "Pietia" Sikora. - I potem nagle przyszła propozycja dla „Krzywej” zagrania koncertu w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Ale, że nie byliśmy gotowi, zaproponowałem „Starych Dziadów”. To była zupełna świeżyzna, ale spodobało się publiczności, graliśmy jak zawodowcy - śmieje się.

Na Alternatywnej Scenie MDSM zadebiutowali 11 września, a już 3 października zagrali na pikniku rockandrolowym „Co w stawie plumko” w Wilczkowicach.

Ostatnio, w październiku ub. roku do zespołu dołączył Tomasz Klaja, gitarzysta „Joined”.

Muzycy weszli do studia. Nagrali 10 kawałków z muzyką i tekstem Piotra Sikory. Być może jeden kawałek pojawi się w sieci jeszcze przed 29. finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Muzyka niczym narkotyk, ważna na równi z rodziną

Jak sami mówią, muzykę mają we krwi, choć żaden z nich nie kształcił się w szkole muzycznej, no poza Arkadiuszem Kmaku Kmakiem, który „liznął" profesjonalnego nauczania.

- Razem z młodym Zemanem (kolejny muzyk z Oświęcimia-przypis red.) poszliśmy do Szkoły Podstawowej nr 2 na naukę, ale my chcieliśmy mocno grać, a nie jakieś tam „pitu-pitu” nutki

- śmieje się Arkadiusz Kmaku Kmak.

Każdy z nich przez lata doskonalił się sam, swoje zamiłowanie dzieląc między rodzinę, a życie zawodowe. Jest wśród nich budowlaniec, elektryk, spawacz, nauczyciel no i emerytowany górnik. Ich pasję podzielają najbliżsi.

- Żony cieszą się, że nas nie ma i spokojnie mogą sobie seriale pooglądać

- śmieje się Arkadiusz Kmaku Kmak.

- Moją największą fanką jest córka Pola – wyznaje Łukasz Kwiatek Kwiatkowski. - Zawsze ma celne uwagi, nie tylko chwali, ale jak trzeba, to i skrytykuje. Sama chodzi po mieszkaniu i śpiewa nasze piosenki - dodaje.

- Nie gnuśniejemy w domu dzięki muzyce

- wyznaje Piotr Pietia Sikora. - Przez muzykę czuję się młodziej. Póki człowiek ma młodą duszę, to jest młodszy niż wskazuje na to PESEL - dodaje.

Jak młode są „Stare Dziady” będzie można usłyszeć w niedzielę (31 stycznia), podczas finału WOŚP na stronie internetowej Oświęcimskiego Centrum Kultury oraz o godz. 19 w koncercie na żywo, który można będzie oglądać na stronie Libiąskiego Centrum Kultury.

FLESZ - Zapisz dziadków na szczepienie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie