Paprotka usycha, gubi liście i wygląda mizernie? Poznaj tajniki pielęgnacji! Sprawdź, jak uprawiać paproć domową, by bujnie rosła

Redakcja
Istnieje wiele gatunków domowych paprotek. Do wyboru mamy więc różnorodność kształtów i kolorów ich liści.
Istnieje wiele gatunków domowych paprotek. Do wyboru mamy więc różnorodność kształtów i kolorów ich liści. Bohdan Stocek/Unsplash
Udostępnij:
Paprotka usycha, gubi liście i wygląda mizernie? Poznaj tajniki pielęgnacji tych roślin. Paprocie wyglądają pięknie i stanowią świetne uzupełnienie domowej dżungli, bywa jednak, że sprawiają problemy - ich liście schną, albo nie chcą rosnąć. Często to wynik pewnych podstawowych błędów w uprawie. Można im jednak zaradzić. Podpowiadamy, jak pielęgnować paprotki, żeby pięknie rosły i cieszyły oko.

Spis treści

Poznaj tajniki pielęgnacji paprotek i ciesz się ich pięknem

Paprocie to klasyczne rośliny poszycia. W stanie naturalnym występują w najniższych partiach lasów, również tych tropikalnych. To dlatego nie lubią ostrego słońca i przesuszonego powietrza. Trzeba o tym pamiętać, a odwdzięczą się ładnym wyglądem.

Jakie miejsce wybrać dla paprotki?

Jeśli dostaliśmy w prezencie paprotkę lub sami ją sobie chcemy kupić, przygotujmy dla niej miejsce w pokoju, którego okna wychodzą na północ lub wschód. Gdy okna w naszym mieszkaniu wychodzą na południe lub południowy zachód, postawmy roślinę np. na stojaku nieco oddalonym od okna. Także firanka ochroni naszą paprotkę przed bezpośrednimi promieniami słońca. Zapewni jej rozproszone światło, które ta roślina bardzo lubi.

Warto pamiętać o tym, że paprocie nie lubią częstego dotykania czy potrącania ich liści. Ich czubki mogą wtedy uschnąć. Weźmy to pod uwagę, wybierając miejsce dla paprotki.

Wilgotność powietrza ważna dla paprotki

Drugim warunkiem koniecznym do tego, żeby paprotka ładnie rosła, jest zapewnienie jej odpowiedniej wilgotności powietrza. Trudno o to w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem. W takich warunkach co kilka dni trzeba opryskać jej liście letnią (najlepiej przegotowaną) wodą z rozpylacza lub co jakiś czas zraszać roślinę prysznicem. Można ją też ustawić w pobliżu nawilżacza powietrza.

Uwaga: Zbyt suche powietrze może spowodować brunatnienie i zasychanie końcówek liści paproci.

Podlewanie paproci doniczkowych – jak robić to dobrze?

Chociaż paprocie lubią wilgoć, nie należy przesadzać z ich podlewaniem. Podłoże w doniczce powinno być tylko lekko wilgotne. Nie należy go zalewać i pozwalać, żeby woda stała w podstawce. W sumie bezpieczniejsze jest krótkie przesuszenie ziemi. Jeśli tak się stało, można doniczkę z paprotką wstawić na godzinę do miski z wodą i pozwolić roślinie „napić się". Ewentualny nadmiar wody, zbierający się potem na podstawce, trzeba usunąć.

Warto przeczytać:

Jaka ziemia dla paprotki?

Paprocie lubią ziemię żyzną, próchniczą i przepuszczalną, z zawartością torfu (można kupić gotowe podłoża dla paproci). Pamiętajmy, że większość paproci (w tym popularny nefrolepis) lubi ziemię o lekko kwaśnym odczynie (pH 5-6). Dlatego ważne jest, żeby nie podlewać ich tzw. twardą wodą, ani nie stosować nawozów zawierających wapń. Ponieważ w większości przypadków woda kranowa jest właśnie twarda, do podlewania paproci warto używać przegotowanej, o temperaturze pokojowej.  

Nawożenie paproci doniczkowej

Paprocie nawozimy od wiosny do października. Robimy to średnio co dwa tygodnie. Najlepiej jest używać nawozów w płynie do roślin zielonych. Należy je stosować w dużym rozcieńczeniu, bo przenawożenie paprociom nie służy.

Jako nawóz dla paproci bardzo dobrze sprawdza się także biohumus, który jest naturalny, bezpieczny i nie powoduje zasolenia gleby.

Polecamy też:

Domowe sposoby na piękne paprotki

Do zasilania paproci można stosować także fusy z kawy - przemieszane z podłożem poprawiają one strukturę ziemi, a także pozwalają utrzymać lekko kwaśny odczyn gleby. Równie przydatne w uprawie paproci będą fusy z herbaty. Niewielką ich ilość można również dodać do podłoża i przemieszać z ziemią (przed posadzeniem paproci). Paprocie warto również od czasu do czasu podlewać słabą herbatą zamiast wodą. Można też wykorzystać wyciąg z fusów z herbaty - wystarczy je zalać letnią wodą i zostawić na kilkanaście godzin.

Zarówno fusów z kawy, jak i herbaty możemy użyć, jeśli nie posłodziliśmy tych napojów i nie dodali mleka itp. Do zasilania roślin nadają się fusy z herbaty zielonej, czarnej i białej. Ważne, żeby nie były aromatyzowane.

Uwaga: z domowych sposobów do nawożenia do paprotek nigdy nie stosujmy skorupek jaj ani mleka! To źródło wapnia, którego te rośliny nie lubią.

Przesadzanie paproci

Gdy zobaczymy, że pojemnik, w którym rośnie nasza paprotka, jest wyraźnie za mały, trzeba ją przesadzić do doniczki o numer większej. Klasycznym terminem jest wiosna. Można to jednak zrobić także w innej porze roku, jeśli widzimy, że korzeniom jest już wyjątkowo ciasno.

Rozmnażanie paprotki

Rozmnażanie paproci nie jest trudne. Podczas przesadzania, zwłaszcza tego wiosennego, możemy podzielić paprotkę na dwie lub kilka części i posadzić w osobnych doniczkach.

Czytaj także:

Dlaczego paprotka usycha i gubi liście?

Jednym z najczęstszych problemów w uprawie paproci jest to, że gubią liście. Niestety może to wynikać z kilku różnych przyczyn, więc właściciel musi się zastanowić, który błąd (lub błędy) popełnia. Najczęściej paprotka gubi liście ponieważ:

  • powietrze w mieszkaniu jest zbyt suche (to częsty problem w sezonie grzewczym),
  • jest zbyt ciepło lub zbyt zimno. Trzeba uważać na przegrzewanie pomieszczeń oraz na zimne przeciągi (szczególnie zimą)
  • jest zbyt obficie lub zbyt mało podlewana (pamiętajmy, że ziemia nie może być ciągle mokra, a woda stać w podstawce),
  • dostarczamy paprotce wapnia, np. podczas podlewania twardą wodą (używajmy przegotowanej) lub w nawozach (zwracajmy uwagę na ich skład),
  • dotykamy, potrącamy jej liści,
  • znajduje się w zbyt nasłonecznionym miejscu.

Co zrobić z „wąsami” paprotki

Wiele paprotek (m.in. popularny nefrolepis) wypuszcza długie „wąsy”. Są to jakby pędy bez liści, pokryte drobnymi włoskami. W rzeczywistości jest to rodzaj rozłogów. Najczęściej zaleca się, żeby te „wąsy” obcinać. Jednak lepszym sposobem jest – zanim staną się one zbyt długie wsadzenie ich do ziemi - z końcówek powinny wyrosnąć nowe rośliny.

Paprotka to roślina również do łazienki

Paprocie wolą lekki chłód. Dobrze czują się więc np. w sypialni z oknami wychodzącymi na północ. Ale ponieważ jednocześnie lubią wilgoć, można postawić je w łazience, oczywiście takiej z oknem. Tworząca się podczas kąpieli para wodna będzie dla nich bardzo korzystna.

Paprocie prawdopodobnie korzystne dla zdrowia

Uważa się, że paprocie są korzystne dla naszego zdrowia. Mają oczyszczać powietrze i niwelować promieniowanie różnych domowych urządzeń ("działają" jak jonizator powietrza). Dlatego radzi się stawianie ich w pobliżu telewizora czy komputera.

Minusem paprotek jest to, że czasem pojawiają się na nich pleśnie, które mogą niekorzystnie działać na alergików.

Dowiedz się więcej:

Niektóre gatunki paproci

  • Najpopularniejszy jest nefrolepis wyniosły, choć w ramach rodzaju nefrolepis jest ok. 30 odmian o różnych kolorach i kształtach liści. Zwisające często ku dołowi wachlarze tych paproci mają od 30 do nawet 150 cm długości. Popularna jest też paproć Nefrolepis cordifolia o wzniesionym pokroju i sztywnych liściach.
  • Druga grupa to Asplenium. Tu najpopularniejsza w naszych mieszkaniach jest zanokcica gniazdowa. Jej liście mają od 30 do 40 cm długości. Powinna rosnąć w małej doniczce, bo jej korzenie lubią, gdy jest im ciasno. Niezbędne jest zapewnienie tej paproci dużego poziomu wilgotności powietrza.
  • Ciekawie wygląda Platycerium, czyli płaskla, potocznie nazywane łosimi rogami (od kształtu liści). Nie każdy, kto ma tę roślinę wie, że jest ona paprocią, bo wyglądem niezbyt ją przypomina. Ze względu na długie liście powinna rosnąć w doniczce umieszczonej wysoko.

Uwaga: zanokcice i płaskle mają nieco wyższe wymagania niż popularny nefrolepis, więc warto zapoznać się z nimi dokładniej.

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

miejsce #1

Barenbrug

Barenbrug Trawa Water Saver 5Kg

1 276,00 zł163,90 zł-87%
miejsce #2

Prosperplast

Prosperplast Doniczka Beton Bowl Wisząca Czarna 24 Cm

62,86 zł40,00 zł-36%
miejsce #3

Bolsius

BOLSIUS WKŁADY PARAFINOWE BIAŁE 36H 1,5 DNIA 35SZT

82,95 zł53,79 zł-35%
miejsce #4

Azofoska

Azofoska Uniwersalny 10 Kg Granulat

87,00 zł59,99 zł-31%
miejsce #5

Tajemniczy Ogród

Otoczaki Florystyczne 1 Kg

19,00 zł13,19 zł-31%
miejsce #6

Saska Garden

Kwietnik Ogrodowy Pionowy Z 4 Donicami Saska Garden

193,20 zł139,99 zł-28%
miejsce #8

Ciech

Ciech Agrosar 360 SL 1L Zamiennik Roundupu

69,00 zł51,00 zł-26%
miejsce #9

Prosperplast

Segmentowy kompostownik mrozoodporny COMPOGREEN 1200l zielony

660,99 zł499,99 zł-24%
miejsce #10

Prosperplast

Prosperplast Kompostownik COMPOGREEN 800l czarny IKSM800C ...

326,00 zł248,00 zł-24%
miejsce #11

Bispol

BisPol Wkład parafinowy do zniczy Ognik WP1 1szt

2,79 zł2,22 zł-20%
miejsce #12

Prosperplast

Prosperplast Kompostownik 800L Iksm800Z

413,99 zł333,57 zł-19%
miejsce #15

Substral

Substral 100 dni nawóz długo działający do trawnika 10 kg

133,20 zł109,90 zł-17%
miejsce #17

Bros

Bros Snacol 5Gb Środek Trutka Na Ślimaki 1kg

35,00 zł30,00 zł-14%
miejsce #18

Barenbrug

Barenbrug Trawa Trawnik Polski Sport 5kg (BAR TPS5)

96,67 zł85,00 zł-12%
miejsce #19

Agronas

Trawa Uniwersalna Relaks 5Kg 4Gardens

59,99 zł55,99 zł-7%
miejsce #20

Legutko

Mieszanka Dzikich Roślin Przyjazna Pszczołom 1Kg

199,99 zł199,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Materiał oryginalny: Paprotka usycha, gubi liście i wygląda mizernie? Poznaj tajniki pielęgnacji! Sprawdź, jak uprawiać paproć domową, by bujnie rosła - RegioDom.pl

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie