Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pociągi z Chrzanowa pojadą bezpośrednio do Bratysławy, Budapesztu, Pragi i Wiednia. Na stałe będą tędy kursować?

Pociągi z Chrzanowa pojadą bezpośrednio do Bratysławy, Budapesztu, Pragi i Wiednia


fot. lukasz kaczanowski/polska press
Pociągi z Chrzanowa pojadą bezpośrednio do Bratysławy, Budapesztu, Pragi i Wiednia fot. lukasz kaczanowski/polska press Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Nowe międzynarodowe połączenia kolejowe umożliwią pasażerom bezpośredni dojazd do Bratysławy, Budapesztu, Monachium, Pragi i Wiednia. Większa liczba pociągów pośpiesznych w naszym regionie związana jest z remontem na katowickim węźle kolejowym. Nowy rozkład jazdy obowiązywać będzie od 10 grudnia br.

Chrzanów ważnym punktem na kolejowej mapie

Choć Chrzanów ma niezwykle bogate kolejowe tradycje za sprawą Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce "Fablok", to nigdy nie był ważnym kolejowym węzłem komunikacyjnym. Mieszkańcy, aby skorzystać z wielu połączeń muszą najpierw dotrzeć do Trzebini lub Oświęcimia. Niespodziewanie nowy rozkład jazdy, który obowiązywać będzie od 10 grudnia br. przyniósł nowe połączenia. Cztery pośpieszne, międzynarodowe pociągi zatrzymywały się na przystanku Chrzanów Śródmieście.

To znakomita informacja. Chrzanów jako miasto powiatowe zasługuje na więcej ponadregionalnych połączeń. Na przeszkodzie stoi brak stacji węzłowej, która znajduje się w sąsiedniej Trzebini. Warto jednak zwrócić uwagę, że pociągi Intercity zatrzymują się często w mniejszych miastach powiatowych niż Chrzanów. Połączenia dalekobieżne to furtka na świat - mówi Krzysztof Brandys ze Stowarzyszenia "Stacja Chrzanów".

Dzięki nowym połączeniom będzie można dojechać z Chrzanowa bezpośrednio do czterech europejskich stolic, czyli Bratysławy, Budapesztu, Pragi i Wiednia. Pociąg Intercity Danubius z Krakowa do Wiednia zatrzyma się w Chrzanowie o godz. 7.15, Intercity Cracovia z Przemyśla do Pragi o godz. 11.51. Wyposażony on będzie w wagony umożliwiające bezpośrednimi dojazd do Budapesztu i Bratysławy. Intercity Porta Moravica z Przemyśla do Grazu przez Wiedeń zatrzyma się w Chrzanowie o godz. 14.36, natomiast TLK Galicja z Krakowa do Pragi o godz. 16.16

Jak informuje PKP Intercity pociągi IC Chopin, IC Cracovia, IC Porta Moravica oraz TLK Galicja zostaną skierowane na trasę okrężną, z pominięciem Katowic, z uwagi na prace na katowickim węźle kolejowym. Naszym atutem jest wyremontowana linia kolejowa, która znajduje się blisko granicy. To najkrótsza trasa. Nie wiadomo jednak, jak będzie wyglądała sytuacja, czy nadal w Chrzanowie będą zatrzymywać się pociągi, gdy zakończy się remont w Katowicach - podkreśla Krzysztof Brandys.

Nowy rozkład przynosi nie tylko bezpośrednie, międzynarodowe połączenia, ale także bezpośrednie połączenia do m.in. Tarnowa, Rzeszowa i Przemyśla. Warto tu także podkreślić czas przejazdu pociągów. Z Chrzanowa do Wiednia dojedziemy 4 godziny i 34 minuty, do do Pragi w 5 godzin i 17 minut, do Bratysławy w 5 godzin i 13 minut, natomiast do Budapesztu w niespełna 8 godzin. Imponujący jest także czas dojazdu pośpiesznych pociągów Intercity z Chrzanowa, do Krakowa, który wyniesie zaledwie 29 minut. Zwykłe pokonują tę trasę w czasie 41-42 minut. Atrakcyjne są także ceny biletów. Za podróż do Pragi trzeba będzie zapłacić ok. 66 zł, a do Wiednia 90 zł. System sprzedaży biletów, szczególnie online wymaga jednak jeszcze dopracowania.

Pociągi z Chrzanowa pojadą bezpośrednio do Bratysławy, Budapesztu, Pragi i Wiednia
Pociągi z Chrzanowa pojadą bezpośrednio do Bratysławy, Budapesztu, Pragi i Wiednia Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press

Z Warszawy do Monachium przez Oświęcim

Nowe międzynarodowe połączenie uruchamia od 10 grudnia przez PKP Intercity przyniosą także nocny pociąg, który będzie jeździł z Warszawy do Monachium, zatrzymując się po drodze m.in. na stacji w Oświęcimiu. Wydłużenie trasy pociągu Intercity Chopin do Monachium stało się możliwe dzięki porozumieniu spółki z przewoźnikami kolejowymi w Austrii i Niemczech.

Chopin ma wyjeżdżać z Warszawy Wschodniej o 19.41. Około godz. 23 będzie w Krakowie i jeszcze przed północą w Oświęcimiu (przyjazd 23:45 - odj. 23:46). W Wiedniu spodziewany jest ok. godz. 5, w Salzburgu przed 8, a przyjazd do stolicy Bawarii planowany jest ok. 10. Po drodze będą postoje w Bohuminie oraz na stacji Breclav, gdzie odłączane będą grupy wagonów do Pragi i Budapesztu.

Z kolei z Monachium pociąg ma wyruszać ok. 18.30 i w drodze do Wiednia zatrzymywać się na stacjach w Salzburgu. W stolicy Austrii ma być krótko po godz. 23. Kolejny postój planowany jest na stacji Breclav, gdzie dołączone zostaną wagony z Budapesztu. Dalej pojedzie przez Ostrawę, Zebrzydowice, Czechowice-Dziedzice. W Oświęcimiu spodziewany jest po godz. 5, a w Krakowie po 6 rano. Kurs skończy w Warszawie Gdańskiej przed godz. 9.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pociągi z Chrzanowa pojadą bezpośrednio do Bratysławy, Budapesztu, Pragi i Wiednia. Na stałe będą tędy kursować? - Gazeta Krakowska

Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto