Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podstawowe zasady bezpieczeństwa przewozu pojazdami rzeczy wielkogabarytowych wyjaśnia radca prawny Jonasz Kita, z kancelarii Lex Projects

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
Przewóz materiałów wielkogabarytowych odbywa się zgodnie z rygorystycznymi zasadami bezpieczeństwa. Mówi o nich Jonasz Kita, radca prawny kancelarii Lex Projects
Przewóz materiałów wielkogabarytowych odbywa się zgodnie z rygorystycznymi zasadami bezpieczeństwa. Mówi o nich Jonasz Kita, radca prawny kancelarii Lex Projects Pixabay
O podstawowych zasadach bezpieczeństwa przewozu pojazdami rzeczy wielkogabarytowych, lub długich, mówi radca prawny Jonasz Kita, z kancelarii Lex Projects.

1. Ładunek nie może powodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej lub dopuszczalnej ładowności pojazdu.

2. Ładunek na pojeździe umieszcza się w taki sposób, aby a) nie powodował przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę, b) nie naruszał stateczności pojazdu, c) nie utrudniał kierowania pojazdem, d) nie ograniczał widoczności drogi lub nie zasłaniał świateł, urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych tablic albo znaków, w które pojazd jest wyposażony.

Ładunek nie może wywoływać nadmiernego hałasu i odrażającej woni

3. Ładunek umieszczony na pojeździe powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia lub wywoływaniem nadmiernego hałasu. Nie może on mieć odrażającego wyglądu lub wydzielać odrażającej woni.

4. Urządzenia służące do mocowania ładunku powinny być zabezpieczone przed rozluźnieniem się, swobodnym zwisaniem lub spadnięciem podczas jazdy.

5. Ładunek sypki może być umieszczony tylko w szczelnej skrzyni ładunkowej, zabezpieczonej dodatkowo odpowiednimi zasłonami uniemożliwiającymi wysypywanie się ładunku na drogę.

6. Ładunek wystający poza płaszczyzny obrysu pojazdu może być na nim umieszczony tylko przy zachowaniu następujących warunków: a) ładunek wystający poza boczne płaszczyzny obrysu pojazdu może być umieszczony tylko w taki sposób, aby całkowita szerokość pojazdu z ładunkiem nie przekraczała 2,55 m, a przy szerokości pojazdu 2,55 m nie przekraczała 3 m, jednak pod warunkiem umieszczenia ładunku tak, aby z jednej strony nie wystawał na odległość większą niż 23 cm; b) ładunek nie może wystawać z tyłu pojazdu na odległość większą niż 2 m od tylnej płaszczyzny obrysu pojazdu lub zespołu pojazdów; w przypadku przyczepy kłonicowej odległość tę liczy się od osi przyczepy; c) ładunek nie może wystawać z przodu pojazdu na odległość większą niż 0,5 m od przedniej płaszczyzny obrysu i większą niż 1,5 m od siedzenia dla kierującego.

7. Ładunek nie może wystawać z przodu pojazdu na odległość większą niż 0,5 m od przedniej płaszczyzny obrysu i większą niż 1,5 m od siedzenia dla kierującego
.
8. Wysokość pojazdu z ładunkiem nie może przekraczać 4 m.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto