Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podwyżka cen węgla w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej. 8 września podniesiono ceny węgla każdego sortu. O ile? AKTUALIZACJA

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Nieoficjalnie, powodem kolejnej podwyżki ma być m.in. wzrost kosztów wydobycia.
Nieoficjalnie, powodem kolejnej podwyżki ma być m.in. wzrost kosztów wydobycia. arc.
O kilkaset złotych poszły w górę ceny węgla w sklepie online Polskiej Grupy Górniczej. Podwyżkami zostały objęte wszystkie oferowane w e-sklepie spółki sortymenty. Ekogroszek kosztuje już ponad 1700 złotych, a orzech około 1500. To kolejna podwyżka cen w PGG.

Cena węgla w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej ponownie w górę. Podwyżka o kolejne kilkaset złotych za tonę opału

Podwyżka cen w internetowym sklepie PGG jest już faktem. Osoby, próbujące tą drogą zaopatrzyć się w opał spotkała niezbyt miła niespodzianka, gdy zalogowały się do e-sklepu spółki. Ich oczom ukazały się wyższe niż dotychczas ceny. Średnio wzrosły one o kilkaset złotych.

Ekogroszek Pieklorz oraz Karlik, których koszt jeszcze do niedawna wynosił 1420 złotych za tonę, teraz za tyle samo kosztują dokładnie 1770 złotych. Nie tylko jednak ekogroszek, o dostęp do którego jest najtrudniej, zdrożał. 1470 lub 1520 złotych za każdy tysiąc kilogramów kosztują też od teraz węgiel typu orzech, który przed podwyżkami kosztował kolejno 1180 i 1220 złotych.

Ponad 1000 złotych - dokładnie 1105 złotych za tonę - muszą wydać również ci, którzy są zainteresowani kupnem nowego produktu w e-sklepie PGG, czyli miału węglowego.

Czym spowodowana jest podwyżka cen w sklepie internetowym spółki? Chodzi o rosnące koszty wydobycia węgla.

- Na rynku skokowo podrożała m.in. stal niezbędna w kopalniach do zbrojenia wyrobisk - spółka zapłaci za nią aż o 78 proc. więcej niż przed rokiem. Znacznie droższa jest także energia elektryczna i paliwa a także usługi dla zakładów górniczych - wyjaśniał wówczas Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Polskiej Grupy Górniczej.

Kolejnym powodem mają być także przeprowadzane przez spółkę inwestycje, dzięki którym ta w przyszłym roku ma zwiększyć wydobycie. One również mają wpływ na cenę węgla.

Przypomnijmy, że ostatnia podwyżka cen węgla w sklepie PGG nastąpiła zaledwie kilka tygodni temu. Wówczas też wyniosła ona kilkaset złotych. Uśredniona cena w sklepie wynosiła wtedy 1200 złotych. Jeszcze przed nią, cena tony węgla wynosiła niecały tysiąc złotych.

Nowa, wyższa cena węgla w Polskiej Grupie Górniczej odbije się nie tylko na klientach e-sklepu. Więcej zapłacą też emeryci górniczy i renciści, dla których spółka uruchomiła nową formę sprzedaży węgla - bezpośrednio na kopalniach. Ci, którym przysługuje kupno opału w ten sposób mają za niego płacić dokładnie tyle samo, ile kupujący w sklepie online.

Jak tym razem podwyżki tłumaczy PGG?
Polska Grupa Górnicza S.A. podjęła decyzję o zwiększeniu wydobycia w przyszłym roku. W tym celu musi ponieść dodatkowe nakłady inwestycyjne, co skutkuje m.in. korektą cen opału o ok. 20 proc. w sklepie internetowym PGG S.A. od 8 września 2022 r. Ceny węgla opałowego dla gospodarstw domowych nadal należą do najniższych na rynku.

- PGG S.A. rozpoczęła proces inwestycyjny zmierzający do wzrostu wydobycia w 2023 r. Działania inwestycyjne koncentrują się przede wszystkim na wykonaniu ok. 13 km dodatkowych wyrobisk udostępniających pokłady węgla oraz na zwiększeniu czynnych frontów wydobywczych przez uzbrojenie dodatkowych pięciu ścian. Powoduje to konieczność zakupu wyposażenia ścian i niezbędnego sprzętu. W celu realizacji tych założeń nakłady inwestycyjne PGG S.A. muszą wzrosnąć o około 2 mld zł w stosunku do wcześniej projektowanego poziomu - wyjaśnia Tomasz Głogowski.

Wzrost koniecznych nakładów wynika również z ponoszenia przez PGG S.A. coraz wyższych kosztów operacyjnych zakupu energii, stali, materiałów oraz usług niezbędnych do bieżącej produkcji. Od początku 2022 r. na rynku skokowo podrożała m.in. stal niezbędna w kopalniach do zbrojenia wyrobisk (spółka zapłaci za nią aż o 78 proc. więcej niż przed rokiem). Znacznie droższa jest także energia elektryczna i paliwa a także usługi dla zakładów górniczych. Według prognoz techniczno-ekonomicznych w PGG S.A. wydatki będą w tym roku aż o 2,4 mld zł większe.

Decyzje o poniesieniu dodatkowych nakładów inwestycyjnych mają na celu zaspokojenie zapotrzebowania rynku, które wynika z obecnej wyjątkowej sytuacji geopolitycznej w związku z wojenną agresją Rosji w Ukrainie.

W tym roku średni wzrost ceny węgla energetycznego w PGG S.A. wyniósł około 20 proc. Obserwując drastyczny wzrost cen surowców energetycznych o kilkadziesiąt procent lub więcej (jak w przypadku gazu ziemnego), spółka pozostaje stabilizatorem kosztów energii w Polsce - zarówno energii elektrycznej jak i na potrzeby grzewcze. Po obecnej korekcie w e-sklepie ceny węgla opałowego dla gospodarstw domowych nadal należą do najniższych na rynku - czytamy w komunikacie spółki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podwyżka cen węgla w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej. 8 września podniesiono ceny węgla każdego sortu. O ile? AKTUALIZACJA - Dziennik Zachodni

Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto