Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podział spadku – podział majątku po zmarłym. U notariusza, w sądzie? Podpowiada Wojciech Stypułkowski, radca prawny

OPRAC.:
Małgorzata Gleń
Małgorzata Gleń
Podział spadku – podział majątku po zmarłym. U notariusza, w sądzie?
Podział spadku – podział majątku po zmarłym. U notariusza, w sądzie?
Z chwilą śmierci spadkodawcy (w przepisach nazywanej też otwarciem spadku), majątek spadkodawcy w całości staje się własnością spadkobiercy, a jeżeli spadkobierców jest kilku, stają się oni współwłaścicielami tego majątku. Jak postępować dalej? Na pytanie odpowiada Wojciech Stypułkowski, radca prawny z kancelarii Lex Projects, www.lexprojects.pl.

Aby współwłaściciele mogli dokonać działu spadku (majątku spadkodawcy) pomiędzy sobą, w pierwszej kolejności muszą przeprowadzić postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku potwierdzające kto jest spadkobiercą i jakie poszczególni spadkobiercy mają ułamkowe udziały w masie spadkowej (np. połowa; ćwierć.). Postępowanie można przeprowadzić przed notariuszem lub na drodze sądowej.

Podział spadku. Lepszy notariusz czy sąd?

Przedmiotem działu spadku – jak zostało to wskazane – jest tylko majątek, tj. ogół składników wartościowych (tzw. aktywa spadkowe). Nie jest natomiast możliwe dzielenie długów spadkowych, jednak dział spadku ma istotne znaczenie dla ich zaspokojenia przez spadkobierców, bowiem do chwili działu spadku, spadkobiercy odpowiadają solidarnie za całość długów spadkowych. Od momentu działu spadku, każdy z dotychczasowych współspadkobierców odpowiada samodzielnie za długi spadkowe w stosunku do wielkości udziału jaki mu przypada w spadku (art. 1034 §1 i §2 Kodeksu cywilnego). Odpowiedzialność spadkobiercy ponoszą całym swoim majątkiem osobistym.

Procedurę działu spadku (po zakończeniu postępowania o stwierdzenie nabycia spadku), co do zasady, można rozpocząć „w każdej chwili”, na żądanie każdego ze współwłaścicieli. Istotne jest, że roszczenie o zniesienie współwłasności nigdy się nie przedawnia. Inne osoby (w tym także pozostali współwłaściciele/współspadkobiercy) mogą jednak zasiedzieć prawo własności poszczególnych składników majątku spadkowego, w tym także udział w prawie własności (w przypadku braku korzystania z danego składnika majątkowego przez pozostałych współwłaścicieli przez określony w przepisach prawa okres).

Działu spadku można dokonać w drodze postępowania sądowego (sądowy dział spadku) lub poprzez zawarcie umowy o dział spadku, która może być zawarta w dowolnej formie dopuszczalnej prawem (jednak dla pewności jej treści powinna być zawarta z zachowaniem przynajmniej zwykłej formie pisemnej) lub – w przypadkach prawem przewidzianych (np. gdy w skład masy spadkowej wchodzi nieruchomość) – w formie aktu notarialnego.

Dział spadku przed notariuszem lub w formie umowy pisemnej jest zdecydowanie szybszy. W formie aktu notarialnego zwykle kończy się na jednej wizycie u notariusza, jednakże jest droższy niż sądowy. Droga sądowa jest, co do zasady, tańsza od notarialnej, ale jednocześnie proces trwa dłużej i trzeba dopasować się do terminów wyznaczanych przez sąd.

Pamiętać trzeba również, że dział w formie umowy pisemnej lub w formie umowy zawartej przed notariuszem wymaga zgody wszystkich współwłaścicieli, natomiast sprawy gdzie tej zgody brak, zawsze będzie konieczna droga sądowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto