Poligon ratowniczy w Grojcu k. Oświęcimia. Strażacy z Kęt na dwóch hektarach budują obiekt do ćwiczeń dla różnych specjalizacji [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Strażacy z Kęt budują w Grojcu k. Oświęcimia poligon ratowniczy, na którym będą mogli ćwiczyć strażacy-ratownicy różnych specjalności
Strażacy z Kęt budują w Grojcu k. Oświęcimia poligon ratowniczy, na którym będą mogli ćwiczyć strażacy-ratownicy różnych specjalności OSP GPR Kęty
Udostępnij:
Na obszarze blisko 2 hektarów w Grojcu (gm. Oświęcim) strażacy z Kęt budują poligon ratowniczy. Nie ukrywają, że chcą, by powstał tutaj jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Na poligonie przewidzianych jest sześć stanowisk imitujących różne rodzaje zagrożenia i katastrofy. Ma służyć do ćwiczeń strażakom-ratownikom różnych specjalności z całej Polski.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Poligon na terenie po niedoszłej magistrali Krak w Grojcu

Pod koniec ub. roku jednostka OSP Kęty stała się właścicielem terenów po dawnej przepompowni w Grojcu (gm. Oświęcim), będącej częścią wielkiej magistrali wodociągowej "Krak". Inwestycja faktycznie nigdy nie doczekała się finału. Pozostały bunkry i silosy. Od 1999 roku teren stał się własnością powiatu oświęcimskiego.

- Przez kilkanaście lat nie udało się znaleźć sposobu na wykorzystanie, ani jego zbycie

- przypomina Jarosław Jurzak, radny oświęcimski, wicestarosta poprzedniej kadencji. - W tej sytuacji w 2016 roku wydzierżawiliśmy go strażakom z Kęt, którzy uznali, że będzie to idealne miejsce do prowadzenia ćwiczeń - dodaje.

Kęcka jednostka OSP zaczęła tworzyć tutaj poligon ratowniczy w oparciu o istniejące obiekty, ale forma dzierżawy nie pozwalała strażakom na zrealizowanie wszystkich swoich planów. Jak podkreśla prezes OSP Kęty Jan Wołoszyn, nowe możliwości otworzyło przed nimi odkupienie i przejęcie terenu na własność. Jesienią ub. roku Rada Powiatu w Oświęcimiu jednogłośnie zgodziła się go sprzedać jednostce z Kęt z 99-procentową bonifikatą. W ten sposób działki o łącznej wartości przeszło 1 mln 47 tys. zł kęcka OSP nabyła za 1 proc. wartości rynkowej.

Miejsce do ćwiczeń dla strażaków-ratowników z całej Polski

Plany kęckich strażaków zakładają wybudowanie na poligonie szeregu stanowisk, które będą imitować różne zagrożenia i katastrofy. Ma być on przeznaczony głównie do szkolenia grup z psami ratowniczymi, a także do szkoleń z ratownictwa wysokościowego i technicznego.

- W tej chwili w ramach pierwszego etapu powstało już gruzowisko zewnętrzne na powierzchni 13 arów, do użytku oddana została także część do ćwiczeń działań na wysokościach

- mówi Marcin Bieniek, rzecznik OSP Kęty, w ramach której już od 2003 roku działa doświadczona Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza.

Ponadto w planach jest m.in. stanowisko imitujące występujące w Małopolsce osuwiska ziemne z obiektami symulującymi zasypane budynki i samochody. - W Europie Środkowej nie ma miejsca do tego typu ćwiczeń - zaznaczają strażacy. Drugim z kolei w Europie ma być poligon gruzowiskowy pod dachem. Na poligonie do dyspozycji strażaków będą także stanowisko imitujące zawalone hale produkcyjne i inne obiekty wykonane z elementów stalowych oraz miejsce do prowadzenia ćwiczeń z psami ratowniczymi w poszukiwaniu osób zasypanych przez materiały sypkie np. na składach kruszyw czy w silosach.

- Chcemy, aby był to jeden z najnowocześniejszych w Europie poligonów ratowniczych

- dodają strażacy z Kęt.

Cały poligon ma być gotowy w 2023 roku, ale już w tym roku od lutego w Grojcu mają ćwiczyć strażacy-ratownicy z terenu Małopolski, a od kwietnia także z innych stron kraju.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie