Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat chrzanowski. Ponad 70 kierunków kształcenia i gwarancja zatrudnienia. Tak szkoły średnie chcą zatrzymać uczniów. ZDJĘCIA

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Ponad 70 kierunków kształcenia i gwarancja zatrudnienia dla absolwentów szkół branżowych. Tak szkoły z powiatu chrzanowskiego walczą o uczniów.

Powiat chrzanowski. Ponad 70 kierunków kształcenia i gwarancja zatrudnienia. Tak szkoły średnie chcą zatrzymać uczniów

Wielu uczniów decyduje się na kontynuowanie nauki w szkołach średnich poza powiatem chrzanowskim. Od kilku lat ich odsetek oscyluje w granicach 20 procent. Tę tendencję wyhamowały nieco działania na rzecz zwiększenia atrakcyjności lokalnych placówek oświatowych oraz pandemia koronawirusa.

W pierwszym roku trwania pandemii zauważalny był trend wybierania przez uczniów szkół bliżej swojego miejsca zamieszkania. Teraz sytuacja wraca do tej sprzed pandemii. Nasza zróżnicowana i bogata oferta edukacyjna stwarza im tu na miejscu ogromne możliwości. Dbamy o atrakcyjne warunki do nauki, ale i do spędzania wolnego czasu - mówi Bartłomiej Gębala, wicestarosta powiatu chrzanowskiego.

Lokalne szkoły oferują już ponad 70 kierunków kształcenia. Co roku pojawiają się nowe, które mają przyciągnąć uczniów. Nowościami w roku szkolnym 2022/2023 jest klasa sportowa w II LO w Chrzanowie, oddział sportowy w technikum w zawodach technik logistyki i technik elektronik w ZS w Libiążu, służba celna, kontrola żywności i żywienia, mundurowe służby operacyjne, kosmetologia i produkty kosmetyczne w ZSECh w Trzebini oraz technik technologii żywności - sugarcraft w ZSTU w Trzebini.

Staramy się tworzyć kierunki będące odpowiedzią na oczekiwania uczniów, ale także rynku pracy. Dzięki temu są one gwarancją zatrudnienia. Większość szkół nawiązuje współpracę z pracodawcami, co niesie ze sobą wiele korzyści dla uczniów - dodaje wicestarosta chrzanowski.

Przykładem może tu być Zespół Szkół w Libiążu, który dzięki nawiązaniu współpracy z firmami Thermoplast z Libiąża oraz Mostostalem Kraków od września otworzy dwie nowe klasy branżową. Kształcić się będą w nich operatorzy maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz ślusarze. Ta współpraca to dla uczniów stypendium miesięczne w wysokości około 300 zł, praktyki zawodowe na terenie firmy oraz gwarancja zatrudnienia po ukończeniu szkoły.

W Zespole Szkół Technicznych FABLOK w Chrzanowie oraz Zespole Szkół w Libiążu działają także Centra Kompetencji Zawodowych. W ich ramach uczniowie mogą odbywać płatne staże, wziąć udział w bezpłatnych kursach językowych, zawodowych m.in. spawania, operatora wózka widłowego czy przejść kurs prawa jazdy kat. B.

Uczniowie z powiatu chrzanowskiego chętnie wybierają naukę w szkołach średnich w dużych miastach nie tylko z uwagi na posiadaną przez nie ofertę edukacyjną. Magnezem przyciągającym młodzież jest samo miasto, możliwości które daje oraz pokusy.

Lokalne szkoły starają stale poprawiać także stan infrastruktury sportowo-edukacyjnej. Powiat chrzanowski co roku inwestuje w bazę szkolną. To nie tylko co wakacyjne remonty, ale także duże inwestycje. Na pierwszy plan wysuwają się dwie: budowa kompleksu sportowego przy II Liceum Ogólnokształcących w Chrzanowie (2,9 mln zł) oraz budowie boiska wielofunkcyjnego przy Zespole Szkół Technicznych Fablok w Chrzanowie (2,4 mln zł).

Powiat chrzanowski stara się zachęcić uczniów do kontynuowania nauki na miejscu także poprzez dopłaty do biletów. W ramach programu wyrównywania szans edukacyjnych zapewnia częściową refundację kosztów zakupu biletów miesięcznych powyżej 60 zł na środki komunikacji publicznej. To szczególnie ważne, by przyciągnąć młodzież z gmin Babice i Alwernia, którym często bliżej do Krakowa.

Problem odpływu uczniów do szkół średnich w większych miastach dotyka nie tylko powiatu chrzanowskiego. W przypadku olkuskiego, oświęcimskiego i wadowickiego skala zjawiska jest jednak mniejsza, głównie z uwagi na gorszą komunikację z dużymi ośrodkami. W przypadku powiatu olkuskiego ok. 10 proc. uczniów decyduje się na kontynuację nauki poza rodzinnymi stronami. Znaleźć można gminy, którym z uwagi na swoje położenie bliżej do dużych ośrodków. Przykładem mogą być tu Kęty, gdzie uczniowie często wybierają szkoły w Bielsku-Białej kosztem miejscowych i oświęcimskich placówek oświatowych.

FLESZ - Polska 2050 właśnie została formalnie zarejestrowana

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto