Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat chrzanowski. Węgiel po preferencyjnej cenie. Nie ma wielu chętnych na jego zakup. Mieszkańcy wcześniej zaopatrzyli się w opał

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Węgiel po preferencyjnej cenie. Nie ma wielu chętnych na jego zakup
Węgiel po preferencyjnej cenie. Nie ma wielu chętnych na jego zakup pixabay.com

Węgiel po preferencyjnej cenie. Nie ma wielu chętnych na jego zakup w pow. chrzanowskim

Mieszkańcy gmin Chrzanów, Trzebinia, Alwernia i Babice mogą składać wnioski na zakup węgla po preferencyjnej cenie. Na razie zainteresowanie jest stosunkowo niewielkie. Na sprzedaż węgla po preferencyjnej cenie nie zdecydowała się natomiast gmina Libiąż.

Zakup węgla po preferencyjnej cenie przysługuje osobom, które złożą oświadczenie potwierdzające, iż wnioskodawca ani żaden członek jego gospodarstwa domowego nie nabyli węgla na sezon grzewczy 2022-23 po cenie niższej niż 2000 zł brutto za tonę w ilości co najmniej takiej jak określona w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw aktywów państwowych tj. 1500 kg do 31 grudnia 2022 r. lub 3000 kg od 1 stycznia 2023 r.

Zainteresowanie zakupem węgla po preferencyjnej cenie jest stosunkowo niewielkie. W gminie Chrzanów do tej pory wnioski złożyło niespełna 200 osób, a w gminie Alwernia ok. 40. Ich obsługą zajmują się centra i ośrodki pomocy społecznej.

To pokazuje, że mieszkańcy już wcześniej przygotowali się na sezon grzewczy 2022-23 i zakupili opał - mówi Małgorzata Kubica, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Alwerni.

Do udział w programie zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami nie zdecydowała się gmina Libiąż. Jak tłumaczą urzędnicy na terenie gminy ziała kopalnia Janina. Mieszkańcy mogą się więc zaopatrzyć w węgiel na miejscu, bezpośrednio w kopalni.

To pierwszy i najważniejszy argument, dlaczego nie przystępujemy do systemu preferencyjnej sprzedaży węgla dla gospodarstw domowych. Gdybyśmy się na to zdecydowali i tak nie zwiększyłoby to dostępności tego surowca dla mieszkańców - podkreśla Jacek Latko, burmistrz Libiąża.

Kolejny argument to cena. Węgiel sprzedawany gminom nie pochodzi z polskich kopalń, ale jest sprowadzany przez rząd zza granicy. Spółka Tauron Wydobycie SA oferuje surowiec do sprzedaży w konkurencyjnej cenie do tego importowanego.

Niemniej istotna kwestia to jakość opału. Nie wiemy, jaką importowany węgiel ma kaloryczność, czy i jak będzie się spalał. Gmina nie chce i nie może brać na siebie odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia domowych palenisk, a tym bardziej za skutki spalania złej jakości węgla dla środowiska. Od lat podejmujemy starania, by poprawić jakość powietrza na naszym terenie - dodaje burmistrz Libiąża.

Sprzedaż węgla w ZG Janina odbywa się na podstawie zasad rezerwacji i zakupu w Punktach Obsługi Klienta, których wykaz jest umieszczony w punktach sprzedaży oraz na stronie internetowej spółki www.tauron-wydobycie.pl

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto