Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat olkuski, chrzanowski: pogotowie ratunkowe wprowadza oszczędności

Małgorzata Gleń
Zawsze można jeszcze liczyć na pomoc straży
Zawsze można jeszcze liczyć na pomoc straży fot. Małgorzata Gleń
W powiatach chrzanowskim i olkuskim na pomoc wyjeżdża osiem karetek. Załoga to 20 osób na każdej zmianie, w tym czterech lekarzy, po dwóch na powiat.

Czytaj także: Kraków: zwrot w procesie zabójców kantorowców: Jaką rolę grał oficer CBŚ?

Mieszkańcy powiatu olkuskiego, którzy od listopada będą potrzebowali pomocy pogotowia, muszą się liczyć z tym, że przyjedzie do nich tylko ratownik medyczny lub pielęgniarka i kierowca.

Nowy Szpital zmniejsza obsady w karetkach typu podstawowego (P) z trzech osób na dwie. W ambulansach specjalistycznych (S) załogę z czterech osób do trzech zredukowano już w lipcu.

- To decyzja ostateczna. Wierzę, że pracownicy pogotowia poradzą sobie, bo mają wysokie kompetencje - mówi Krzysztof Bestwina, dyrektor Nowego Szpitala w Olkuszu.

Pracownicy pogotowia nie są takimi optymistami. Zwyczajnie boją się nawału obowiązków, jakim teraz będą musieli podołać. Twierdzą, że w razie wezwania do wypadku lub poważnego zdarzenia, np. zawału, gdy pacjent w czasie transportu do szpitala będzie wymagał reanimacji, trzeba będzie zatrzymać karetkę, by kierowca dołączył do ratownika.

- Dlatego wymagane jest, by w karetce z dwuosobową obsadą, obydwie osoby były ratownikami, także kierowca - podkreśla Leszek Brongel, wojewódzki konsultant ds. medycyny ratunkowej.

W Krakowie przymusowe zatrzymanie karetki po to, by ratować transportowanego pacjenta, nie jest konieczne. Na 29 kursujących karetek pogotowia (14 typu P i 15 S) tylko jedna ma dwuosobową załogę.

- Tą karetką w dni powszednie jeżdżą dwie osoby, a w dni o zwiększonej liczbie wezwań, czyli w święta, dni wolne od pracy itp. trzy - wyjaśnia Barbara Grzybek-Korgól, rzecznik prasowy krakowskiego pogotowia ratunkowego.

Pracownicy olkuskiego pogotowia, a zwłaszcza kierowcy, boją się też, że stracą pracę. Nie wszyscy z nich mają uprawnienia ratowników medycznych. Dyrektor Nowego Szpitala zapewnia jednak, że nie muszą się tego obawiać.

- Nikt etatu nie straci, z tym że kierowcy z pogotowia mogą być przeniesieni na Szpitalny Oddział Ratunkowy i tam pracować jako kierowcy karetek transportowych - zapewnia Krzysztof Bestwina. Za to zarobki na pewno stracą ci, którzy dorabiali sobie w pogotowiu na kontraktach. Dla nich pracy będzie mniej.

Krzysztof Bestwina przyznaje, że ograniczenie załóg karetek to sposób na oszczędność. Już teraz olkuski szpital ma nadwykonań na 5 milionów złotych i wcale nie jest pewny, czy Narodowy Fundusz Zdrowia zwróci mu pieniądze.

Taki sposób oszczędzania nie podoba się Marianowi Malczykowi z Olkusza. - To jest oszczędzanie kosztem pacjenta - denerwuje się mężczyzna. Niedawno był świadkiem wypadku. Opowiada, że gdy przyjechała karetka, wyskoczyło z niej dwóch ratowników i pielęgniarka. Uwijali się jak w ukropie. - Widać było, że ruchy mają opanowane do perfekcji, nie było żadnych zbędnych czynności, a i tak z trudem odratowali człowieka. Czy we dwójkę poradzą sobie tak samo sprawnie? - pyta.

Marek Krzywicki, kierowca ratownik z olkuskiego pogotowia, podkreśla jeszcze jedno. - W czerwcu podpisywaliśmy ugodę z dyrekcją, że zostaje trzyosobowa obsada karetek P. Teraz ta ugoda została zerwana jednostronnie - mówi rozczarowany.

W chrzanowskim pogotowiu ratunkowym doświadczenie w ratowaniu w dwie osoby już mają. Zakontraktowane są cztery karetki, jedna S i trzy P. W S jeżdżą trzy osoby, w tym lekarz, w dwóch ambulansach P załoga jest dwuosobowa. Za to w trzeciej P jeżdżą trzy osoby, w tym lekarz.

- Uznaliśmy, że na tak duży powiat jak chrzanowski jedna karetka z lekarzem to za mało i dlatego zadecydowaliśmy, by jedna z naszych karetek P pracowała jak S - wyjaśnia Ewa Potocka, dyrektor Szpitala Powiatowego w Chrzanowie. Chrzanowskie pogotowie dwuosobowe obsady z P ma już od czerwca i według Ewy Potockiej taki system jak na razie się sprawdza.

W Olkuszu na posiedzeniu komisji zdrowia radni powiatowi zaapelowali do zarządu powiatu, by wystąpił do dyrekcji szpitala o wstrzymanie decyzji. Zarząd zbierze się w ciągu kilku dni. W grudniu sesja rady powiatu w całości będzie poświęcona sytuacji olkuskiego szpitala. Wtedy mają być znane wyniki inspekcji przeprowadzonej w szpitalu przez Najwyższą Izbę Kontroli.

Academy(c) Awards. Plebiscyt na najlepszy akademik Krakowa!

Wybieramy najpiękniejszy rynek w Małopolsce! Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto