Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaj historię Fabloku podczas Nocy Muzeów i Dnia Techniki Kolejowej

Redakcja
Sławomir Bromboszcz
Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Polsce „Fablok” SA w Chrzanowie ma już 100 lat. Zakład ten miał ogromny wpływ na rozwój miasta i stał się jego wizytówką. Obchody jubileuszowe są niezwykle bogate w wydarzenia.

20 maja 1919 r. założona została spółka Fabryka Lokomotyw w Polsce SA, powszechnie nazywana od skrótu telegraficznego Fablok. Po latach świetności zakład nie sprostał zmieniającemu się rynkowi i popadł w problemy finansowe. Zamknięto go sześć lat temu. W tym roku znalazł nowego właściciela, firmę Martech-Plus z Rudy Śląskiej, która ma przywrócić mu dawny blask. To sprawia, że obchody jubileuszowe będą niezwykle radosne.

Najbliższe trzy weekendy upłyną pod znakiem licznych wydarzeń związanych z przypomnieniem historii zasłużonego zakładu. Jutro o godz. 16 w Domu Urbańczyka w Chrzanowie rozpocznie się Noc Muzeów poświęcona Fablokowi. Będzie można spotkać się z Jackiem Baurskim, synem Janusza, pierwszego powojennego dyrektora zakładu. To postać niezwykle zasłużona dla jego rozwoju. W programie również: wernisaż wystawy czasowej „Pierwsza w Polsce. Na 100-lecie założenia Fabloku”, występy artystyczne, symulator kolejowy, przejazdy lokomotywą LGD, warsztaty dla dzieci i inne atrakcje.

W niedzielę odbędzie się "Spacer śladami Fabloku" i po terenie fabryki. Podczas niego będzie można preznotać historię zakładu, związanych z nim ludzi i miejsc, jakie pozostały w mieście. Spacery rozpoczynają się o godz. 12, 14 i 16. Obowiązują zapisy pod nr. tel. 32 623 51 73.

W niedzielę na stacji PKP w Chrzanowie odbędzie się III Dzień Techniki Kolejowej organizowany przez Stowarzyszenie "Stacja Chrzanów" i Gminę Chrzanów. Atrakcją cieszącą się największą popularnością będzie przejazd pociągiem retro z fablokowskim parowozem Ty42-24 z 1945 roku na trasie Chrzanów - Libiąż - Chrzanów. Pociąg wykona pięć kursów. Pierwszy rozpocznie się o godz. 10.05, a ostatni o godz. 18.

- Przygotowaliśmy 665 biletów, czyli 133 więcej niż poprzednio - mówi Krzysztof Brandys, prezes Stowarzyszenia „Stacja Chrzanów”. 

Tego dnia w godz. 12-13 będzie można zobaczyć paradę pięciu lokomotyw wyprodukowanych w Fabloku i poznać ich historię. PKP Cargo od kilku lat wybranym egzemplarzom przywraca historyczną kolorystykę. Tak było w przypadku lokomotyw SM42 oraz SM30.

- Zauważyliśmy, że na polskich torach brakuje lokomotywy serii SM31 w historycznych barwach - zielono-oliwkowym kolorze z pomarańczowym pasem. Zwróciliśmy się do PKP Cargo z prośbą, by powiązać taką inicjatywę z jubileuszem Fabloku i przywrócić jednej z nich historyczny schemat malowania - mówi Krzysztof Brandys.

PKP Cargo podjęło się tego zadania. Lokomotywa została pieczołowicie odmalowana. Zadbano o takie detale jak białe obręcze kół, białe obwódki zderzaków, tabliczkę znamionową  i srebrny emblemat Fabloku.

Bez wątpienia długie kolejki będą również ustawiać się do przejazdu ręczną drezyną. PKP PLK z kolei  zadbało o dodatkowe atrakcje dla dzieci. Nie zabraknie edukacji z zakresu bezpieczeństwa. Gmina Chrzanów sfinansowała wydruk jubileuszowych pocztówek zaprojektowanych przez  Stowarzyszenie „Stacja Chrzanów”. Będzie można przybić na nich również specjalnie zaprojektowany stempel. 

Obchody jubileuszowe rozpoczęły się już 1 września ub. roku i potrwają do 30 września br. Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie wraz z partnerami pozyskała 75 tys. zł na realizację projektu „Pociąg do tradycji” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

- Chcemy, aby Fablok stał się wizytówką Chrzanowa, żeby ludzie w Polsce z nim kojarzyli to miasto, a nie z reklamą piwa. Chcemy wśród chrzanowian promować pozytywny wizerunek zakładu, z lat jego świetności - mówi Ewelina Langer z chrzanowskiej biblioteki.

W ramach projektu powstanie „Szlak Fabloku”. W 15 miejscach staną tablice z różnymi typami lokomotyw produkowanymi w Fabloku, opisem miejsca i kodem QR, który po zeskanowaniu smartfonem kieruje do aplikacji z obszernymi informacjami.

W dniach 25-26 maja w bibliotece będzie można zobaczyć wystawę wielkich makiet kolejowych. Zaprezentowana zostanie też wystawa pamiątek dotyczących Fabloku oraz portrety byłych pracowników i ich wspomnienia. Z kolei 31 maja na placu Tysiąclecia w Chrzanowie podjęta zostanie próba pobicia rekordu Guinnessa w liczbie osób uczestniczącym w żywym pociągu. Pomogą w tym przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych wyposażeni w gwizdki.

WIDEO: Jak radzić sobie z nieuczciwym kolegą z pracy?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Poznaj historię Fabloku podczas Nocy Muzeów i Dnia Techniki Kolejowej - Gazeta Krakowska

Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto