Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pracujesz z domu? Czy należy Ci się dodatek za prąd, internet i sprzęt? Czy będą zmiany w Kodeksie pracy?

Małgorzata Gleń
Małgorzata Gleń
Czy pracodawca powinien zwracać pieniądze za wykorzystany prąd, internet i sprzęt? Zdjęcie ilustracyjne
Czy pracodawca powinien zwracać pieniądze za wykorzystany prąd, internet i sprzęt? Zdjęcie ilustracyjne Pixabay
Trwająca obecnie pandemia koronawirusa spowodowała, że część osób zatrudnionych na podstawie umów o pracę, na polecenie lub w porozumieniu z pracodawcami, wykonuje pracę z domu (zdalnie). Czy ich szefowie powinni oddawać im pieniądze za wykorzystany prąd albo internet? Zagadnienie wyjaśnia Wojciech Stypułkowski, radca prawny z kancelarii Lex Projects.

Praca zdalna nie została dotychczas uregulowana w sposób kompletny i całościowy. Przepisy o możliwości wykonywania pracy zdalnej pojawiły się wprawdzie już w pierwszej ustawie o przeciwdziałaniu skutkom pandemii koronawirusa (tzw. tarczy antykryzysowej), następnie zostały rozszerzone w kolejnych specustawach dotyczących zwalczania skutków pandemii, jednakże do dnia dzisiejszego mają one charakter regulacji szczątkowych i tymczasowych (mają obowiązywać tylko w okresie trwania pandemii i 3 miesięcy po jej ustaniu).

Jakie przepisy Kodeksu pracy obowiązują teraz

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami: 1. Pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie pracy określonej w umowie o pracę poza miejscem jej stałego wykonywania (np. w domu), ale tylko na czas określony oraz tylko wtedy, gdy pozwala na to rodzaj pracy, a pracownik ma umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do jej wykonywania; 2. Narzędzia i materiały do pracy powinien zapewnić pracodawca; 3. Istnieje możliwość korzystania przez pracownika z narzędzi lub materiałów niezapewnionych przez pracodawcę (np. własnych komputerów, programów, mebli), jednakże tylko wtedy, gdy umożliwia to odpowiednią ochronę informacji poufnych, tajemnic przedsiębiorstwa, czy też danych osobowych; 4. Pracodawca ma prawo polecić pracownikowi pracującemu zdalnie prowadzenie ewidencji czasu pracy i wykonywanych czynności; 5. Pracodawca może też w każdym momencie cofnąć polecenie pracy zdalnej.

Brak jest w obowiązujących przepisach regulacji dotyczących innych kwestii, w tym np. dodatków za prąd, sprzęt, za korzystanie z lokalu.

Brak tych regulacji powoduje, że pracodawca nie jest zobowiązany, a pracownik nie ma regulacji na podstawie której mógłby się domagać jego zapłaty. Wyjątek dotyczy przypadków, gdy pracodawca wprowadził stosowną regulację dotyczącą dodatków w wewnętrznym regulaminie pracy.

Brak jest też obecnie w zakresie pracy zdalnej regulacji tak ważnych kwestii, jak BHP i wypadki w pracy, a dotychczasowe przepisy Kodeksu pracy są niewystarczające.

Mają być zmiany w Kodeksie pracy

W związku z powyższym, Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej, we współpracy z organizacjami przedsiębiorców i związkami zawodowymi prowadzą pracę nad zmianą Kodeksu pracy, których celem jest trwałe uregulowanie pracy zdalnej. Projekty zmian przewidują uregulowanie wszelkich powyższych kwestii. Pojawiły się też propozycje dotyczące dodatków za prąd i sprzęt, w tym propozycja stałego miesięcznego ryczałtu w wysokości 100 zł oraz alternatywne propozycje, by pracownik i pracodawca ustalali tą kwestię indywidualnie lub w regulaminie pracy.

FLESZ - Milionowe kary za cudowną pościel i garnki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto