Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Program Kolej Plus w Małopolsce. Ważne inwestycje na trasach w powiatach gorlickim, myślenickim, wielickim i olkuskim do 2028 roku

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
W ramach programu Kolej Plus do 2028 roku w Małopolsce zrealizowane zostaną cztery inwestycje
W ramach programu Kolej Plus do 2028 roku w Małopolsce zrealizowane zostaną cztery inwestycje Archiwum Gazety Krakowskiej / Bogusław Kwiecień / zdjęcie ilustracyjne
Wśród 34 inwestycji ujętych w rządowym programie Kolej Plus do 2028 roku są cztery, które będą realizowane w Małopolsce. Dotyczą modernizacji tras istniejących i budowę nowych odcinków, które zapewnią m.in. sprawne połączenia z Krakowem. Rząd zwiększył nakłady na cały program do ponad 11 mld zł.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Nowe otwarcie na kolei w Małopolsce

Rozstrzygnięcie Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus może cieszyć szczególnie mieszkańców Gorlic i powiatu gorlickiego, Myślenic, Niepołomic i Olkusza.

Jednym z czterech wspomnianych zadań w Małopolsce będzie rewitalizacja linii nr 108 na odcinku Gorlice – Jasło, która ma usprawnić połączenia z Krakowem i Rzeszowem wraz modernizacją linii nr 110 i budową łącznicy między obu tymi liniami. Uczestnikami tego projektu są Województwa Małopolskie i Podkarpackie, Powiat Gorlicki, miasto Gorlice oraz gminy Łużna i Moszczenica.

- Powiat gorlicki od 2012 roku był de facto pozbawiony połączeń pasażerskich. Od 2015 roku zaczęto je stopniowo przywracać

– przypomina Szymon Białoń, prezes Stowarzyszenia Kolejowe Gorlice.

Jak dodaje, realizacja tego przedsięwzięcia oznacza m.in., że pociągi znowu zawitają do centrum Gorlic. Obecnie, ze względu na konieczność dwukrotnej zmiany kierunku, a tym samym wydłużenia czasu przejazdu pociągów o ok. 30 minut jest to nieopłacalne. Prezes Stowarzyszenia Kolejowe Gorlice jest przekonany, że połączenia kolejowe znajdą wielu zwolenników jako konkurencyjne dla komunikacji autobusowej czy podróżowania własnym samochodem.

- Prawdą jest, że długo komunikacja kolejowa była postrzegana jako stara, wolna i droga, ale to ostatnio zaczęło się zmieniać. Sporo osób, widząc przeobrażenia pod tym względem, zaczęło korzystać z usług kolei, na co wskazują badania frekwencji w ostatnich latach – mówi Szymon Białoń.

Wiele będzie zależało od oferty przewoźników. Obecnie trasę Kraków – Jasło obsługują dwie pary pociągów. Po zakończeniu modernizacji linii ma być ich co najmniej cztery z opcją nawet do 10.

Połączenia kolejowe w Małopolsce mają przyszłość

Burmistrz Gorlic Rafał Kukla ocenia, że ta inwestycja może być kamieniem milowym, jeśli chodzi skomunikowanie z Krakowem.

- Mam nadzieję, że założenia przyjęte w programie ziszczą się, a szanse realizacji rosną, bo budżet programu został dwukrotnie zwiększony

– zauważa burmistrz Gorlic.

Wraz z ogłoszeniem zadań do realizacji rząd zwiększył nakłady na program z 5,6 mld zł do ponad 11 mld złotych.

Inwestycja obejmie także modernizację infrastruktury peronowej na przystankach Szalowa i Wola Łużańska w gminie Łużna oraz w gminie Moszczenica. Wójt tej ostatniej Jerzy Wałęga nie ukrywa, że przystanek Moszczenica Małopolska znajduje się w oddaleniu od centrum gminy, ale uważa, że połączenia kolejowe mają przyszłość.

- W tej chwili korzysta z nich głównie młodzież ucząca się w Krakowie, ale myślę, że po modernizacji linii chętnych zacznie przybywać. Stąd jako gmina także włączyliśmy się w to przedsięwzięcie

– mówi wójt Moszczenicy.

Do realizacji z programu Kolej Plus w Małopolsce zakwalifikowane zostały jeszcze budowy nowych odcinków między Krakowem a Myślenicami, Krakowem a Niepołomicami oraz Krakowem i Olkuszem.

Dofinansowanie w ramach Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2028 roku obejmie w całym kraju ponad 1200 km linii kolejowych.

- Do realizacji zakwalifikowano 34 inwestycje dotyczące infrastruktury kolejowej w jedenastu województwach

– zaznaczają w PKP PLK.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto