Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pustynia Błędowska 100 lat temu. "Polska Sahara" na fotografiach sprzed wieku i późniejszych [FOTOGRAFIE ARCHIWALNE]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Pustynia Błędowska, listopad 1931 roku

Pustynne obszary przyciągały także właścicieli automobilów, którzy chcieli sprawdzić się na pustynnych piaskach
Pustynia Błędowska, listopad 1931 roku Pustynne obszary przyciągały także właścicieli automobilów, którzy chcieli sprawdzić się na pustynnych piaskach Fotopolska.eu / Narodowe Archiwum Cyfrowe
Pustynia Błędowska zawsze budziła zainteresowanie i przyciągała swoją wyjątkowością. Tak było 100, 50 czy 20 lat temu. I tak jest do dzisiaj, chociaż na przestrzeni lat ten największy w Polsce obszar lotnych piasków ulegał zmianom. Widać to na archiwalnych zdjęciach przedstawiających "Polską Saharę" przed wiekiem i późniejszych latach. Przejdź do galerii i zobacz, jak Pustynia Błędowska wyglądała 100 lat temu i jak się zmieniała.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Pustynia Błędowska rozciąga się od gminy Klucze do Dąbrowy Górniczej

Całkowita powierzchnia Pustyni Błędowskiej to prawie 1964 hektary. Znajduje się w województwie małopolskim, powiecie olkuskim, w gminie Klucze (1696,86 ha, tj. 86,4 proc. obszaru) oraz w województwie śląskim, gdzie sięga do Dąbrowy Górniczej (267,04 ha, tj. 13,6 proc. obszaru).

Granicą północną pustyni jest wieś Chechło, a na południu jest ograniczona dużym obszarem leśnym. Pustynia ma niecałe 10 km długości i szerokość do 4 km. Obszar pustyni objęty jest programem ochrony Natura 2000.

Nazywana "Polską Saharą"

Pustynia Błędowska, nazywana "Polską Saharą" jest unikatowym miejscem występowania piasków wydmowych oraz innych interesujących form geomorficznych charakterystycznych dla terenów pustynnych. Jest największym w Polsce obszarem lotnych piasków, który powstał 2,3 miliona lat temu. Swoją wyjątkową specyfikę zawdzięcza wyrębowi lasów, który był prowadzony na jej obszarze w XIII i XIV w. na potrzeby pobliskich hut srebra i ołowiu znajdujących się w Olkuszu.

FLESZ - Koronawirus. Jak się przed nim uchronić

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto