Radca prawny radzi. Czy dając darowiznę można obniżyć podatek PIT w zeznaniu rocznym?

Oprac. BOK
Radca prawny wyjaśnia zasady, na jakich można w zeznaniach rocznych odliczać darowizny, czyli inaczej nieodpłatne przekazanie określonego składnika majątku - pieniędzy lub rzeczy na rzecz innej osoby lub organizacji.
Radca prawny wyjaśnia zasady, na jakich można w zeznaniach rocznych odliczać darowizny, czyli inaczej nieodpłatne przekazanie określonego składnika majątku - pieniędzy lub rzeczy na rzecz innej osoby lub organizacji. Pixabay / zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
Wojciech Stypułkowski, radca prawny z kancelarii Lex Projects wyjaśnia zasady, na jakich można w zeznaniach rocznych odliczać darowizny, czyli inaczej nieodpłatne przekazanie określonego składnika majątku - pieniędzy lub rzeczy na rzecz innej osoby lub organizacji, tj. obdarowanego.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Wiele osób przekazuje darowizny na rzecz innych osób, organizacji, instytucji, nie będąc świadomym, że niektóre z nich można odliczyć od podatku lub dochodu w zeznaniu rocznym (ulga podatkowa), obniżając w konsekwencji podatek dochodowy - PIT, który płacimy na rzecz Skarbu Państwa. Odliczenie pozwala uzyskać, po dokonaniu rocznego rozliczenia tzw. PIT-u, zwrot „częściowo nadpłaconego” w ciągu roku podatku.

O czym należy pamiętać należy, żeby odliczyć darowiznę od podatku?

Należy jej dokonać w danym roku podatkowym np. rozliczając PIT za 2021 rok, darowizna musi być dokonana w 2021 roku. Darowizna musi też być udokumentowana. W przypadku pieniędzy dowodem będzie przelew i wskazanie w tytule przelewu, że jest to darowizna. W przypadku darowizny niepieniężnej np. rzeczy będzie to dowód przekazania rzeczy, dokument potwierdzający jej wartość i oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny. Nie można jednak odliczyć darowizny, która została zwrócona lub odliczona na innej podstawie wcześniej np. zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.

Jakie darowizny można odliczyć od podatku za 2021 rok?

Można odliczyć: 1. Darowizny przekazane na walkę z COVID w postaci gotówkowej lub rzeczowej, na rzecz podmiotów leczniczych lub innych aktywnie „walczących” z COVID-19. 2. Darowizny laptopów lub tabletów na cele oświatowe. Przekazane na rzecz placówek i organizacji oświatowych sprzęty, muszą być kompletne, zdatne do użytku i nie starsze niż 3 lata. Mogą być przekazywane do momentu ustania stanu epidemii. 3. Darowizny na działalność pożytku publicznego. Ich celem jest m. in. wspieranie rodzin i osób w trudnej sytuacji oraz działalności charytatywnej. Darowizna musi być przekazana na rzecz m. in. organizacji pozarządowych, które nie działają w celu osiągania zysku, np. fundacje, stowarzyszenia. 4. Darowizny na krwiodawstwo dokonane przez honorowych dawców krwi. Jest to szczególny rodzaj darowizny, która może uratować komuś zdrowie lub życie, jednak dla potrzeb ustalenia ulgi w podatku, ilość oddanej krwi przelicza się na konkretne kwoty pieniężne, zgodnie z ustalonymi zasadami. 5. Darowizny na kształcenie zawodowe w postaci materiałów dydaktycznych lub środków trwałych, które są kompletne, zdatne do użytku i nie starsze niż 12 lat, przekazane na rzecz publicznych szkół prowadzących kształcenie zawodowe oraz publicznych placówek i centrów. 6. Darowizny na kult religijny, np. na rzecz Kościoła. Konieczne jest wskazanie, że jest ona dokonywana na „cele kultu religijnego” lub wskazać konkretny cel religijny. 7. Darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych, np.: datki na rzecz kościelnych ośrodków pomocy osobom bezdomnym, samotnym, sierotom, matkom samotnie wychowującym dzieci itp.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie