Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Równe traktowanie w Małopolsce? "Będziemy mówić sprawdzam"

(MA)
Z zainteresowaniem i otwartością patrzymy na inicjatywę zarządu województwa, ale przede wszystkim mówimy "sprawdzam" - mówi Magda Dropek z Fundacji Równość.org.pl.
Z zainteresowaniem i otwartością patrzymy na inicjatywę zarządu województwa, ale przede wszystkim mówimy "sprawdzam" - mówi Magda Dropek z Fundacji Równość.org.pl. Konrad Kozłowski
Dziś (15 września) odbyło się robocze spotkanie Dominiki Studnickiej - Pełnomocnika Zarządu Województwa Małopolskiego ds. Równego Traktowania i Praw Rodziny z Magdaleną Dropek z Fundacji Równość.org.pl. - Czekamy na dalsze kroki, przyglądamy się z zainteresowaniem, ale na pewno będziemy mówić sprawdzam" - podkreśla Fundacja Równość.org.pl.

FLESZ - Szczepienia w szkołach wciąż za mało popularne

od 16 lat

Jak już informowaliśmy, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski skierował otwarte zaproszenie do dyskusji w stronę organizacji działających wokół tematyki równego traktowania i praw rodziny podczas ostatniej, XLIV sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Witold Kozłowski zapowiedział też m.in. powstanie w Urzędzie Marszałkowskim Rady ds. Równego Traktowania i Praw Rodziny oraz stanowiska Pełnomocnika. Samorządowiec podkreślał, że to nowatorska inicjatywa, w skład której wejść mają m.in. przedstawiciele strony społecznej. Była to odpowiedź na zastrzeżenia Komisji Europejskiej dot. tzw. uchwały Anty-LGBT, przyjętej i utrzymanej przez sejmik.

"Departament, jak i sama Pełnomocniczka chcą, by działała pro-aktywnie, równościowo i transparentnie. Podczas spotkania Magda Dropek podzieliła się doświadczeniem Fundacji w zakresie działania na rzecz równości, polityk równościowych, jak i rzecznictwa, poznając też wstępne plany co do działania Rady. Fundacja zadeklarowała merytoryczne wsparcie i pomoc w przypadku kwestii dotyczących jej dotychczasowych działań oraz zaproponowała kilka pomysłów, które mogą pokazać faktyczną otwartość. Urzędu Marszałkowskiego na mieszkańców i mieszkanki Małopolski, niezależnie od ich płci, wieku, pochodzenia, niepełnosprawności, czy orientacji seksualnej i tożsamości płciowej" - podkreślają przedstawiciele Fundacji Równość.org.pl.

- Z zainteresowaniem i otwartością patrzymy na inicjatywę zarządu województwa, ale przede wszystkim mówimy – sprawdzam. Przed nami sporo pracy, by odkręcić szkody, które wyrządziła w regionie Deklaracja anty-LGBT. Dlatego jeśli mówimy o działaniach na rzecz równego traktowania - przede wszystkim mówimy o jej uchyleniu, które będzie faktycznym znakiem, że województwo chce pracować na rzecz wszystkich mieszkańców i mieszkanek Małopolski, także tych LGBT - mówi Magda Dropek z Fundacji Równość.org.pl.

“Organizacje LGBT z województw, które przegłosowały uchwały i deklaracje anty-LGBT są w kontakcie z Komisją Europejską, nie inaczej jest w Małopolsce. Obserwujemy i czekamy na dalsze kroki, bo wciąż wiemy za mało, by oceniać inicjatywę marszałka Kozłowskiego” - dodaje Miko Czerwiński.

Przed pełnomocniczką spotkania z innymi organizacjami “strony społecznej”, a następnie wybór ich „przedstawiciela” do Rady.

"Podczas spotkania dyskutowano o możliwościach współpracy w zakresie równego traktowania. Omówiono m.in. możliwe sposoby wyboru przedstawicieli organizacji pozarządowych do składu Rady ds. Równego Traktowania i Praw Rodziny. Spotkanie było też okazją do wymiany doświadczeń w kontekście działań równościowych w regionie" - informuje z kolei Urząd Marszałkowski.

Przypomnijmy, że w Małopolsce od kilku tygodni toczy się gorąca dyskusja na temat deklarację anty-LGBT, którą sejmik Województwa Małopolskiego przyjął w 2019 roku. Przedstawicielka Komisji Europejskiej Maria Galewska zaalarmowała, że utrzymanie jej może doprowadzić do zablokowania funduszy europejskich dla Małopolski.

Pod koniec sierpnia, po awanturze i burzliwej dyskusji radni sejmiku utrzymali "deklarację anty-LGBT".

Niedawno były już wicemarszałek województwa małopolskiego Tomasz Urynowicz ostrzegał, że Małopolska może stracić ponad 3,5 mld euro z unijnych pieniędzy z powodu podtrzymania przez sejmik województwa tzw. uchwały anty-LGBT.

Marszałek małopolski Witold Kozłowski komentował z kolei: - Można zadać pytanie, na jakiej podstawie Tomasz Urynowicz twierdzi, że Małopolska nie otrzyma tych pieniędzy. Opiera się o swoje dywagacje. Ze strony KE są wezwania do bliżej nieokreślonego zachowania. Nie ma żadnego dokumentu, w którym by stwierdzono, że fundusze nie zostaną przekazane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Równe traktowanie w Małopolsce? "Będziemy mówić sprawdzam" - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto