Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słynna Lokomotywa „Stonka” z Fabloku doczekała się filmu

Redakcja
Sławomir Bromboszcz
Lokomotywa SM42 produkowana w nieistniejących już zakładach Fabloku w Chrzanowie stała się tematem filmu realizowanego przez Michała Bisa. Popularną „Stonkę” wciąż można zobaczyć na polskich i afrykańskich torach. Wyprodukowano jej blisko dwa tys. egzemplarzy. Krzysztof Brandys, członek Stowarzyszenia „Stacja Chrzanów”, opowiada o tym projekcie.

**Chcesz podzielić się informacjami o swoim regionie, zgłosić problem, zainterweniować w jakiejś sprawie? Daj nam znać! Poinformujemy innych. Czekamy na informacje, zdjęcia i nagrania wideo!

- Przyślij je na adres [email protected];
- Wyślij za pomocą Facebooka: Chrzanow NaszeMiasto.pl;
- Wpisz komentarz na forum pod artykułem.**

Jak wyglądać będzie realizacja tego filmu?

Pomysłodawcą filmu jest Michał Bis, który jest pasjonatem kolejnictwa i ma na już swoim koncie podobne produkcje. Zrealizował m.in. film o lokomotywach SU45 produkowanych przez zakłady Cegielskiego. Ujęcia do tego filmu kręcił m.in. w Libanie. Stowarzyszenie „Stacja Chrzanów” jest partnerem projektu. Jesteśmy rozpoznawalni na lokalnym rynku i pomagamy w znalezieniu byłych pracowników Fabloku. Dla nas to wyróżnienie, że reżyser zdecydował się nakręcić kolejny film właśnie o fablokowskiej lokomotywie. Szczególnie go ciekawią maszyny wyeksportowane do Maroka i zamierza tam pojechać, by nakręcić cześć materiału. Jedną z maszyn wyprodukowanych w Fabloku i sprzedanych do Maroka można zobaczyć w filmie „Klejnot Nilu”.

Udało się znaleźć byłych pracowników Fabloku, którzy wystąpią w filmie?

Na spotkanie organizacyjne przyszło kilku byłych pracowników Fabloku. Z przyczyn naturalnych jest ich coraz mniej, tak więc każda taka osoba jest na wagę złota. Reżyser był pod wrażeniem tego, że udało się znaleźć ludzi, którzy chętnie opowiedzą o pracy przy budowie tej lokomotywy, podzielą się swoimi emocjami. Film ten nie będzie suchym materiałem z informacjami, które można znaleźć w wielu publikacjach. To opowiedzenie historii lokomotywy przez pryzmat ludzi, który ją budowali od najdrobniejszych śrubek, po złożenie maszyny w całość. Podczas realizacji materiału o lokomotywie SU45 na początku nie zgłosił się żaden były pracownik.

Kiedy będzie można zobaczyć film?

Jego realizacja może porwać kilka lat. Najtrudniejsza będzie kręcenie materiału w Maroku. Film ten będzie promocją dla Chrzanowa, którego historia nierozerwalnie wiąże się z Fablokiem. Będzie go można wyświetlać w lokalnych kinach i obejrzeć w serwisie youtube.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto