Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprytne sposoby na szkodniki w ogrodzie. Opaski i tablice lepowe pomogą je zwalczyć. Sprawdź, jak chronić drzewa owocowe i inne rośliny

Katarzyna Józefowicz
Opaski lepowe pomogą pozbyć się szkodników. Podobnie działają tablice lepowe żółte oraz w innych kolorach, które wabią i unieszkodliwiają uciążliwe owady.
Opaski lepowe pomogą pozbyć się szkodników. Podobnie działają tablice lepowe żółte oraz w innych kolorach, które wabią i unieszkodliwiają uciążliwe owady. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
W walce ze szkodnikami roślin można wykorzystywać nie tylko opryski, ale także inne środki, które pomogą pozbyć się uciążliwych owadów. Należą do nich pułapki lepowe, czyli opaski i tablice. To rozwiązanie skuteczne i ekologiczne, a chroni m.in. drzewa owocowe, ale też inne rośliny. Sprawdź, jak działają pułapki lepowe i jak je stosować.

Spis treści

Pułapki lepowe – sposób na szkodniki roślin

Szkodniki to zmora każdego ogrodnika. Kiedy rozpanoszą się w ogrodzie, potrafią zniszczyć warzywa i owoce, a także oszpecić rośliny ozdobne. Wiele z nich w dorosłym stadium rozwojowym ma postać owadów latających, które wprawdzie rzadko wyrządzają skody, za to ochoczo się rozmnażają. Ze składanych przez nie jaj, wylęgają się żarłoczne larwy i gąsienice, żywiące się różnymi częściami roślin. Zanim jednak do tego dojdzie, dorosłe owady muszą się rozmnożyć, dlatego to właśnie na nich powinniśmy skupić się w pierwszej kolejności. Jeśli ograniczymy ich populację lub ustalimy, kiedy ich aktywność jest największa, możemy skuteczniej ochronić nasze rośliny przed ich żarłocznym potomstwem.

W ogrodzie nie da się jednak spryskać chemikaliami owadów latających na tyle skutecznie, aby całkowicie się ich pozbyć, gdyż wciąż będą pojawiały się nowe. Z kolei niszczenie ich potomstwa chemicznymi środkami ochrony roślin zaszkodzi nie tylko owadom, ale też nam i środowisku. Dlatego też lepiej jest wyłapywać szkodniki za pomocą specjalnych pułapek lepowych, niż stosować do ich wytępienia chemię.

Opaski lepowe na drzewa. Jak to działa?

Pułapki mogą mieć różną postać i służyć do różnych celów. Niektóre mają za zadanie zniszczenie szkodnika i uniemożliwienie mu dalszego rozwoju. Służą do tego opaski (taśmy) lepowe, zakładane na pnie drzew w okresie schodzenia z nich larw na zimowanie do gleby lub ich wędrówkę wiosną z gleby w koronę drzewa. Przemieszczające się po pniu drzewa gąsienice i larwy szkodników, natrafiają na przeszkodę w postaci klejącej taśmy, do której się przyklejają i giną, nie docierając do celu.
Dzięki temu nie spędzą zimy w ukryciu i w kolejnym sezonie nie przekształcą się w owady dorosłe, ani też nie dotrą wiosną do soczystych pędów na drzewach. Zadaniem tego rodzaju taśm nie jest jednak wabienie owadów dorosłych, a raczej fizyczna eliminacja ich potomstwa, dlatego nie są nasączone feromonami, a jedynie pokryte mocnym, niewysychającym klejem, który unieruchamia owady.

Opaski lepowe na mszyce i inne szkodniki

Opaski lepowe pomagają chronić kasztany przed szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem, ale też inne gatunki drzew np. przed mszycami, mrówkami, piędzikiem przedzimkiem czy ukośnicą szczawiówką. Taśmy zakłada się na pnie drzew zwykle w październiku i wymienia na nowe wczesną wiosną, ale termin ich zakładania jest też uzależniony od tego, z jakim szkodnikiem chcemy walczyć.

Tablice lepowe i pułapki feromonowe na szkodniki

Kolejnym rodzajem pułapek są tablice lepowe. Rozwiesza się je w odpowiednich terminach na gałęziach drzew lub montuje w pobliżu roślin narażonych na ataki szkodników latających (np. kapusty narażonej na mączlika, czereśni zagrożonej inwazją nasionnicy trześniówki czy roślin domowych zaatakowanych przez ziemiórki). Ich zadaniem jest nie tylko wyłapywanie owadów latających (w małych ogrodach pułapki potrafią zniszczyć większość szkodników), ale też monitorowanie ich liczebności, dlatego nasącza się je często feromonami, czyli substancjami zapachowymi wabiącymi owady.

Jak działają pułapki feromonowe?

Feromony mogą przywabiać swoim zapachem samce lub samice danego gatunku (na rynku dostępne są feromony na różnego rodzaju szkodniki), co pozwala monitorować ich liczebność i ustalić optymalny termin wykonania zabiegu ochronnego (oprysku środkami ochrony roślin) lub zastosowania innej formy ochrony roślin przed szkodnikiem (np. okrycia zagonów z rzodkiewką włókniną chroniącą warzywa przed nalotem śmietki).

Tablice lepowe żółte i w innych kolorach. Na jakie szkodniki działają?

Tablice lepowe oprócz feromonów, mają też odpowiednio dobrane kolory, które podobnie jak feromony działają na konkretne owady przywabiająco. Najpopularniejsze są:

  • tablice żółte, które działają na większość szkodników w tym m.in. nasionnicę trześniówkę, połyśnicę marchwiankę, ziemiórki i mączlika,
  • znajdziemy też tablice niebieskie (na wciorniastki),
  • czarne (na skośnika pomidorowego)
  • białe (m.in. na owocówki, owocnice, kistnika malinowca czy kwieciaka malinowca).

Pułapki na ćmę bukszpanową

Na rynku są też dostępne inne rodzaje pułapek w tym m.in. kominowe lub lejkowe pułapki feromonowe na ćmę bukszpanową. Pułapki z feromonami stosuje się w różny sposób i w różnych terminach (szczegółowe informacje podaje producent preparatu lub pułapki), w zależności od tego, z jakim szkodnikiem będziemy walczyć.

Polecjaka Google News - RegioDom

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sprytne sposoby na szkodniki w ogrodzie. Opaski i tablice lepowe pomogą je zwalczyć. Sprawdź, jak chronić drzewa owocowe i inne rośliny - RegioDom.pl

Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto